YAZARLAR Zehra İpşiroğlu
12
14
16
18
25/12/2017 17:31
Böyle gelmiş böyle gidecek mi?

Bugün farklı tarihsel dönemlerde yaşamış olanünlülerden kadını hiçe sayan bir kaç söylemi sizinle paylaşmak istiyorum.  Dinle ya da ataerkilliğin mantıksallığı içinde bu söylemleri meşru kılmaya çalışan bir yaklaşımdan faşizan bir bakışa kadar gündeme gelen her bir görüş bu kadarı da olamaz dedirtiyor bize.  Tabii bu sözler dalga geçmek için söylenmemişse, yani alaylama söz konusu değilse.

Batının kadını hiçe sayan  bakışı aşması hiç de kolay olmamış. Kadın erkek eşitliği konusunda gelenekler,  alışkanlıklar, din, militarizm  yüzyıllar boyunca dağ gibi  engeller oluşturmuşlar çünkü.  O kadar ki Einstein'ın bile bu konuda iyice tökezlediğini görüyoruz.

Ama bunlar Avrupa'da  tarihsel süreç içinde  yine de büyük oranda aşılmış.

Ya bizde nasıl?  Kadını ötekileştiren ataerkil zihniyet farklı sosyal katmanlarda nasıl yaşanıyor? Bunun nedenleri nedir? Kadınların dayatmalara karşı çıkan direnişi  ne kadar sorunun temellerine inebiliyor?  Bu alanda bir farkındalık  geliştirilebilmiş mi? Geliştirilebilmişse bu çok küçük ve marjinal bir kesimle sınırlı mı kalıyor, yoksa yaygınlaştırılabiliyor mu? Hangi noktalarda tıkanmalar yaşanıyor ve bunlar nasıl aşılabilir?

En önemlisi de böyle gelmiş böyle gidecek mi yoksa bazı şeyler değişicek mi?

Ünlülerin kadına bakışıyla ilgili görüşleri üzerine düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız Güncel Kadın'daki köşemde  bir düşünce alışverişine yol açabiliriz.

100 kız bile bir erkeğe değer değildir.

(Konfizius)

Benimle ilişkinde dört noktayı dikkate alman gerekecek:

Benden sevecenlik beklemeyeceksin ve beni suçlamayacaksın.

İstediğimanda benimle konuşmayı keseceksin.

İstediğim anda benim yatak ve çalışma odamı terkedeceksin.

(Einstein)

Ey erkek sen efendisin, kadınsa kölen. Tanrı bunu böyle buyurdu....Evet karılarınız hizmetkarlarınızdır ve siz karılarınızın efendisisiniz.

(Augustinus)

Kadın bizim mülkümüzdür ama tersi geçerli değildir.Çünkü kadın bize çocuk verir ama erkek ona çocuk vermez. Dolayısıyla nasıl meyve ağacı bahçıvana aitse  kadın da erkeğin mülküdür.

(Napoleon)

Günümüzde hala cadılar var..Çağdaş feminist kadınlar

Tabii ki onları yakamayız çevre kirlenmesi olurdu.

(Max Bizozzero)

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :