Sony Mobile, geleceğe yönelik trendler ile ilgili bakış açısını paylaşıyor

27 Kasım 2017 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

Araştırmalar, çocukların gelecek ile ilgili vizyonlarının gerçeklikten uzak olmadığı görüşünde, %79’luk kesim ise teknoloji sayesinde her şeyin mümkün olduğuna inanıyor.

Sony Mobile tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, uçan ayakkabılar artık o kadar da uzak bir hayal değil. Araştırma, çocukların %56’sının uçan ayakkabıların 2037 yılına kadar üretileceğine inandıklarını gösterirken, her beş çocuktan biri bu hayalin 5 yıl içinde gerçekliğe dönüşebileceğini düşünüyor.

Sony Mobile’ın Xperia Touch projektörü için gerçekleştirilen araştırma, farklı ülkelerde yaşayan 6-12 yaş arasındaki çocukların hayal dünyasını keşfederken, gelecekle ilgili eğlenceli ve detaylı beklentilerini, ebeveynlerinin beklentileriyle karşılaştırıyor. Her şeyin mümkün olduğu bir jenerasyonun parçası olarak büyüyen bu çocukların yaratıcı beklentileri, ürünün gelişmiş teknolojilerini en iyi şekilde açıklamaya yardımcı oluyor.

Gelecekte evcil hayvanlarımızla iletişim kurabilecek miyiz? Her 10 çocuktan 7’si gelecekte evcil hayvanlarımızla konuşabileceğimize ve onları anlayabileceğimize inanıyor. Canlı hayal güçlerinin sınırı olmayan çocukların %61’i, 2037 yılına kadar duvarların arkasını görebileceklerine inanırken, yarısına yakını ise birbirimizin aklını okuyabileceğimizi düşünüyor.

Ebeveynlerin ise, gelecek ile ilgili daha farklı bir bakış açısı var ve bazı teknolojilerin gerçek olmasının ihtimal dahilinde olmadığını düşünüyorlar. Beş kişiden üçü görünmezlik pelerini ve ışınlanmanın asla gerçekleşmeyeceğini düşünürken her üç Britanyalı çocuktan biri, bu gelişmelerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleşeceğine inanıyor.

Peki, gelecek ile ilgili hangi vizyon daha gerçekçi? Futurizon’un baş Gelecek Bilimcisi Ian Pearson, bu teknolojilerin çok yakında gerçek olup olmayacağıyla ilgili aşağıdaki bilgileri paylaşıyor:

Sony Mobile Akıllı Ürünler Ürün Planlaması Baş Yöneticisi Hirohito “Henry” Kondo: “Her türlü yüzeyi dokunmatik bir ekrana çevirebilen amiral gemisi ürünümüz Xperia Touch, geleceği ev ve ofislerinize taşıyor. Bu girişim ile çocukların ve ebeveynlerin hayal dünyasına göz atarak, gelişmiş teknoloji ve tecrübeleri örneklerle tanımlamak istedik.” diyor.

Çocukların teknoloji kullanımı sürekli değişirken, ebeveynlerin %90’ı teknolojinin çocuklar üzerinde olumlu bir etki yarattığı konusunda görüş birliğinde.

Katılımcıların üçte ikisi teknoloji ve akıllı telefonların, çocukların hayal dünyasının gelişimine katkı sağladığını düşünürken, ebeveynlerin %56’sı ise teknolojinin, çocukların hayal dünyalarının gelişimine okuldan daha fazla yardımcı olduğuna inanıyor.

Yakın zamanda Good Design Altın Ödülü’ne layık görülen ve her türlü yüzeyi dokunmatik bir HD ekrana çevirebilen Xperia Touch 80 inçe kadar dikey görüntüleme sağlayabiliyor. Bununla birlikte daha kullanıcı odaklı bir tecrübe sunarken, iletişim, oyun ve eğlenceyi de bir araya getirmeyi ihmal etmiyor.

 

  • Uçan Ayakkabılar: “Özel kaykay parklarında kullanılabilen ve tekerleğe ihtiyaç duymadan havada süzülebilen kaykaylar ve kendi dengesini sağlayan tek tekerlekli bisikletler şu anda mevcut. Bir şeyin uçmasını ve dengede durmasını sağlayabiliyorsak, neden olmasın?
  • Telepati: “2050 yılına geldiğimizde, insanların beyinlerindeki bağlantı kurma iletişimleri o kadar iyi bir hale gelecek ki, zihniniz siber uzaya kadar genişleyecek ve düşüncelerinizin %90’ı beynininizin dışında gerçekleşecek. Çocuklar zihin okuma konusunda da haklılar.”
  • Işınlanma: “Ebeveynler için bir ilk. Foton veya tek atomların birebir kopyalarını zaten yapabiliyoruz. Ancak bunu bir insan üzerinde gerçekleştirmek için on yıllara belki de yüzyıllara ihtiyacımız var.
  • Evcil hayvanlar ile iletişim kurma: “Evcil hayvanların havlama ve miyavlamalarını tondan algılayarak çevirdiğini iddia eden işe yaramaz cihazları tamamen unutun. Teorik olarak 2045-2050 civarında, evcil hayvanınıza beyin nakli gerçekleştirerek zekasının gelişmesini ve belki de bu tarz bir iletişimin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak regülatörler buna izin vermeyebilirler.”
  •  

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Profilo Maksima serisi XXL Buzdolabı ile Buzdolabınızda her şeye yer var
» Electrolux “Yılın En Başarılı Beyaz Eşya Markası” seçildi
» Arçelik’ten 2018 yılının en büyük kampanyası
» Samsung’dan yılın ilk büyük kampanyası
» Tatilde çocuklara pratik öğünler
» Vestel’den annelerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir ürün: Vestel Köpük 5000 Süt Isıtıcı
» Evlerde enerji verimliliği için yenilikçi çözümler Siemens’ten
» Vestel ve P&G’den Türkiye’de bir ilk: Tek tuşla deterjan siparişi
» Yeni Nesil LG monitörler, görüntüleme deneyimini bir üst seviyeye taşıyor
» Daikin’in sessizliği çalışanlarına ritim oldu
» Bir bilgisayar klavyesinde santimetreküp başına 13 bin bakteri bulduğunu biliyor muydunuz?
» Tek tık ile Moto Z² play ile yılbaşı anılarınızı ölümsüzleştirin
» Lenovo Yoga 920 ile stil ve eğlence bir arada
» Arçelik’ten alışveriş yapanlara çay makinesi indirimi
» Siber saldırganlar yeni yıl alışverişine çıktı
» 2018’e Profilo lezzeti ile merhaba deyin
» Arzum’dan Yeni yılda mutfaklara ‘Nar’ Bereketi
» Grundig’ten teknoloji keyfi yaşatan yılbaşı hediyeleri
» Beko’dan Yılbaşına Özel Crystal Serisi
» Yılbaşı Hediyeleri Arçelik’ten
» Tüm Daikin klimalarda yılbaşı kampanyası: Şimdi kışlar hep bahar
» Bosch, enerji ve su tasarruflu ürünleriyle doğayı koruyor, ev ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor
» Moto Z² Play ile sevdikleriniz yeni yıla ışıl ışıl girsin
» BSH Grubu entegre bir donanım, yazılım ve hizmet sağlayıcısı olma yolunda ilerliyor
» Teknoloji tutkunlarına en güzel hediye alternatifleri ASUS’tan!