Yaralı eşek Cahide tarafından kurtarıldı

01 Aralık 2018 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Gaziantep’in Araban ilçesinde okul servisinin çarpması sonucu yaralanan eşek Canlı Hayatını İyileştirme Derneği (CAHİDE) tarafından kurtarıldı. Cahide’ye ait araçla tedavi için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürülen ayağı kırık eşeğe burada dinamik eksternal fiksatör aparatı takıldı.

 

Canlı Hayatını İyileştirme Derneği, sokak hayvanlarının yardımına koşmaya devam ediyor. 7 gün 24 saat boyunca gelen her ihbara cevap vermeye çalışan Cahide ekibi, bu kez okul servisinin çarpıp kaçtığı eşek için harekete geçti. Gelen ihbar ile Gaziantep’in, Araban ilçesi Yukarı Karavaiz Mahallesi’ne giden Cemal Tosun, yaralı eşeği alarak tedavi için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürdü. Burada, Dr. Ziya Yurtal, Dr. Zeki Deveci, araştırma görevlisi İbrahim Alakuş,araştırma görevlisi Ömer Kırgız ve ekibi yaralı eşek için harekete geçti. Ayağı kırık olan eşeğe anestezi altında operasyonla, dinamik eksternal fiksatör aparatı takıldı.

Başarılı geçen operasyonla ilgili bilgi veren Dr. Ziya Yurtal ve Dr. Zeki Deveci, “Eşek bize geldiğinde açık enfekte bir kırığı vardı ve ayağı neredeyse kopmak üzereydi. Gerekli müdahaleyi yaptık. Operasyonla eşeğin ayağına dinamik eksternal fiksatör aparatı taktık. Tedavisi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde devam edecek. İyi bir bakım gerekiyor, yaranın enfeksiyon kapmaması gerek. Tedavi sonrası eski haline dönebilir.”dedi

 

Hatay MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Enes Altuğ ise şu bilgileri verdi:, “Hayvansever bir dernek olan Canlı Hayatını İyileştirme Derneği(CAHİDE) yetkililerince bize getirilen eşeğin ön ayağı neredeyse kopmak üzereydi. Yaralı eşeğe, bu tür vakaların iyileşmesinde önemli olan dinamik eksternal fiksator dediğimiz, insanlarda da ve diğer evcil hayvanlarda kullanılan bir yöntem uygulandı. Uygulanan bu yöntemin ardından eşeğimizi ayağına basar şekilde taburcu ettik. Cahide ile sahipsiz hayvanların korunması ve bakımına ekip olarak ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. "

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki operasyonun ardından eşeği alarak Gaziantep’e getiren ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne teslim eden Cemal Güneş Tosun: ”Servis şoförü eşeğe çarptıktan sonra yardım etmek yerine, onu yolda bırakıp kaçmayı tercih etmiş. Zavallı hayvan sabahtan akşama kadar yolda yaralı halde kalmış. Durumu bize bildirdiler, vakit kaybetmeden geldik. Görgü tanıklarından aldığımız bilgiler doğrultusunda dilekçemizi yazdık, araç plakasını ve olayı Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözel’e bildirdik. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki hocalarımız sayesinde eşeğimiz şimdi daha iyi. Tedavisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde devam edecek. Tedavi sürecini dernek olarak takip edeceğiz.”diye konuştu.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Uluslararası ‘Şehirler için WRI Ross Ödülü’nün finalistleri arasında Eskişehir de var!
» Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yediğinize dikkat edin
» Karadeniz’in mistik ağacı Karayemiş belgesele konu oldu
» Randevu İstanbul 21. Yaşını kutladı
» Nlksoft bayiler toplantısı Gaziantep’te yapıldı
» GİLYA’dan stil sahibi hediyeler
» En iyi yılbaşı hediyesi kitaptır: Töz gibi
» Çocuklar ve aileleri içlerindeki ritmi keşfetti
» Burun hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
» ‘Türkiye’nin Ödülü’
» Altın Zambak Ödül Töreninde Ayten Elibol ayakta alkışlandı
» H. Hayri İnönü: Önemli olan yüzde 30 kotasının seçimden sonra tutması”
» Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı
» İlişkilerin katili: Kıskançlık!
» Genç Yazar Ezgi Kaya, ilk kitabını yayınladı
» Rengigül Ural’ın büyük ilgi gören “Nisan Prens” kitabı, “Prince Avril” ismiyle yabancı okurları bekliyor
» Vakıfbank 3. Kez Dünya Şampiyonu!
» "Onlar sadece ağaç değil, aynı zamanda jandarma"
» Kadıovacık Halkı Taş Ocağına Karşı “Hayır” Dedi
» ‘Pantene Yıldızı Parlayanları’ Ödüllerini aldı
» Periler çok mutlu
» Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’
» Aston Martin’in ilk ’suv’u ’DBX’ sahneye çıkmaya hazırlanıyor
» İngiliz efsane Aston Martin’in hikayesi…. Since 1913!
» Kafkas rüzgarı İzmir’de esecek