Teknoloji kırsaldaki kadınları güçlendirmenin anahtarı olabilir

08 Mart 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Yeni FAO yayını dijital devrimi kırsal alanlara, özellikle de kadınlara genişletmeye yönelik en iyi uygulamaları sunuyor

Dijital devrim birçok gelişmekte olan ülkede kırsal alana ulaşırken kırsal dijital bölünme önemli zorluklar oluşturmaya devam ediyor. Üçlü bir bölünme ile karşı karşıya kalan kadınlar için sorun daha da akut: dijital, kırsal ve cinsiyet.

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımında toplumsal cinsiyetin anaakımlaştırılmasına dair İngilizce yeni FAO yayını kırsal alanlardaki erkeklerin ve kadınların bu yeni teknolojilerin faydalarından nasıl yararlanabileceğini ele alıyor.

 

FAO Bilgi ve Bilgi Yönetimi Yetkilisi Sophie Treinen “Dijital devrim vaatlerine rağmen kırsaldaki kadınlar hala erkekler kadar bilgi ve iletişim teknolojilerine aynı erişim ve denetime sahip değiller.” dedi.

 

Bunun sebepleri arasında kültürel ve sosyal faktörler, zaman ve hareketlilik kısıtlamaları, ağır iş yükleri, yetersiz mali kaynaklar ve düşük eğitim seviyesi yer alıyor. Yine de birçok durumda teknoloji bu engellerin üstesinden gelmek için önemli bir katkı sağlayabilir.

 

Treinen “Kimseyi geride bırakmamak ve bu bölünmeleri şiddetlendirmemek için FAO toplumsal cinsiyet meselelerinin anaakımlaştırıldığı tarım ve kırsal kalkınma için ulusal dijital stratejiler geliştirmeyi öneriyor.” diye ekledi.

 Toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla bu stratejiler kırsal kesimlerde cinsiyet eşitliğini daha ileriye götürebilir ve artan tarımsal üretim, geliştirilmiş pazarlama ve özellikle kadınlar tarafından yönetilen diğer gelir getirici faaliyetlerin geliştirilmesi yoluyla yoksulluğun azaltılmasına müteakip bir etki yapabilir.
 Toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek isteyen bu girişimlerin sadece kadınları değil erkeklerle birlikte büyük aile birimi ve toplumu hedeflemesi kritik önem taşıyor. Bilgi ve iletişim teknolojisi girişimlerine aile veya hatta toplum merkezli yaklaşım, kadınların bunları kullanabilmesinin önemli olduğu anlayışını pekiştirmeye yardımcı olacaktır.
 FAO ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Roma’da bugün Dünya Kadınla Günü dolayısıyla düzenledikleri ortak bir etkinlikte, kırsaldaki kadınların ekonomik olarak güçlenmesini desteklemek için bilgi iletişim teknolojilerinin rolüne odaklanan bu aynı konuyu tartışıyor.

Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti'nden iyi bir örnek

 Yeni FAO yayını Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti'nden Suzana Dimitrievska'nın hikayesi de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden birçok örnek olay incelemesine yer veriyor. Dimitrievska organik tarımını dijital araçlarla daha verimli hale getirmek istedi ve ofisinden ayrılmadan bir dizi planlama ve yönetim işlevini yerine getirmesini sağlayacak bir yazılım belirledi.
 İlk başta çiftlik yönetim yazılımı şirketinin yetkilileri bir kadın çiftçinin yaklaşımı konusunda şaşırdıklarını ancak Dimitrievska’nın fikrinden vazgeçirilemediğini belirtti. Sonunda ısrarları sona erdi. Yazılım ona; çiftlikte hangi ürünlerin hangi miktarlarda yetiştirmeye değeceğini belirlemesine yardımcı olan aradığı karar verme gücünü sağladı. Dimitrievska bunun yanı sıra gaz ve gübre harcamaları ve emek gücü maliyetlerini düşürmeyi başardı. 
 Geçtiğimiz sezonun aşırı yüksek sıcaklığı onu daha da düşünmeye sevk etmiş ve Dimitrievska bir sonraki adım olarak hassas tarıma yatırım yapmayı düşünüyor.
 “Cinsiyet ve Bilgi İletişim Teknolojileri- Tarım ve Kırsal Kalkınma için Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanımında Toplumsal Cinsiyetin Anaakımlaştırılması" başlıklı yayın 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Bahar Uçanlar ’’Türkiye’yi fit yapacağız’’
» Fenerbahçeliler’in hediyesi iyilik oldu
» Yeşim’den örnek eğitim
» Güzelleşme hevesiniz cilt kanserine Yol açabilir
» 25 attı, hiç yemedi
» 11 Yaşındaki Talya Özdemir Birleşmiş Milletler‘de yaptığı konuşmayla beğeni topladı
» Hepsiburada Anne Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu: Yazar Yasemin Üstay Tekin
» Mandalina “Resmen” Seferihisarlı
» AvivaSA ve Doğa Rutkay’dan “Ne izlesem?” projesi!
» Oyuncu Müge Boz; “Aşk skandallarıyla beslediğim bir hayatım olmadı...”
» Jimnastikte milli gurur Jimnastikte milli gurur
» Gayrimenkul sektöründe dijital pazarlama
» Bisikletçiler "Engelsiz Bir Dünya İçin" Avrupa yollarına düştü.
» Organik besleniyorlar
» Bu çocuklar çok şanslı
» Mersin’de Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması ödülleri sahiplerini buldu
» Tohum Otizm Vakfı ve Teknosa’dan semptom reklamar
» Masal şatosu 4. Çocuk akademisi sona erdi
» Sevimli dostlarımız için keyif ve keyifin adresi: Fizyopet Köpek Oteli
» b-smart akıllı iş platformu ile akıllı iş yapma dönemi başladı
» Güneş gözlüğü seçimi yaparken burcunuzdan ilham alın!
» Dünya balıkçılıkta en iyi yıllarını geride mi bırakıyor? Yeni FAO raporuna göre bunu söylemek için çok erken
» Devamlılık Hatası: Müzakerenin Koreografisi Gökcan Demirkazık ile İş Yorumları
» Bebekli tatilde valizde olmazsa olmazlar
» Annem, Pastam ve Ben’ yarışmasının kitapçığı çıktı