Uçak fobisi nefesle geçer mi?

30 Ekim 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

"Uçuş sırasında nefesinizi kontrol etmeyin, herhangi bir yöntem kullanmayın" diyen Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet, disfonksiyonel nefes alışkanlıklarının uçak yolculukları sırasında tetiklenebileceğini veya artabileceğini söylüyor.

Uçakla seyahat etmek, en hızlı, en kolay ve en keyifli ulaşım yöntemlerinden biri. Ancak uçak fobisi yaşayan kişiler için aynı şeyleri söylemek imkansız. Uçuş fobisi yolculuk sırasında ve hatta öncesinde terlemeye, artmış kalp atım hızına, bulantıya, baş dönmesine ve hatta panik atağa sebep olabiliyor ve kişinin yanlış nefes alışkanlıklarıyla bu durum daha da tetikleniyor. Birçok kişi uçak fobisi olanlara "derin nefes al" önerisinden bulunsa da Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet bunun yanlış olduğunun altını çiziyor.

"Nefes farklı, solunum farklı bir şeydir. Nefes daha psikolojik bir olgudur. Bir kişinin solunumu gayet yolunda giderken psikolojik olarak insanlar kendilerini iyi hissetmediklerinde bir nefes açlığı olmaya başlar" diyen Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet, "Eğer kişi uçakta kendini psikolojik olarak iyi hissetmiyorsa ve tetiklenen bir disfonksiyonel nefes alışkanlığı varsa, 'sıkıldım, bunaldım' diyerek çok derin nefes almaya başlıyor. Bu derin nefesle birlikte hipokapniye giriyorlar ve solunum alkalozuna girdikleri için sürekli negatif hissedip kısır döngüden çıkamıyor" diyerek uçuş sırasında derin nefes almamak gerektiğini belirtiyor.

Ne yapılmalı?

Nefes darlığını ortadan kaldırmak isteyen kişilerin kendi kendilerine telkinle, "Ben iyiyim. Şu anda zaten iyi nefes alıyorum, daha derin nefes almama gerek yok. Solunumumun kendiliğinden olmasına izin veriyorum" gibi zihinsel telkinler yapması, derin derin nefesler almaması gerektiğini belirten Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet, "Derin nefesle iş bayılmaya kadar gidebilir, el ayakların buz kesmesi, anlık baygınlık hisleri, tansiyon düşmeleri görülebilir" diyor.

"Genel olarak, disfonksiyonel nefes alışkanlıkları stres, yorgunluk, spor yapma, yeme, uyuma gibi farklı durumlardan tetiklenir. Uçuş bunlardan biridir. Disfonksiyonel nefes alışkanlıkları uçak yoluculuğu sırasında tetiklenebilir veya artabilir" diyen Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet, "İşlevsel olmayan solunum alışkanlıkları, bilinçsizce fizyolojik olarak tetiklenir. Bunun analiz edilmesi gerekir. Kişiler bunu kendi başlarına değiştiremezler, bir nefes uzmanı ile çalışmaları gerekir" diyor.

"Artık uzun uçuşlardan sonra bile yorgunluk hissetmiyorum"

Dünyada ve Türkiye’de yüzlerce insana “nefes koçluğu” alanında rol-modellik ve eğitmenlik yapan Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet kendi deneyimini de şöyle anlatıyor: "Yirmili yaşlarımda uçuşların sonrasında yorgunluk hissediyordum. Nefesim bu şekilde fonksiyonel değilken, özellikle sık seyahat ettiğimde çok yorgun oluyordum, ertesi gün bir iş yapmam mümkün olmuyordu. Amerika'ya gidip hemen ertesi gün 50 kişinin karşısında eğitim vermek benim için çok zordu. Önceden gider, 1-2 gün kendime gelirdim ama şu anda gidiyorum, ertesi gün eğitim yapıyorum ve yorgunluktan etkilenmiyorum. Eğer bir kişinin disfonksiyonel bir nefes alışkanlığı varsa bu bilinçsiz şekilde oluştuğu için bu durumdan kendisinin bile haberi yoktur. Bu, kendiliğinden tetiklenir, belki baş ağrısı yapar, belki strese sokar, belki panik yaşatır. Kişi nefesine ne yaptığının farkında bile değildir. Bu yüzden bir nefes koçuyla çalışmak çok önemli. Bir nefes koçunun analizi ile kişilerin neyi yanlış yaptığı tespit edilebilir. "

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Denizli Kadın Meclisi’nden diyabet eğitimi
» Eskişehir Kadın yazarlar yetiştiriyor
» Netflix’in güçlü kadınları arasına hoş geldin Beren saat!
» Pelin Gedik: "Tanınmak için yarışmam"
» Yurttaşın olmadığı yerde kul olur
» Tarih yazdık
» Urla’ya Fransa’dan “İdealKent” Ödülü
» Türkiye’nin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı
» İyiliğin kazandığı geceye büyük destek
» İzmir’de felsefe konuşuldu
» Kadının duygusal kodları
» Emirates Kabin Görevlisi Özlem Toker
» Zeynep Aydın Dünya Şampiyonu
» Zübeyde Ana’nın kızları
» Sağlık alanında bilgi kirliliği ile mücadelede taraflar bir araya geldi
» Aston Martin yeni modeli
» Yeşilay’ın ‘Bi’liran var mı?’
» Çocuklar Haklarını şenlikte öğrendi
» Kadına yönelik şiddet Odunpazarı’nda masaya yatırılacak
» İhracat Akademisi ilk mezunlarını verdi
» “Yılmaz Morgül: Ben de prematüre bir bebektim”
» Tarım desteğinde "sınır tanımıyor"
» Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi