Su Elçileri Trabzon’da yarıştı

27 Eylül 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Çevre ve su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak amacıyla hazırlanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi” kapsamında oryantiring yarışmalarının üçüncüsü Trabzon, Uzungöl’de çocukların, gençlerin ve ailelerin geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu iş birliği ile gerçekleştirilen Oryantiring yarışmaları Uzungöl ve çevresinde yapıldı. Oryantiring kategorileri “Koşarak” ve “Kano”dan oluşurken “Kano ile Oryantiring” durgun suda yapılan “İlk Ayak” ve debili suda yapılan “Akarsu Kanosu” kategorilerinden oluştu. Yarışlar öncesinde katılımcılar parkur ve yarış hakkında bilgilendirildi. 12 yaşını dolduran herkesin katılabildiği Su Elçileri Oryantiring Yarışmaları’nda “Koşarak Oryantiring”de katılımcılar yaş gruplarına göre 5 kategoriye ayrılıp her kategoride kadın ve erkek ayrı ayrı yarıştı. “Kano ile Oryantiring” yarışmasında katılımcılar sadece kadın ve erkek kategorilerine ayrılıp “İlk Ayak Kanosu” yarışmasında ise tercih edenler çift olarak yarıştı.

Kano ile Oryantiring yarışması Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı'nın verdiği start ile başlarken, kazananların madalya ve ödülleri Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Asbaşkanı Fatih Bektaş tarafından verildi. 19 kişi “Kano ile Oryantiring”de, 23 kişi “Koşarak Oryantiring” kategorisinde olmak üzere toplam 42 kişinin dereceye girdiği yarışlarda birinciler ise şöyle; “Koşarak Oryantiring” yarışmasında erkeklerde 14 yaş kategorisinde Sertaç Alp Dilli, 16 yaş kategorisinde Emre Sefa Dilli, 18 yaş kategorisinde Ümit Kor, 21 yaş üstü kategorisinde Utku Uzun birinci oldu. Kadınlarda 14 yaş kategorisinde Gülcan Sener, 16 yaş kategorisinde Sedanur Senel, 20 yaş kategorisinde Ayşenur Ünal, 21 yaş ve üstü kategorisinde Fatma Yumuk birinci oldu. “Kano ile Oryantiring” yarışmasında “İlk Ayak Kanosu”nda çiftler erkeklerde, Fahri Kulakoğlu ve Arda Yücesan, kadınlarda Semanur Çolak ve Berna Ergin, tekler erkeklerde Bayram Dilli, kadınlarda Gülse Öztürk birinci olurken “Akarsu Kanosu”nda erkeklerde Arda Yücesan, kadınlarda Ceren Aksoy birinci oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözleşme makamı olduğu; Millî Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT’nin faydalanıcı oldukları proje kapsamında, oryantiring yarışmalarının ilki Muğla’da ikincisi ise Konya’da, üçüncüsü Trabzon’da, gerçekleşen oryantiring yarışmaları ekim ayında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Doğayla bütünleşen bir spor aktivitesi olan oryantiring yarışmaları ile su kaynaklarının gelecek nesiller için önemi vurgulanacak, ayrıca çevre koruma ve doğal hayat hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. Proje kapsamında farklı illerde gerçekleştirilen oryantiring yarışmaları ile Su Elçilerinin ve gelecekteki potansiyel Su Elçilerinin çevre ve su konusunda kendilerine güvenlerini ve projeye olan inançlarını pekiştirmek amaçlanıyor. Gelecekte bu alanda faaliyet gösterecek Su Elçilerinin hedef odaklı, ekip ruhunu esas alan ve hedeflere ulaşmak için Oryantiring spor disiplininde olduğu gibi sistemli ve çokça çalışan bireyler olması özendiriliyor. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Tasarım Tomtom sokakta başladı
» Festival rüzgarı
» Nilüfer Kadın Korosu, Gölyazı Balıkçı Kadınları Derneği’ne konuk oldu
» 15. İstanbul Bienali’nin çocuk kitabı
» Influencer Marketing, TV reklamlarının yerini alıyor
» Kristal Elma Festivali’nde “Tek Bir Gülücük İçin” kampanyası ödlüle döndü
» Ivana Sert’ten Mücevher Koleksiyonu
» Vodafone Türkiye, Kristal Elma’da 33 ödül birden
» Gençler uyumak yerine televizyon izlemeyi tercih ediyor
» Bebek ve torun için eğitim şart
» Ebru Gündeş, şarkılarını Kıbrıs’ta seslendirecek
» StartersHub XO girişimleri yatırımcılar ile buluştu
» Nida Bulut’un “Pusula” Koleksiyon’u tarihi takılara modern çizgiler
» Başarıyla dopdolu’ bir söyleşiye davetlisiniz!
» Toplumsal Cinsiyet ve Edebiyat Söyleşileri’nin Teması Bu Sene “Sinema ve Edebiyat”
» Sıfırdan başlayıp efsane olmak
» Sema Uyar; “Kadınsız Demokrasi olmaz”
» Doldu taştı
» Google Chrome kullanıcılarına ESET koruması
» 2018’de bizi bekleyen vergi düzenlemeleri neler?
» Cemiyetin Normandiya çıkarması
» Bir geceliğine çocuk olmak
» 50 milyar dolarlık pazar buluşması gerçekleşti
» Antalya, Gloria Ironman 70.3 Turkey için binlerce sporcuya ve spor severe ev sahipliği yaptı
» L’Oréal Türkiye; "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik” Genç kadınlara eğitim olanağı sağlayıyor