Su Elçileri Trabzon’da yarıştı

27 Eylül 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Çevre ve su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak amacıyla hazırlanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi” kapsamında oryantiring yarışmalarının üçüncüsü Trabzon, Uzungöl’de çocukların, gençlerin ve ailelerin geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu iş birliği ile gerçekleştirilen Oryantiring yarışmaları Uzungöl ve çevresinde yapıldı. Oryantiring kategorileri “Koşarak” ve “Kano”dan oluşurken “Kano ile Oryantiring” durgun suda yapılan “İlk Ayak” ve debili suda yapılan “Akarsu Kanosu” kategorilerinden oluştu. Yarışlar öncesinde katılımcılar parkur ve yarış hakkında bilgilendirildi. 12 yaşını dolduran herkesin katılabildiği Su Elçileri Oryantiring Yarışmaları’nda “Koşarak Oryantiring”de katılımcılar yaş gruplarına göre 5 kategoriye ayrılıp her kategoride kadın ve erkek ayrı ayrı yarıştı. “Kano ile Oryantiring” yarışmasında katılımcılar sadece kadın ve erkek kategorilerine ayrılıp “İlk Ayak Kanosu” yarışmasında ise tercih edenler çift olarak yarıştı.

Kano ile Oryantiring yarışması Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı'nın verdiği start ile başlarken, kazananların madalya ve ödülleri Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Asbaşkanı Fatih Bektaş tarafından verildi. 19 kişi “Kano ile Oryantiring”de, 23 kişi “Koşarak Oryantiring” kategorisinde olmak üzere toplam 42 kişinin dereceye girdiği yarışlarda birinciler ise şöyle; “Koşarak Oryantiring” yarışmasında erkeklerde 14 yaş kategorisinde Sertaç Alp Dilli, 16 yaş kategorisinde Emre Sefa Dilli, 18 yaş kategorisinde Ümit Kor, 21 yaş üstü kategorisinde Utku Uzun birinci oldu. Kadınlarda 14 yaş kategorisinde Gülcan Sener, 16 yaş kategorisinde Sedanur Senel, 20 yaş kategorisinde Ayşenur Ünal, 21 yaş ve üstü kategorisinde Fatma Yumuk birinci oldu. “Kano ile Oryantiring” yarışmasında “İlk Ayak Kanosu”nda çiftler erkeklerde, Fahri Kulakoğlu ve Arda Yücesan, kadınlarda Semanur Çolak ve Berna Ergin, tekler erkeklerde Bayram Dilli, kadınlarda Gülse Öztürk birinci olurken “Akarsu Kanosu”nda erkeklerde Arda Yücesan, kadınlarda Ceren Aksoy birinci oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözleşme makamı olduğu; Millî Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT’nin faydalanıcı oldukları proje kapsamında, oryantiring yarışmalarının ilki Muğla’da ikincisi ise Konya’da, üçüncüsü Trabzon’da, gerçekleşen oryantiring yarışmaları ekim ayında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Doğayla bütünleşen bir spor aktivitesi olan oryantiring yarışmaları ile su kaynaklarının gelecek nesiller için önemi vurgulanacak, ayrıca çevre koruma ve doğal hayat hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. Proje kapsamında farklı illerde gerçekleştirilen oryantiring yarışmaları ile Su Elçilerinin ve gelecekteki potansiyel Su Elçilerinin çevre ve su konusunda kendilerine güvenlerini ve projeye olan inançlarını pekiştirmek amaçlanıyor. Gelecekte bu alanda faaliyet gösterecek Su Elçilerinin hedef odaklı, ekip ruhunu esas alan ve hedeflere ulaşmak için Oryantiring spor disiplininde olduğu gibi sistemli ve çokça çalışan bireyler olması özendiriliyor. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Lavanta festivali
» Rüzgar Sörfü Sporcumuz Lena Erdil dünya ikincisi oldu!
» Arkadaşlıklarını çizen minik ressamlar ödüllerini aldı
» KizlarSoruyor anketi: Aleyna Tilki’nin seslendirdiği ‘Yalnız Çiçek’ şarkısı oldu!
» Yaz tatilinde kariyer hedefine ulaştıran 5 altın tavsiye
» Ezhel serbest kaldı ya diğerleri!
» Fulya Zenginer çocuklarla eğlendi
» Foça’da ‘‘Çocuklar için Çizgi Film Atölyesi’’
» 32 Muhteşem Kadın, Farklı Mutfaklar, Farklı Hayatlar!
» 6 Bine Yakın Ar-Ge firmasında staj imkânı
» Müge Boz Hadi’nin sunucusu oldu !
» Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları
» Sema Pekdaş’tan eğitimli babalara sertifika
» İstanbul’da Caro Emerald rüzgârı esecek
» TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
» Bunun adı "İzmir mucizesi"
» Turuncu Salyangoz Büyük Ödülü Seferihisar’ın
» En "taze" mezunlar
» Cappadox Çağdaş Sanat Programı sanatseverlerden tam not aldı
» Baba Kızın Muhteşem Düeti
» Kizlar Soruyor anketi: İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu mürüvveti beklenen çift seçildi.
» Karşıyaka’da ‘Köy’ Bereketi
» Zülal Altın Avrupa Şampiyonası yolcusu
» Zirvede İzmir vardı
» Toprağı korumak, yaşamı kazanmaktır