Tasarımcı Hatice Gökçe Yeşim’de

01 Mart 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Tarkan başta olmak üzere Hayko Cepkin, Yalın, Can Bonomo gibi ünlülere tasarımlar yapan  iş ve sanat camiasından bir çok erkeği giydiren tasarımcı Hatice Gökçe, Yeşimli çalışanlar ve tasarım öğrencisi gençlerle buluştu

Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü ile Uludağ Soroptimist Kulübü’nün ortaklaşa yürüttüğü Kelebeğin Dünyası Projesi kapsamında bir söyleşi daha gerçekleşti. Proje kapsamında Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarımı ve Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarımı bölümü öğrencileri ile Yeşimli çalışanlar geçtiğimiz gün Yeşim Tekstil’de gerçekleşen tasarım söyleşisinde buluştu. Kelebeğin Dünyası projesi çatısı altında Yeşim Tekstil Moda Kulübü’nün organizasyonuyla gerçekleşen etkinlikte öğrenciler ve Yeşimliler, erkek modasına yön veren ünlü tasarımcı Hatice Gökçe ile yapılan söyleşiye katılarak tasarımı farklı bir bakış açısıyla ele aldılar.

“Tasarımlarınızı güçlü kılın, öne çıkmak için birinin sizi elinizden tutup yukarılara çekmesini beklemeyin”

Söyleşide Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur’un sorularını cevaplayan Gökçe, gençlerle tasarım alanındaki tecrübelerini paylaştı. Tasarımlarını yaparken tarihden, doğadan ve teknolojiden ilham alan tasarımcı, gençlere kariyer yaptıkları bu alanın tarihini okumalarını, araştırmalarını da tavsiye etti. Anadolu’nun bir cevher oldugunu ve zengin kültürümüzden yararlanmak gerektiğini öne çıkartan Gökçe; “Erkek modasında İtalyan ya da İngiliz tarzı varken neden Türk tarzı bir kült olmasın, benim amacım bu çizgileri belirlemek ve bunu yansıtmak” dedi.

Genç tasarımcıların çok çalışması gerektiğini ve tasarımlarını güçlü kılmak için moda dünyasında neler olup bittiğini, trendlerin nereye doğru evrildiğini takip etmenin ve içinde olup gözlemlemenin önemini vurguladı. Gökçe, genç tasarımcılara şu önerilerde de bulundu: “Teknolojiyi ve interneti kullanarak tasarımlarınızı dünyaya tanıtabilirsiniz, birinin sizi tanıtıp yukarılara çekmesini beklemeyin, tasarımlarınızı güçlü kılın.” dedi.

Gökçe söyleşisine şu sözlerle devam etti: “Hem dünyada hem de Türkiye’de erkek modası hep kadınlar üzerinden işleyen bir pazardı. Kadınlar yavaş yavaş erkekler ile hayatı daha adil paylaşmaya başlayınca hem evde hem de işte erkeklerin hem zamanı hem de paraları boşa çıktı. Böylece erkekler de kendi giyim tercihlerini oluşturmaya başladılar. Kendi bedenlerini tanımayan erkekler artık ne giymek istediklerini bilen, tarzını ortaya koyan ve kıyafet seçimini eşlerine ya da annelerine bırakmayan erkekler haline geldiler. Ben kendi müşterilerimde de bu farkı artık çok daha net görebiliyorum. Bu gerçekten büyük bir ilerleme.”

Tarkan, Hayko Cepkin, Yalın, Can Bonomo gibi ünlülere tasarımlar yapan Gökçe, söyleşiye katılan gençlerin sorularını da yanıtladı.

Söyleşi sonrası Yeşim Tekstil’in tanıtım filmini izleyen öğrenciler, ardından Yeşim Tekstil Tasarım Departmanı Müdürü Ozanhan Kayaoğlu’ndan Yeşim’deki tasarım ofisi ve çalışmalarıyla ilgili bilgi aldılar. Sunumun ardından tasarım bölümü ve marka ofislerini gezen öğrenciler, saha turu sonrasında Yeşim’den ayrıldılar.

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Erkek gömleği giyen kadınlar
» Boyner bu bahar herkesi spor yapmaya davet ediyor
» Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nden Dünya Kadınlar Günü’ne anlamlı defile
» Renklerin dansı geri sayıma başladı
» Feminen kalıplar, kendinden emin duruşlar
» Modanın Kalbi Temmuz Ayında İstanbul Kids Fashion’da atacak…
» Moskova’da Türk ayakkabı şovu
» Modanın Kalbi Temmuz Ayında İstanbul Kids Fashion’da atacak…
» Hatice Gökçe ile yenilikçi doku ve renkleri tasarımla buluşturan atölye!
» Genç Salı Tasarım Konuşmaları’nın Konuğu Özlem Süer oldu
» Levi’s® ile İlkbahara adım at
» Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı Defilesi ayakta alkışlandı
» EİB ile moda anlayışı evriliyor
» Gelin Damat Fashion Day 51 Modacı 51 Modaevi gelinlik defilesi
» Beymen Kürk Mantolu Madonna sergisi
» Moda belgeselleri tasarımcılara ilham kaynağı oluyor
» Hannah Ferguson Raisa&Vanessa tasarımıyla büyüledi
» Tasarım yapmak, çok üretmekten değerli
» Avrupa’nın en büyük gelinlik fuarı’nda ünlü isimler podyuma çıktı
» Moda standından Erenköy dükkanına...
» Yıldırım Mayruk Defilesi büyüledi
» Ona sevginizi göstermenin yolu Boyner’den geçiyor!
» Marks & Spencer Türkiye’nin yeni “Marka Dostu” Ahu Yağtu oldu !
» Nurgül Yeşilçay Tweetledi:yeşilçaymoda
» Koton 2018 İlkbahar/Yaz Kadın Koleksiyonu