Ünlü baklavacıdan “Tatlı” uyarılar!

28 Kasım 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Ayıntab Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, tüketicilere kaliteli baklava konusunda uyarılarda bulundu.

Baklava denilince akla Gaziantep geliyor. Dünyanın en lezzetli baklavasının imal edildiği Gaziantep’te 30 yılı aşkın süredir sektörde faaliyet gösteren Ayıntab Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş,  kaliteli baklavanın nasıl olması gerektiği konusunda “Tatlı” ipuçları verdi ve uyarılarda bulundu.

RENGİ ALTIN SARISI OLMALI

“Baklavanın rengi altın sarısı olmalı” diyen Levent Aktaş, şöyle devam etti: “Fırından çıkan baklavanın rengi altın sarısı gibi olmalı. Ama herkes görüntüye bakarak kaliteyi anlamayabilir. Görüntünün yanında, baklava kutusu açıldığında ya da tabakla servis edildiğinde fıstığının miktarı ve rengi hemen fark edilmeli. Ortası bol fıstıklı olmalı. Altının ve üstünün kalınlığı çok iyi ayarlanmalı. Kullanılan sadeyağ, yani eritilmiş, süzülmüş tereyağı doğal olmalı. Baklava tadıldığında yağın hafifliği hissedilmeli. Çünkü damak yanılmaz, farkı hemen anlar.”

3. GÜNDEN SONRA ŞEKERLENİR

Kaliteli baklava için öncelikle kullanılan hammaddelerin organik ve kaliteli olması, daha sonra da ustalığın birinci sınıf olması gerektiğinin altını çizen Aktaş, baklavada kullanılan şekerin de çok önemli olduğunu ifade etti. Aktaş, “Baklava imalatında kullanılan şeker doğal şeker olmalı. Tünetici aldığı baklavayı 3-4 gün beklettiğinde yumuşama olmuyor ve rengi de atmıyorsa bu baklavada glikoz gibi doğal olmayan şeker kullanılmış demektir. Biz baklava üretiminde doğal şeker kullanıyoruz. Bu nedenle de 3. veya 4. günden itibaren şekerleniyor. Bilinçli müşteri bunun farkında. Ancak katkı maddesi koysak, 10 gün geçse bile hiç değişmiyor, ilk günkü gibi görünüyor. Görüntü güzel olsa da bir dilim yediğinizde, gerçek baklava olmadığını anlıyorsunuz” şeklinde açıklamada bulundu.

ŞEKER ORANI ÇOK HASSASTIR

Kaliteli baklava imalatında işçilik de çok önemli yer tutuyor. Ham madde birinci sınıf olsa da işçilik birinci sınıf değilse yine o baklava kaliteli baklava sınıfına giremiyor. Sert buğdaydan yapılan baklavalık undan açılan hamurun ince olması ve tam kıvamında pişmesi gerekiyor. Baklavanın fırında 1-2 dakika fazla ya da eksik kalmasının kaliteyi bozacağını söyleyen Levent Aktaş, şeker şerbetinin hazırlanmasının da büyük ustalık istediğini ifade etti. Aktaş, “Şerbetin kıvamını doğru vermezsen yine gerçek baklava olmaz. Şeker oranını çok iyi ayarlamak gerek. Çok hassas bir konu. Çünkü hava sıcaklığına göre şeker oranını ayarlamamız gerekiyor. Yazın farklı, kışın farklı, hesaplar yapılıyor” dedi.

Gaziantep dışında şube açmayan Ayıntab Baklava, doğal ürünlerden, hijyenik ortamda butik baklava yapımıyla ön plana çıkıyor. Levent Aktaş, şubeleşmeye ve üretimde makineleşmeye sıcak bakmıyor. Bunun da nedenini şöyle açıklıyor:

MAKİNE ELİN LEZZETİNİ VEREMEZ

“Biz butik baklava yapıyoruz. Elin verdiği lezzeti var, ne kadar istesek de makine veremiyor. Makineleşme ile fabrikasyon üretime geçtiğinizde daha az eleman çalıştırıyorsunuz. Ancak biz baklavanın doğallığını, orijinalliğini koruduğumuz için birkaç eleman fazla çalıştırıyoruz ama lezzetten vaz geçmiyoruz. Şube açmamız için çok talep alıyoruz. İki kardeşiz. Birimiz imalatla diğerimiz satışla ilgileniyoruz. Şube açınca 30 yıldan fazla emek verdiğimiz markamızın temsilinde sorun yaşar mıyız diye kaygılarımız var. İş büyüdükçe kontrol zorlaşıyor. Şimdi ben birebir her tepsi ile ilgileniyorum. Yenildikten sonra, ‘İşte gerçek baklava’ denilmesi bizim en büyük ödülümüz.”

BAKLAVA NASIL SAKLANMALI?

Gaziantepli ünlü baklavacı Levent Aktaş, baklavanın tüketim ömrünün ne kadar olduğu ile ilgili soruya bir zaman vermek yerine, “Ne kadar erken tüketirsen o kadar iyidir” diye yanıt verdi. Kuru baklavanın ömrünün 15 güne kadar çıktığını da vurgulayan Aktaş, tüketim süresi arttıkça lezzetin ve doğallığın azaldığını söyledi. Baklavanın yenilmeden önce ısıtılmasını öneren Aktaş, baklavanın saklama koşularını da anlatırken oda sıcaklığında muhafaza edilmesini istedi. Baklavayı yazın sıcaktan, kışın da çok soğuktan korumak gerektiğini vurgulayan Aktaş, baklavayı buzdolabında saklamak yerine oda sıcaklığında saklamanın daha doğru olduğunu açıkladı.

Aktaş, gerçek Gaziantep baklavası almak isteyen tüketicilerin kendini ispatlamış, esnaflığı ve lezzeti ile tüketicinin güvenini kazanmış markaları tercih etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Periler çok mutlu
» Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’
» Aston Martin’in ilk ’suv’u ’DBX’ sahneye çıkmaya hazırlanıyor
» İngiliz efsane Aston Martin’in hikayesi…. Since 1913!
» Kafkas rüzgarı İzmir’de esecek
» Odunpazarı’nda çocuklar deneyerek öğreniyor
» İstanbul Boğazı’nın 60 ‘incisi’ alıcı bekliyor
» Şişecam Topluluğu 6 milyar cam şişeye eşdeğer atığı geri dönüşüme kazandırdı
» Sahneden kadına şiddeti lanetledi
» Dünyaca ünlü yıldızlar 2019 Pırellı takvimi galasında buluştu
» Visa UEFA Kadınlar Futbolu ana sponsoru oldu
» Neslihan Atagül Doğulu, Yıldızı Parlayanlar ile buluştu
» Avukat Özce Öztürk Boğa: “Kadınlar haklarını bilmeli”
» ’Altın Kalpli’ Kadınlar şehit çocuklarını unutmadı
» "Koçtaş kampüs" Açıldı
» Avrupa Bisiklet Rotası Ağı Çalıştayı ’Fuar İzmir’de yapıldı
» Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nde sosyalbenli çocuklar bir arada
» Bağbaşı Yaylası’na mevsimin ilk karı düştü
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Anıtkabir’i ziyaret etti
» Dünya Fütüristleri arasında bir Türk Kadını: Ufuk Tarhan
» Denizli’nin başarılı kadınları öğrencilerle buluştu
» “Bu proje İzmir’in önünü açacak”
» Müren Balığı hakkında merak edilen gerçekler…
» Şevval Sam Yılbaşı Gecesi Hilton Istanbul Maslak’ta
» “Atatürk’e ve Cumhuriyet’e dört elle sarılalım”