YAZARLAR Zehra İpşiroğlu
12
14
16
18
01/03/2018 08:12
Sessizliğin dönüştürücü gücü

Eğer susarsan konuşman daha aydınlık olur. Cünkü sükutta hem sessizliğin ışığı, hem de konuşmanın faydası gizlidir.

Şemsi Tebrizi

Sessizliğin ve suskunluğun olumlu bir yanı var mı , var mı  nasıl  ortaya çıkıyor ve  yaşamımızda  ne ifade ediyor?  Sessizlikle suskunluk arasında nasıl bir bağlantı var?   Otoriter toplumlara özgü olan ezen-ezilen, konuşan susan  modelinden uzaklaşarak kendimize döndüğümüz anda (bir önceki yazımda bunun üzerinde durmuştum) susmanın  bize belki de  yeni kapılar açacak alan olumlu gizilgücünü fark ediyoruz.

 Sessizliğin ve susmanın dönüştürücü gizilgücü

 “Şimdinin Gücü”, “Varolmanın Gücü” kitaplarının  yazarı  Eckhart Tolle’ye göre sessizlik bize özgü olan, bizim doğamızda olan bir olgu. Ancak  iç sessizliğin olduğu bir ortamda kendi iç sesimizi duyabiliriz.  Böylece sessizliğin yarattığı bir farkındalık oluşuyor. Doğayla iletişimde bir ağaca, bir çiçeğe baktığımızda bunu tüm yoğunluğuyla  hissediyoruz. Aslında sesin olmaması iç sesimizi bulmamızı kolaylaştırsa bile o kadar da önemli değil.   Bu alanda duyarlığımız gelişmişse sesin ve gürültünün ardında da sessizliği  hissedebiliyoruz. Çağımızda meditasyonun, nefes teknikleri ve alıştırmaları, Yoga, Reiki,  Taichi Chigong gibi meditasyon benzeri uygulamaların bu kadar yaygın olmasının nedeni de bu.

Konuşurken dikkatimizi suskunluk anlarında yoğunlaştırdığımızda , sözcüklerin ötesinde olanı  hissetmeye ve görmeye başlıyoruz.  Bu açıdan suskunluğun dilsiz olmadığını, çok şey anlattığını düşünüyorum.  Önemli olan suskunluğun içindeki sessizliği yakalayabilmemiz.

Yaratıcılık da temelini sessizlikte buluyor.  Yıllardır yaz aylarında dört beş hafta güneye Olimpos’a ya da Kayaköy’e  gidiyorum.  Yazma projelerimin hepsi orada  sessizliğin ve doğanın içinde doğdu. Hiç yoktan bir şeyin oluşması, gelişmesi, büyümesi  mucize gibi bir şey. Bu mucizeyi beynimin  her tür gürültüden, gereksiz düşüncelerden, takıntılardan, saplantılardan, öfke ve korku duygularını tetikleyen düşüncelerden bütünüyle arınmış olmasına borçluyum.  Yazma sürecinde de  dikkatin yoğunlaşmasının  her tür gereksiz gürültüyü susturarak beynimizi çok rahatlatıcı bir işlevi var. Aslında bu duyguyu sanatla uğraşan herkes iyi  bilir.

“Beynimizdeki maymunlar cümbüşünden” sözediyor Uzakdoğulular. Gerçekten de  günlük yaşamda ne kadar gereksiz bir gürültü ve beyin kirlenmesi içindeyiz.  Böyle anlarda tıpkı konuşma gibi suskunluk da birbirimize karşı kullandığımız bir silaha dönüşüyor.  Deliler gibi konuşarak hiçbir şey söylememe ya da  susma hasarlı bir iletişimin, daha doğru bir deyişle iletişimsizliğin  en temel göstergesi. Susma bu bağlamda ya karşındakini ezme ya da kendini korumaya alma anlamına geliyor.  Bu da ego çatışmasının en belirgin özelliği olarak tanımlanabilir.  Öte yandan beynimizdeki maymunlar cümbüşü gecenin sessizliğinde de ortaya çıkabiliyor, kimi kez de öyle bir gürültü patırtı yapıyor ki onu  nasıl susturacağımızı bilemiyoruz.  Bu cümbüş  olduğu sürece ne kendimizle iletişim kurabiliriz, ne de başkalarıyla, ne kendimizi anlayabiliriz, ne de başkalarını.

Gürültünün değil de sessizliğin ve susmanın ağırlıkta olduğu bir ortam bize yepyeni kapılar açabilir, kendimizi keşfetmemizi sağlayabilir, insanlarla iletişimde yepyeni kapılar açabilir.  Hiç konuşmasalar  da birbirleriyle aynı dalgada olan ve bunun mutluluğunu tüm yoğunluğuyla  yaşayan  insanlar hiç dikkatinizi çekti mi?  Belki de çocuklara  daha çok küçük yaşta okullarda konuşmayı,  doğru sözcükler seçmeyi kendini ifade etmeyi öğretmek kadar  susmayı, kendi iç sesini dinlemeyi  de öğretmek gerekiyor. Berlin’de düzenli olarak çocuklarla meditasyon yapılan  bazı  pilot okullarda  şiddet oranının gözle görünür biçimde  azaldığı, iletişim yetisinin ise arttığı söyleniyor.

“Her ne zaman çevrenizde bir sessizlik olursa dinleyin” diyor Eckhart Tolle. “Yani onun farkına varın, ona dikkat edin. Sessizliği dinlemek kendi içinizdeki dinginlik boyutunu uyandırır, çünkü ancak dinginlikte  sessizliğin farkına varabilirsiniz”.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :