Su Elçileri Trabzon’da yarıştı

27 Eylül 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Çevre ve su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak amacıyla hazırlanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi” kapsamında oryantiring yarışmalarının üçüncüsü Trabzon, Uzungöl’de çocukların, gençlerin ve ailelerin geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu iş birliği ile gerçekleştirilen Oryantiring yarışmaları Uzungöl ve çevresinde yapıldı. Oryantiring kategorileri “Koşarak” ve “Kano”dan oluşurken “Kano ile Oryantiring” durgun suda yapılan “İlk Ayak” ve debili suda yapılan “Akarsu Kanosu” kategorilerinden oluştu. Yarışlar öncesinde katılımcılar parkur ve yarış hakkında bilgilendirildi. 12 yaşını dolduran herkesin katılabildiği Su Elçileri Oryantiring Yarışmaları’nda “Koşarak Oryantiring”de katılımcılar yaş gruplarına göre 5 kategoriye ayrılıp her kategoride kadın ve erkek ayrı ayrı yarıştı. “Kano ile Oryantiring” yarışmasında katılımcılar sadece kadın ve erkek kategorilerine ayrılıp “İlk Ayak Kanosu” yarışmasında ise tercih edenler çift olarak yarıştı.

Kano ile Oryantiring yarışması Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı'nın verdiği start ile başlarken, kazananların madalya ve ödülleri Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Asbaşkanı Fatih Bektaş tarafından verildi. 19 kişi “Kano ile Oryantiring”de, 23 kişi “Koşarak Oryantiring” kategorisinde olmak üzere toplam 42 kişinin dereceye girdiği yarışlarda birinciler ise şöyle; “Koşarak Oryantiring” yarışmasında erkeklerde 14 yaş kategorisinde Sertaç Alp Dilli, 16 yaş kategorisinde Emre Sefa Dilli, 18 yaş kategorisinde Ümit Kor, 21 yaş üstü kategorisinde Utku Uzun birinci oldu. Kadınlarda 14 yaş kategorisinde Gülcan Sener, 16 yaş kategorisinde Sedanur Senel, 20 yaş kategorisinde Ayşenur Ünal, 21 yaş ve üstü kategorisinde Fatma Yumuk birinci oldu. “Kano ile Oryantiring” yarışmasında “İlk Ayak Kanosu”nda çiftler erkeklerde, Fahri Kulakoğlu ve Arda Yücesan, kadınlarda Semanur Çolak ve Berna Ergin, tekler erkeklerde Bayram Dilli, kadınlarda Gülse Öztürk birinci olurken “Akarsu Kanosu”nda erkeklerde Arda Yücesan, kadınlarda Ceren Aksoy birinci oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözleşme makamı olduğu; Millî Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT’nin faydalanıcı oldukları proje kapsamında, oryantiring yarışmalarının ilki Muğla’da ikincisi ise Konya’da, üçüncüsü Trabzon’da, gerçekleşen oryantiring yarışmaları ekim ayında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Doğayla bütünleşen bir spor aktivitesi olan oryantiring yarışmaları ile su kaynaklarının gelecek nesiller için önemi vurgulanacak, ayrıca çevre koruma ve doğal hayat hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. Proje kapsamında farklı illerde gerçekleştirilen oryantiring yarışmaları ile Su Elçilerinin ve gelecekteki potansiyel Su Elçilerinin çevre ve su konusunda kendilerine güvenlerini ve projeye olan inançlarını pekiştirmek amaçlanıyor. Gelecekte bu alanda faaliyet gösterecek Su Elçilerinin hedef odaklı, ekip ruhunu esas alan ve hedeflere ulaşmak için Oryantiring spor disiplininde olduğu gibi sistemli ve çokça çalışan bireyler olması özendiriliyor. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Devecilik sempozyumu başladı
» 2017’nin “Anne Dostu Ürün” Ödülü sahibini buldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» Dünyanın en büyük DJ yarışması Burn Residency 2018’e başvurular başladı!
» Kadıköy Belediyesi çocuklara karne hediyesi çocuk kültür merkezi
» Pınar Kido’dan Çocuklara Özel Türkiye’nin İlk dijital kampı sömestr tatilinde yayında
» EPOS 7 Derneği’nden bir İstanbul Masalı
» imece’nin “kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi” meselesine 77 yaratıcı iş fikri geldi
» Meyve sebzelerde kaybı önleyen güvenli koruma
» Bir gençlik liderinin anıları
» Bir dilim aşk…
» Happn’dan kış romantizminin tadını çıkarmak için 5 öneri
» Başkan Sibel Uyar: Esnafımız toplumun çimentosu
» Sultanlar galibiyeti sevdi
» ozge ozberk Tweetledi: Şimdi onlar düşünsün
» Nazım Hikmet ve korkularımız
» YEKÜV, Öğrenci Buluşmaları Kapsamında ünlü oyuncu Betül Arım’ı konuk edecek
» Gianfranco Ferre Home ve Roberto Cavalli Home İnteriors Türkiye’de...
» Görmeyen gözlere ışık oluyorlar
» Gıda güvenliği için büyük buluşma...
» Aleyna Tilki eve geldiğinde sütyen giyiyorum
» Türk dizileri ihracat rekoru kırdı
» Nuray Hafiftaş’ı Seda Sayan ve Ceylan ziyaret etti