TOBB Kadın Girişimciler Van’da bir araya geldi

08 Mart 2018 Perşembe 08:00
12
14
16
18

TOBB Başkanı Rifat Hisaeçıklıoğlu Van’da Kadın Girişimciler İl Başkanları toplantısında kadın girişimcilerin önemine değindi.

Rifat Hisarçıklıoğlu Mutlulukla görüyorum ki; Van, kadının değerini biliyor. Dün TEPAV tarafından Toplumsal Cinsiyet eşitliği endeksi açıklandı. Van cinsiyet eşitliği noktasında en hızlı iyileşme gösteren illerimizin başında geliyor. Burası kadınlarını zincirlere vuran bir ülkenin zengin olamayacağının bilincinde. Bu gurur sizlerin. Başta Vanlı kadınlarımız olmak üzere tüm Vanlıları kutluyorum. Dedi.

TOBB Başkanı sözlerine şöyle devam etti:”TOBB Başkanlığım boyunca kadınların ve gençlerin toplumun her alanında daha fazla rol üstlenmesi için çaba harcadım. Hayatım boyunca kadın evde otursun, erkek çalışsın anlayışına karşı çıktım. Erkek egemenliğine hapsolmuş kadın rolüne itiraz ettim. Kadın üretim alanında olmak zorunda dedim!

Bugün her ülkenin kalkınması insan sermayesine dayanıyor. Türkiye’nin zenginleşme yolculuğunda kadınlarımıza ihtiyacımız var. Petrol ve doğalgazdan kıymetli hazinemiz kadınlar. Nüfusumuzun yarını yani 40 milyonu kadın olmasına rağmen işgücü dışında kalan kadın sayısı yaklaşık 20 milyon. Toprağın altında değil, toprağın üstünde muazzam bir hazine yatıyor. Sizler en büyük hazinemizsiniz! Bu hazineyi değerlendirmek zorundayız.

Geçtiğimiz 10 yıldır TOBB olarak büyük bir mücadele veriyoruz. 2007 yılında kurduğumuz TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz bugün dünyanın en geniş kadın girişimci networkü haline geldi. Çok şükür görüyoruz ki, göle çaldığımız maya tuttu. Kadın Girişimciler Kurulu’nu kurduğumuz dönemde Türkiye’deki işverenlerin sadece yüzde 6’sı kadındı. Allah’a şükür şimdi bu rakamı yüzde 10’a çıkarttık. Gerçekleşen 4 puanlık artışta TOBB Kadın Girişimci Kurullarımızın emeği büyüktür.

Konuşmamın başında Oda-Borsalarımızdaki Kadın Başkanlarımızı selamladım ancak kadın başkan sayımız bu kadar az değil. Şuan 3 Başkanımız var. 5 Meclis Başkanımız var. Başkanlarımıza ilave olarak 31 YK Üyesi, 193 Meclis Üyesi olan kadın girişimciler var Oda-Borsalarımızda. Ben bu dönem inşallah, hem de şirket yönetimlerinde, hem oda/borsalarda, kadın temsilini daha artıracağımıza inanıyorum.

81 ilde, oda ve borsalarımızın koordinasyonunda çalışan Kadın Girişimci Kurullarımız her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyorlar. Türkiye’de girişimcilik gündemdeyse, bunu TOBB ve girişimci kurullarımız sağladı. TOBB olarak kadın girişimcilerimize her türlü alanda destek sağlamaya da devam ediyoruz. KGF kefaletinde kadın girişimcilerimize öncelik veriyoruz. Fuarlarda ücretsiz yer veriyoruz. “

Teknolojiye önem verdik

Rifat Hisarçıklıoğlu “Son dönemde dünyanın önemli teknoloji şirketleriyle yakın çalışmaya başladık. Turkcell ile birlikte, Geleceği Yazan Kadınlar programını hayat geçirdik. 18 ilde 1.800 kadına, kodlama ve iş planı hazırlama eğitimi verdik. Kadın Girişimci Kurulumuzun, Geleceği Yazan Kadınlar etkinliğinde, kadın girişimcilerimiz toplam 2 milyondan fazla satır kod yazdı. İçlerinden 100’ü, proje ortağımız Turkcell’in yeni mobil uygulamalarında istihdam edildi.

5 bin kadın girişimciye, Facebook ve Instagram’ı, ticaret yapmak için nasıl kullanabilecekleri öğretiyoruz. Google ile de Dijital Atölye Projesini gerçekleştiriyoruz. Girişimcilerimize-Kadınlarımıza-Gençlerimize dijitalleşme eğitimi veriyoruz. Amaç, KOBİ’lerimize, dijital dünyada etkin bir şekilde var olmaları için yapmaları gerekenleri öğretmek. E-Ticareti etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamak. Bu konularda proje üretmeye devam edeceğiz.

Kadın girişimcilerimiz için bir çalışmamız daha var. Bildiğiniz gibi kamu ihalelerinde yerli üreticiye yüzde 15 fiyat avantajı sağlanıyor. Biz diyoruz ki eğer yerli üretici kadınsa daha fazla fiyat avantajı sağlansın.”

Ekonomiye kadın eli değmeli

Hisarçıklıoğlu “Ekonomiye kadın eli değmek zorunda! Eğer zenginleşmek istiyorsak, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyorsak kadınlara ihtiyacımız var. Bakınız, kadınlarımızın işgücüne katılımını erkeklerin seviyesine çıkarırsak, ekonomimiz yüzde 20 daha zenginleşecek. Milli gelirimiz 170 milyar dolar artacak, 1 trilyon doları geçecek. Kadınları kazanırsak hepimizin cebine 3 bin dolar daha fazla para girecek. Hazine işte bu salonda. Para bu salonda, zenginlik bu salonda, kalkınma bu salonda.

Bizim inancımızda “Kadınların haklarını gözetmemiz ve bu hususta Allah'tan korkmamız” tavsiye edilir. Peygamberimizin eşi Hz. Hatice validemiz devrin en büyük tüccarlarındandı. Bizim kültürümüzde, tarihimizde kadını eve kapatmak falan yok!

Bakınız Türkiye, pek çok Batı ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Kadınlarımız 1930'de yerel seçimlerde, 1934'te de genel seçimlerde oy vermiş. Biz böyle bir milletin evlatlarıyız.

Bu tabloyu yıkmak öncelikle sizin elinizde. Evlatlarınıza aklın, başarının, ekonominin cinsiyeti olmadığını anlatın. Kadın girişimci kurulu üyelerimiz köylerdeki, kasabalardaki belki de bu toplantılardan haberdar olmayan kadınlarımıza girişimciliği anlatın. Onlara çok az yatırımla el emeklerini dünyanın öbür ucuna satabileceklerini söyleyin. Onları daha çok üretmeye ve girişimci olmaya teşvik edin.

Bu salonu dolduran herkesten 2 ricam var. Birincisi kız çocuklarınızı şimdiden girişimci yetiştirin. İkincisi mirasta kadınlarımızın hakkını yemeyin. Bodrum örneği.

Bir olun! Hemcinslerinizi koruyun! Kadınların belirli kalıplar içinde tanımlanmasına izin vermeyin. Yapamazsınız diyeni dinlemeyin. Elinizin hamuruyla her işe karışın! Tekrar vurguluyorum. Aklın cinsiyeti olmaz! Başarının cinsiyeti olmaz! Ekonominin cinsiyeti olmaz! Sözlerime burada son verirken, Türkiye’nin geleceği için emek veren tüm kadınlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Yolunuz açık olsun”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 2019’da, her yönetim kuruluna en az iki kadın üye vermek için çalışacak
» Fark Yaratan Kadınlar Ödülleri 2018 Dağıtıldı
» Kadın girişimci sayısı yüzde 78 arttı
» 4. Ofisten mutfağa şirketler arası yemek yarışması başlıyor!...
» , Sema Güral Sürmeli: ’Ya ilk ya en iyi olanı yapacaksın’
» “Bir Gün CEO” programı Türkiye’deki ikinci yılında güçlenerek devam ediyor
» Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı
» Institut du Bosphore siyaset, ekonomi ve kültür aktörlerini İstanbul’da buluşturdu
» El Elden Ele çarşısı açılıyor
» Tekfen Holding’e “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu”Ödülü
» Türkiye’nin İlham Veren Girişimci Kadınları ödüllerini aldı
» 140 ülke arasında 61. sıradayız
» Girişimcilikte Önce Kadın
» Marka konferansı’nın 19’uncu yılında zeka ve duygu dolu konferans deneyimi
» Geleceğin İK’sı nasıl olacak?
» Türkiye’nin“Transkriptli Başarı Sertifikası” ilk satış Akademisi başladı
» TÜSİAD’dan Avrupa Birliği Girişimleri
» TÜSİAD Parkur Heyeti Ankara’yı ziyaret etti
» BUİKAD Akadem Ömür Akkor’u ağırladı
» GoDaddy, Kobi Sohbetlerinde “Neden e-ticaret?” diye sordu
» Kadın dostu ISS, en güçlü İK liderleri arasında
» TOBB Muğla Kadın Girişimciler çocuk istismarına dikkat çektiler
» Yönetim kurullarında kadın sayısının artışına ihtiyaç var…
» KALDER-27. Kalite Kongresinin Bu Yılki Konuğu Ünlü Aktör Halit Ergenç 0ldu
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu