Yaz ayları hemoroid sorununu tetikliyor

17 Temmuz 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

Yaz aylarında aşırı sıcak hava, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, alkol tüketimi, yeterli hijyenin sağlamadığı havuzlar, ıslak mayolar gibi birçok nedenin hemoroidi tetiklediğini söyleyen DoktorTakvimi.com doktorlarından Op. Dr. Yasir Gözü, erken teşhis ve müdahaleyle bu sorunun önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Yaz aylarıyla birlikte birçok kişi, halk arasında basur olarak adlandırılan hemoroid sorunundan daha fazla şikayet etmeye başlıyor. Hava sıcaklıklarının artması damarların genişlemesine neden olduğu için, bir damar hastalığı olan ve toplardamarların genişleyerek dışarı sarkmasıyla ortaya çıkan hemoroide de davetiye çıkarıyor. Bunun yanı sıra tatil döneminde kızartma, fast food, atıştırmalıkların fazla tüketimi ve zengin açık büfelerin cazibesiyle beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler de bu sorununu tetikliyor. DoktorTakvimi.com doktorlarından Op. Dr. Yasir Gözü, “Ayrıca alkol tüketimi, havuz ya da denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla oturmak da da hemoroidin habercisidir” diyor.

İshal de hemoroid nedeni

Op. Dr. Yasir Gözü, kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarının hemoroidin en önemli nedenlerinden olduğunu belirtiyor. Gözü, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kabızlık yaşayan kişilerde bağırsaklar içinde dışkı kuru ve sert yapıda olduğu için aşırı ıkınma gerektirir, dışarı çıkarken de makat bölgesindeki damarları tahrip eder. Bu durum hemoroid oluşumunu tetikler. Aynı durum ishal içinde geçerlidir. İshal durumunda kişi sürekli dışkılama ve dışkılama esnasında da ıkınma ihtiyacı hisseder. Bu durumun sürekliliği hemoroidal damarlara zarar verir.”

Lif açısından zengin gıdalar tüketin

Yediğimiz besinlerin bağırsak hareketlerimizi doğrudan etkilediğine dikkat çeken Op. Dr. Yasir Gözü, “Farklı bir problem eşlik etmiyorsa, kabızlık ve ishal gibi sorunlar aldığımız besinlere göre değişiklik gösterir. Aşırı baharatlı yiyecekler, gereğinden fazla çay, kahve, alkol ve asitli içeceklerin tüketimi, yeterli sıvı alınmaması gibi alışkanlıklar bağırsak düzenini bozarak kabızlık veya ishale neden olabilir. Bu durum ise hemoroid oluşumunda etkilidir. Hemoroidden korunmak için tercihen lif açısından zengin ve posalı gıdalar tüketin. Fast food ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yiyecekleri mümkün olduğunca yavaş tüketin ve iyice çiğneyin. Mümkünse meyve ve sebzeleri kabukların soymadan tüketmeye çalışın. Günde ortalama 10-12 bardak su içmeye özen gösterin. Düzenli olarak tuvalete çıkmaya ve havuz gibi ortak alan kullanımlarında hijyene dikkat edin” diyor.

Teşhiste geç kalınırsa çözüm cerrahi müdahale

Bu hastalığın kontrol altına alınmadığı taktirde ciddi sıkıntılara neden olduğunu söyleyen Gözü, erken teşhisle ve doktorunuzun önereceği birkaç ilaç ya da farklı tıbbi yöntemlerle hemoroidin tedavi edilebileceğinin altını çiziyor. Geç kalındığında ise tek çözümünün cerrahi müdahale olduğunu belirten Gözü, “Ameliyatsız lazer tedavisiyle hemoroidden 10 dakikada kurtulmak mümkün. Ameliyatsız lazer tedavisiyle hasta aynı gün hem şikayet nedenini öğrenir hem de tanısı konulup müdahalesi yapılır” diyor.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Diş bakımında sık yapılan 5 hata
» Ağız ve diş sağlığı, yaşam kalitesini etkiliyor
» Çocuklarda diş eti şişlikleri neden olur?
» Çocuklarda kıskançlığın nedeni anne sevgisi!
» Diş sağlığına hijyenden sonra önemli katkı süt
» Polikistik Over sendromu’nun 12 belirtisine dikkat!
» Sigara ve alkol bunama riskini artırıyor
» İdrar yolu sorunları öfke ile ilgili
» Asıl yorgun olduğunuzda egzersiz yapın!
» 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde Aileler bir araya geldi
» Ağız kokusuna 10 doğal çözüm
» Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
» Hangi probiyotik kaynak ne kadar tüketilmeli?
» Kasıktaki şiddetli ağrılara dikkat
» Demir eksikliğini önlemek için bu tavsiyelere dikkat!
» KOAH tedavisinin temeli sigarayı bırakmaktan geçiyor
» Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu: 2040’ta her 10 kişiden 1’i diyabetli olacak
» Diyabet tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?
» Diyabet sayısı 20 yılda 2 kat artacak!
» Ege Tıp Öğrencileri Birliği meme kanseri farkındalık etkinliği
» İstanbul maratonu’nda otizmli çocuklara büyük destek!
» Obezite kader değil!
» Adımlar Otizmli çocuklara umut olacak!
» Lösemili çocuklar için “maskeni tak fotoğrafını paylaş”
» Ateşoğlu: 2040’ta her 10 kişiden 1’i diyabetli olacak