YAZARLAR Semra Baykan
12
14
16
18
04/09/2018 15:02
Belgeniz duvarda bir tablo gibi kalmasın

Tescil yaptıranlar bilir, tescille ilgili başvurular yapıldıktan sonra bir süre belgenin gelmesi beklenir. Bu süre Türkiye’deki markalarda 7-8 ayı bulurken patentlerde 4 yılı bulabilmektedir. Sabırsızlıkla geçen bir süreç… Belgem ne zaman gelecek soruları… Aylar oldu belgem gelmedi isyanları… Sonra belge gelir… Bir güzel çerçevelenip duvara asılır… Ya sonra…

Aslında önemli olan en önemli kısımlardan birisi de tescil belgesini kullanabilmek. Tescil Belgemi aldım ne olarak şimdi diye düşünenleriniz için kullanılabileceği yerler ile ilgili biraz bilgi vermek isterim.

Tabi ki ilk alınma sebebi ve asıl amacı başkası tarafından tescilinizin kullanılmamasını sağlamak. Kabul edilen tesciller diğer kişilerin bilgisi için resmi bültenlerde yayınlanırlar. Bu yayın hem tescile karşı itiraz edilebilmesini sağlayan bir süreçtir hem de başkalarının tescilli olduğunu bilmesini ve taklit etmesini engellemek için bir bilgilendirme yayınıdır. Tescil almış olmanız taklit edilmeyeceğiniz anlamına gelmez. Taklit edildiğinizde buna müdahale edebilmek için size hukuksal bir öncelik sunar.

Kosgeb vb. devlet desteği veren yerler özellikle marka tanıtım çalışmaları ile ilgili destekleri marka tescil belgesi olanlara verirler. Yani tescilli belgeniz yoksa o desteği alamazsınız. Bunun için başvurunun yeterli olmayıp, belgenin gelmiş olmasını dikkate aldıklarını unutmayalım. Ve marka tescil belgesinin 1 yılda geldiği düşünülürse öncelikle başvuru yapmak avantajlı olacaktır. Yani marka tesciliniz varsa Kosgeb’e kayıt yaptırıp, katalog, tanıtım cd’si gibi pek çok destekten yararlanabilirsiniz.

Marka tesciliniz varsa com.tr alan adını alabilirsiniz. Şirket unvanınız olmasa dahi düşündüğünüz isimlere com.tr uzantısı almanız için marka tescili zorunludur.

TSE gibi kurumlar belge vermek için marka tescil belgesini görmek isterler. Ürünlerinize TSE Belgesi alacaksanız marka tescilinizi kullanabilirsiniz.

Bazı ülkeler ihracat yaparken marka tescilini zorunlu tutarlar. Gerçekten size ait bir ürünü satmaya çalıştığınızı kanıtlamak için kullanabileceğiniz tek belge marka tescil belgesidir.

Buluşlarınızı kendiniz üretmeyip, başka üreticilere pazarlamadan önce faydalı model veya patent tescili yaptırmanız söz sahibi olmanızda etkili olacaktır. Eğer patent veya faydalı model tesciliniz varsa üreticilere bu buluşu anlatacağınız dosyanıza muhakkak başvuru belgenizi veya tescilinizi koymalısınız

Tescilli ürünlerinizi gönül rahatlığı ile fuarlara götürebilir, kataloglarınıza ve sitenize koyabilirsiniz. Tescil yaptıran bir firma her zaman diğerlerine göre çok daha profesyoneldir. Daha güvenilir ve daha profesyonel bir imaj için tescilleriniz olduğunu her sunumda ve tanıtımda belirtmelisiniz. Bu taklit edilmenizi de azaltacaktır.

Tüm bunların ötesinde sloganımızda olduğu gibi ‘sahip olmak güven verir’. Tescillerimizi duvarda asılı bir tablo gibi kullanmayıp, avantaja dönüştürülebilecek her yerde kullanmalıyız. İyi haftalar dilerim.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :