Yeşim Tekstil’den ana baba okulu

30 Mart 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

Evde İşte Eşitlik projesi kapsamında Yeşimli anne ve babalar ile kreş öğrencilerine yönelik olarak başlatılan “Ana Baba Okulu” ikinci dönem mezunlarını verdi.

Yeşim Tekstil’in, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi için 2015 yılında başlattığı proje devam ediyor. Proje kapsamında Mor Salkım Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği ile birlikte geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiği “Ana Baba Okulu” geçtiğimiz günlerde de 2017-2018 dönemi mezunlarını verdi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak üzere hayata geçirilen ve bu yıl ikincisi gerçekleşen Ana Baba Okulu’nda Yeşim çalışanlarına ve 5-6 yaş grubu öğrencilerine yönelik Mor Salkım Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği eğitmenleri tarafından eğitimler verildi.

Mor Salkım Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği Eğitmenlerinden aynı zamanda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Burcu Üzümcüler tarafından verilen eğitimler 7 farklı eğitim konusundan oluştu ve yaklaşık 5 ay sürdü.

Geçtiğimiz günlerde de eğitimlere düzenli katılan 25 çalışana Yeşim Tekstil konferans salonunda gerçekleşen bir törenle Ana Baba Okulu sertifikaları verildi. Törende katılımcılara sertifikaları, Sosyal Uygunluk ve İnsan Kaynakları Direktörü Fatoş Hüseyinca ve Yeşimli yöneticiler takdim etti. Tören Yeşim Tekstil’in showroom’larında düzenlenen kokteyl ile son buldu.

Yaklaşık 5 ay boyunca devam eden eğitimlere 25 veli  ve çocukları katıldı. Kasım ayında başlayan eğitimlerde velilere yönelik dört, çocuklara yönelik ise üç ayrı eğitim gerçekleştirildi. Velilere yönelik eğitimler, 3 Kasım’da “Aile içi İletişim”, 6 Aralık’ta “Çocuklarla İletişim”, 3 Ocak’ta “Mutlu evliliklerde kadının rolü”, 19 Ocak “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlıklarında gerçekleşti. Ayrıca çocuklara yönelik cinsiyet eşitliği ile ilgili eğitimler verildi, çocukların anlayabileceği dilde oyunlarla desteklendi.

Eğitimlerin sonunda velilere uygulanan anket sonuçları ise eğitim programının başarısını kanıtlar nitelikteydi. Katılımcıların %93’ü anne baba ve çocuklara yönelik gerçekleştirilen eğitimlerden memnun kaldığını belirtti. %97’si ise başlayacak diğer eğitimlere de katılmak istediğini dile getirdi. Katılımcıların %94’ü kreşte çocuklarla gerçekleştirilen çalışmaların etkisini çocuğunda farkettiğini belirtirken, %96’sı ise çocuklara eşit davranmanın ve kullanılan dilin etkisini farkettiğini, uygulamaya başladığını dile getirdi. Katılımcıların %96’sı aldığı eğitim ile aile ve çocuk ilişkilerinin olumlu yönde değiştiğini bildirdi.

Evde İşte Eşitlik projesi için firma içinden yöneticilerin yer aldığı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi liderliğinde “Eşit doğduk, eşit yaşayalım” sloganıyla yola çıkan Yeşim Tekstil, Bursa’daki fabrikasında 2 bin 300 kişiye istihdam sağlıyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» happn CEO’su Didier Rappaport: “Yapay zekâ ile ilişkilerde ilk adım artık çok daha kolay”
» Mercedes-Benz Türk Çocuklara Yönelik Projeleri ile Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor
» Çalışan ebeveynlerin 5’te biri, çocuklarını günde 2 saatten az görüyor
» Kadınn insan hakları eğitimi
» “Kız Kardeşim” Projesi Kadınlara destek sağlayacak
» Kocaeli’nin yöresel yemeklerini yaptılar
» SALT’tan altı projeye fon desteği
» “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi sona erdi…
» Zekası kadar güzelliğiyle de dikkat çekti!
» 4. Tour Of Mersin heyecanı başladı
» TÜSİAD: “Seçimler özgür, adil bir ortamda yapılmalı”
» Gazeteci Yazar Özlem Gürses Gençlerle bir araya geldi
» Yonca Saraçoğlu “Gaia’nın Güncesi”ni yazıyor
» Türkiye gençlik ödüllerini kazananlar belli oldu
» İzevli gençler zihinlerdeki duvarı yıkıyor
» Rengigül Ural’dan bir aşk masalı
» Bir kupa, iki şampiyon
» Ünlüler Edis’li Yedigün partisinde “Çok Çok” eğlendi
» İstanbul’un efsanevi kedilerinin artık bir dükkanı var
» En çok etkinlik İstanbul’da düzenleniyor
» Şiddet gören kadınların çocukları da şiddete yönelebilir
» Urla’da yeni alternatif ürün Goji Berry
» Ünlü Oyuncu Ceyda Düvenci’nin yeni kitabı ’Balköpüğü: Tatlı Bir Sürpriz’
» Kadınlar mobilde erkeklerden daha fazla vakit geçiriyor
» Dünya Bilimler Akademisinin genç üyeleri Urla’yı ziyaret etti