Sömestr tatili ne size ne de çocuğunuza eziyet olmasın!

25 Ocak 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Karneler alındı ve beklenen tatil başladı. Karneler bazı çocukların ve ailelerin yüzlerini güldürse de bazılarının aldığı başarısız notlar stres, kaygı ve üzüntüye yol açtı. Karne döneminin tüm çocuklar için sıkıntılı bir dönem olduğunu söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psikolog Hümeyra Şahin ailelerin sömestr tatilinde çocuklarına göstereceği bazı tutum ve davranışların çocuğun benlik gelişiminde olumsuz etkilere yol açabileceğine dikkat çekerek, ailelere keyifli ve sağlıklı bir sömestr tatili için önerilerde bulunuyor.

Sömestr tatilinin başlamasıyla çocuklar stresli ve uzun bir maratona bir süreliğine ara verdi. Peki bu tatil dönemi çocukların psikolojisini ve sağlıklı gelişimini nasıl etkiliyor? DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Hümeyra Şahin sömestr dönemini çocuklarıyla verimli ve sağlıklı geçirmek isteyen ebeveynlere bazı önerilerde bulunuyor. Ebeveynlerin en sık tekrarladığı hataların başında başarısız not alan çocuklarına sözel şiddet uygulamak, ceza vermek ve diğer başarılı arkadaşları ve akranlarıyla kıyaslamak gibi davranışların geldiğini söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psikolog Hümeyra Şahin, bu tutum ve davranışların çocukların benlik gelişimine zarar verebileceğini belirtiyor;

Onlar zaten yeterince stres ve kaygı yaşarken, sizin vereceginiz tepki ile bu stress daha da artabilir ve çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir. Oysa ki ona olan inancınızı gösterirseniz okulun ikinci yarısına daha çok motive olabilir. Bazı yaralar görünmezdir. Fiziksel yaralardan daha ciddi izler bırakır. Çocuğunuzun ruhunda ciddi yaralar açmayın.”

Çocuğunuzu okulda yeni döneme tatildeyken hazırlayın!

Ebeveynler elbette çocukları için her zaman en iyiyi ister ve bunun için çabalar. Ancak DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psikolog Hümeyra Şahin, çocukların düşünebilen, akıl yürütebilen ve düşündüklerini ifade edebilen bireyler olduklarına dikkat çekiyor ve istek, talep ve önerileri karşılıklı dile getirmenin ve açıkça konuşmanın hem çocuğun gelişimi hem de ebeveynin farketmeden yaptığı hataları anlaması açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Peki, sömestr tatilinde ne yapmalı? İşte, DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psikolog Hümeyra Şahin’in ebeveynlere önerileri:

  • Çocuğunuz stresli ve uzun bir maratondan çıktı. Ona rahatlamasi için fırsat verin ki, bahar dönemi için derslere daha ilgisiz ve eğlenceye aç bir ruha sahip olmasın.
  • Araya giren tatil dönemi nedeniyle uyku düzeni bozulan çocukların uyku problemleri, okul başlayınca da devam edebilir. Bu yüzden okul dönemi içerisinde hangi saatlerde uyuyorlarsa yine o saatte uyumalarına özen gösterin.
  • Ders çalışmalarını sağlamak için çocuğunuza yasaklar getirmeyin! TV, bilgisayar, telefon ve oyunlar için günde belirli saatler aralığında ona izin verin. Hem sizi hem de çocuğunuzu tatmin edebilecek programlar hazırlayın. Bunu birlikte yapın ki, çocuğunuz önemsendiğini ve onu dikkate aldığınızı farketsin.
  • Çocugunuz tatilde bir önceki dönemde öğrendiklerini unutabilir. Bu sebeple ögretmenleri "ev odevi" verir. Amaç, bilgilerin unutulmaması ve derslerin düzenli olarak tekrarlanması sağlanarak, bilgileri kalıcı hale getirmektir. Ancak, bunun için uzun saatler yerine kısa ve düzenli bir program uygulanırsa hem çocuğunuz sıkılmadan ders çalışır hem de onda izleniyorum hissini yaratarak "güven" hissinin oluşmasını sağlarsınız.
  • Tatil dönemi içerisinde ailece yapılan seyahatler, birlikte yapılan aktiviteler çocuğunuzun gelişimi ve ruh sağlığı açısından son derece önemlidir.
  • Tatil zamanında mental, fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni bir döneme daha enerjik ve zinde başIamak için gereklidir.
  •  

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Fulya Zenginer çocuklarla eğlendi
» Foça’da ‘‘Çocuklar için Çizgi Film Atölyesi’’
» 32 Muhteşem Kadın, Farklı Mutfaklar, Farklı Hayatlar!
» 6 Bine Yakın Ar-Ge firmasında staj imkânı
» Müge Boz Hadi’nin sunucusu oldu !
» Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları
» Sema Pekdaş’tan eğitimli babalara sertifika
» İstanbul’da Caro Emerald rüzgârı esecek
» TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
» Bunun adı "İzmir mucizesi"
» Turuncu Salyangoz Büyük Ödülü Seferihisar’ın
» En "taze" mezunlar
» Cappadox Çağdaş Sanat Programı sanatseverlerden tam not aldı
» Baba Kızın Muhteşem Düeti
» Kizlar Soruyor anketi: İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu mürüvveti beklenen çift seçildi.
» Karşıyaka’da ‘Köy’ Bereketi
» Zülal Altın Avrupa Şampiyonası yolcusu
» Zirvede İzmir vardı
» Toprağı korumak, yaşamı kazanmaktır
» Tarihi semtte çamaşır ipleri arasında sıra dışı gösteri
» Twitter’dan futbolcu kadınlara yepyeni bir emoji
» Workinton OneCoworking oluşumuna dahil oldu
» Burçin Terzioğlu The Protector’un oyuncu kadrosuna dahil oldu!
» Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İspanya’nın Bilbao Kenti’nde Türkiye’yi temsil etti
» “Objects of Şişhane” isimli sergisi açıldı