YAZARLAR Tülin Eraslan
12
14
16
18
28/05/2018 14:23
Siyasi Partiler Kadın aday sayısında sınıfta kaldı

Toplumda kadını ilgilendiren sorunlarının çözümü için siyasi temsilde etkili olmamız gerektiğini yıllardır ifade ediyoruz. Kadının doğum şeklinden, doğuracağı çocuk sayısına; cinsel istismarcısı ile evlendirilmesinden, boşanmasındaki arabuluculuğa kadar birçok konuda karar alan komisyonlarda erkekler bulunuyor. Oysa sorun kadının sorunu, çözümde de kadının olması şart.

2017 verilerine göre mecliste kadın milletvekili oranı %14,9. Ülkemiz, 82 kadın vekille 186 ülke arasında 132. sırada yer alıyor. Kadın bakan sayısı ise 2. Hâlbuki ülkenin %49,8 i kadınlardan oluşuyor. Bu verilerin ışığında mecliste eşit temsil edilmediğimiz aşikâr. Eşit temsil olmayan bir ülkede demokrasiden söz etmek mümkün olmaz.

Peki, kadınların siyasette yer almamasının nedenleri nelerdir?

Listenin başında kadının cinsiyete dayalı toplumsal sorumluluklarının ağır olması, eğitimsizlik ve ekonomik sebepler gelmektedir. Günün sonunda siyasi temsil için de bir hayli bütçe gerekmektedir. Kadınların eril bakış açısını bir türlü yenememesi de tüm bu gidişatın değişmesine engel teşkil etmektedir.

24 Haziran seçimleri öncesi kadın adaylar yine birtakım dirençle karşı karşıya kaldılar. Parti genel başkanları ve parti meclisleri milletvekili aday adaylarını belirlerken kadınlar yine çok az sayıda ve son sıralarda yer aldılar.

Adayların belirlenmesi öncesi parti genel başkanlarına ulaşma çabamız sonuçsuz kaldı. Adayların erkek ve kadın olarak yarı yarıya olmasını, sıralamanın bir kadın bir erkek olarak belirlenmesini, ithal olmayan adaylar konusundaki ısrarımızı maalesef kendilerine duyuramadık.

Bir konuya dikkat çekmek gerekir. Seçimlerde kadınlar çok çalışırlar. Yeri gelir ev ev dolaşır, organize olur ve meydanlara çıkarlar. Ancak temsilde yalnız genel başkanın belirlediği adaylar listelere girerler. Liyakat, bağlılık ve çalışkanlık kadınlar için geçerli değil midir?

Evet, 24 Haziran seçimlerinde 4.200 aday arasından yalnızca 931 kadın aday, kadın adayların ise yalnızca %5,4’ü seçilebilecek noktalardan aday gösterildi.

Tüm bunlar gösteriyor ki kadın seçmenlerin sokakta, politikacıların ise mecliste daha fazla lobi yapması gerekiyor.

Kadının en büyük yardımcısı, yine kadın olmalıdır. Kadının sorunları siyasi değil, toplumsal sorunlardır. Siyasi temsil ile çözülebilecek olan bu toplumsal sorunları, birlik ve beraberlik içerisinde ele almamız gerekir. Bu da, siyasi görüş gözetmeksizin bir arada hareket etmeyi gerektirir. Çünkü sorunlar ortak, çözümler de…

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :