Teknoloji kırsaldaki kadınları güçlendirmenin anahtarı olabilir

08 Mart 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Yeni FAO yayını dijital devrimi kırsal alanlara, özellikle de kadınlara genişletmeye yönelik en iyi uygulamaları sunuyor

Dijital devrim birçok gelişmekte olan ülkede kırsal alana ulaşırken kırsal dijital bölünme önemli zorluklar oluşturmaya devam ediyor. Üçlü bir bölünme ile karşı karşıya kalan kadınlar için sorun daha da akut: dijital, kırsal ve cinsiyet.

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımında toplumsal cinsiyetin anaakımlaştırılmasına dair İngilizce yeni FAO yayını kırsal alanlardaki erkeklerin ve kadınların bu yeni teknolojilerin faydalarından nasıl yararlanabileceğini ele alıyor.

 

FAO Bilgi ve Bilgi Yönetimi Yetkilisi Sophie Treinen “Dijital devrim vaatlerine rağmen kırsaldaki kadınlar hala erkekler kadar bilgi ve iletişim teknolojilerine aynı erişim ve denetime sahip değiller.” dedi.

 

Bunun sebepleri arasında kültürel ve sosyal faktörler, zaman ve hareketlilik kısıtlamaları, ağır iş yükleri, yetersiz mali kaynaklar ve düşük eğitim seviyesi yer alıyor. Yine de birçok durumda teknoloji bu engellerin üstesinden gelmek için önemli bir katkı sağlayabilir.

 

Treinen “Kimseyi geride bırakmamak ve bu bölünmeleri şiddetlendirmemek için FAO toplumsal cinsiyet meselelerinin anaakımlaştırıldığı tarım ve kırsal kalkınma için ulusal dijital stratejiler geliştirmeyi öneriyor.” diye ekledi.

 Toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla bu stratejiler kırsal kesimlerde cinsiyet eşitliğini daha ileriye götürebilir ve artan tarımsal üretim, geliştirilmiş pazarlama ve özellikle kadınlar tarafından yönetilen diğer gelir getirici faaliyetlerin geliştirilmesi yoluyla yoksulluğun azaltılmasına müteakip bir etki yapabilir.
 Toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek isteyen bu girişimlerin sadece kadınları değil erkeklerle birlikte büyük aile birimi ve toplumu hedeflemesi kritik önem taşıyor. Bilgi ve iletişim teknolojisi girişimlerine aile veya hatta toplum merkezli yaklaşım, kadınların bunları kullanabilmesinin önemli olduğu anlayışını pekiştirmeye yardımcı olacaktır.
 FAO ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Roma’da bugün Dünya Kadınla Günü dolayısıyla düzenledikleri ortak bir etkinlikte, kırsaldaki kadınların ekonomik olarak güçlenmesini desteklemek için bilgi iletişim teknolojilerinin rolüne odaklanan bu aynı konuyu tartışıyor.

Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti'nden iyi bir örnek

 Yeni FAO yayını Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti'nden Suzana Dimitrievska'nın hikayesi de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden birçok örnek olay incelemesine yer veriyor. Dimitrievska organik tarımını dijital araçlarla daha verimli hale getirmek istedi ve ofisinden ayrılmadan bir dizi planlama ve yönetim işlevini yerine getirmesini sağlayacak bir yazılım belirledi.
 İlk başta çiftlik yönetim yazılımı şirketinin yetkilileri bir kadın çiftçinin yaklaşımı konusunda şaşırdıklarını ancak Dimitrievska’nın fikrinden vazgeçirilemediğini belirtti. Sonunda ısrarları sona erdi. Yazılım ona; çiftlikte hangi ürünlerin hangi miktarlarda yetiştirmeye değeceğini belirlemesine yardımcı olan aradığı karar verme gücünü sağladı. Dimitrievska bunun yanı sıra gaz ve gübre harcamaları ve emek gücü maliyetlerini düşürmeyi başardı. 
 Geçtiğimiz sezonun aşırı yüksek sıcaklığı onu daha da düşünmeye sevk etmiş ve Dimitrievska bir sonraki adım olarak hassas tarıma yatırım yapmayı düşünüyor.
 “Cinsiyet ve Bilgi İletişim Teknolojileri- Tarım ve Kırsal Kalkınma için Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanımında Toplumsal Cinsiyetin Anaakımlaştırılması" başlıklı yayın 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türkiye giderek mutsuzlaşıyor
» Karşıyaka’da tiyatro şöleni başlıyor
» Mutluluk için terapi ile derin mutsuzluktan kurtulmak mümkün
» Mutluluk denemeyle başlar!
» İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde Kadın sorunları tartışıldı
» Bursalı kadınlar masa tenisinde finali yarıladı
» Kibariye: Kötü düşünmediğim için güzelleşiyorum
» Feder & Ofenbach ile Volkswagen Arena’da Gerçeküstü Dans Gecesi
» Felsefenin ışığı Karşıyaka’da yandı
» Limak Sohbetleri’nin ikincisi Ankara’da yapıldı
» Maraton heyecanı Efes’te başladı
» Ahmet Ümit,D&R’da okurlarıyla buluştu
» AKUT Spor Snowboard Sporcularından 7 altın, 7 gümüş madalya
» TAİDER, Antalya’da Aile şirketleri ve sürdürülebilirliği konuştu
» Cep telefonu kullanırken 12 önemli öneri
» Profilo’dan şimdi de Türk Sineması’na tam destek
» El Bebek Gül Bebek Derneği, Prima’nın Desteğiyle Anne Uyum Bebek odasını açtı
» İrfan Değirmenci’den Distopik Bir Roman: Herlanda
» Doğal afetler tarımda milyarlarca dolar zarara yol açıyor; kuraklık en büyük sebep
» "Öteki’nin Gözüyle Hayata Bakmaya Ne Dersiniz?
» AKUT Sporcuları Roma Ultra Maratonu’nda
» Sibel Uyar “Gastronomi Turizmi’ne yönelmeliyiz”
» Eskişehir’in Perileri şampiyonluğa koşuyor
» Her kahvenin yanında su isteyin
» Kayalar Kimya’dan Dünya Kadınlar Günü’ne özel teraryum atölyesi