YAZARLAR Tülin Eraslan
12
14
16
18
27/12/2017 09:05
2018 Toplumsal cinsiyet eşitliği yılı olacak…..

Nasıl mı? Üç ay önce Başkanı olduğum Türk  Üniversiteli  Kadınlar  Derneği  İzmir  Şubesi; Bayraklı  İlçe Milli  Eğitim  Müdürlüğü  ile  Bardaklı’nın dezavantajlı  mahallelerindeki  22  İlk  ve  Orta  okulun   kadın  velilerine eğitime  başladı. İzmir Barosu’nun Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Komisyonunda görevli gönüllü avukatlarla işbirliği yaparak eğitimci desteği alındı. Her okulda 80 ile 100 arası kadına; kadın hakları, cinsel istismar, kadın sağlığı gibi konular anlatıldı.  Ve her eğitimden sonra şiddete maruz kalan kadınlar gördükleri yakınlık sonunda şiddeti eğitimcilerle paylaştılar ve Baro’nun yardım telefonlarını arayıp destek aldılar.

 Ve sahadaki en önemli  gözlem,  kadınların  haklarını  bilmedikleriydi, dinledikçe  gözleri  parlıyor, öğrendikçe  umutları  artıyordu. Proje  Başkanı  Av Nazan  Erşan  ve koordinatörler  Esen  Değer  Alpagut, Nezahat  Akdemir  ve  Günay  Gülseven  tek  tek   ilgileniyor ve  kadınlarımızla  el ele eğitimleri  dinliyorlardı. Gösterilen  ilgiye  karşılık  duyulan  minnet   bizleri  çok  utandırdı. Çünkü  görüntüde   şehirli  ama  yaşananlarda  ortak  paydamız  aynı  olan  biz  okumuş  kadınlar  onlara  ulaşmakta  geç  kalmıştık. Tekrar  tekrar  eğitimlerin  yapılmasını  talep  ettiler.

Anladık ki  sahada  olmalıyız, anladık ki  yanyana , elele  bütün  samimiyetimizle sevgiyle  kucaklamalıyız , anlatmalıyız, bilgilendirmeliyiz  hemcinslerimizi…

Ayrıca    ortaokul  ,lise   ve    üniversitelerdeki   gençlerle  özel  ekipler  oluşturup  onlara  toplumsal  kadın-erkek  cinsiyet  eşitliği  eğitimleri  vereceğiz  ve  gençler  gençlere  anlatacak   şiddetten  öte  iletişim  dili  olduğunu  ,fırsat  eşitliğinin  demokrasinin  bir  gereği  olduğunu …Belli mi  olur  belki  ileride  Milli  Eğitim  Bakanlığı  tarafından   ders  olarak  okullarda  müfredata  alınır..

Evet yeni yılda biz kadınlar sınırları zorlayacağız. Talep edeceğiz, çalışacağız ve mücadeleye devam diyeceğiz. Bu yıl kadın,  kadın için çalışacak, kadın dayanışması ile yol alacağız.

Yeni  yılın  maratonu  uzun ve  zorlu  olacak  ama  ileride  daha  adil ,daha  eşitlikçi  ve  daha duyarlı  bir  toplum  için  şimdi  geç  kalmadan  çalışmanın  tam  zamanı..

Sağlıkla, mutlulukla ve umutla nice güzel bir yıl diliyorum.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :