YAZARLAR Semra Baykan
12
14
16
18
24/02/2018 12:24
Anlık değil ömürlük marka tescil

Neden marka tescili yaptırırız?

Bazı devlet desteklerinde şart olduğu için, bazen açılışımızı yaparken belediye zorunlu tuttuğu için, bazen com.tr alabilmek için, bazen de başkaları alıyor diye alırız marka tescilini. Ama en önemlisi çoğu zamanda ismimizi korumak için, başkasının taklit etmesini önlemek için ve başkası tarafından tescil edilerek bizim kullanmamızı engellememesi için alırız. Her ne için alıyorsak alalım aslında ömürlük bir yatırım yaparız. Şirketimizle birlikte büyüyen çocuklarımıza miras bırakabildiğimiz bir yatırımdır marka tescili.

Bir işletme kurmaya karar verildiğinde ticaret odasından yapılan araştırma dışında marka tescili araştırması da yapılmalıdır ki başkası adına tescilli bir marka üzerine şirket kuruluşu yapmayalım. Şirketimize veya ürünümüze koyduğumuz isim üzerine yaparız tüm yatırımlarımızı. Reklamları o isim üzerinden yaparız, telefonları o isim ile açarız, o isme personel alırız, o isimle pazarlık yaparız. Markamız bizim kumbaramızdır ve her yıl geçtikçe büyüyen şirket değerimizi o kumbaranın içine atarız. Ve uzun yıllar boyunca biriken bu paralar ve şirket değeri markamız olan kumbaramızda gittikçe büyür. Markanın başkasında tescilli olması ve kullanılamaması durumunda yeni bir kumbara açmak gerekir yeni yatırımlarla.

Anlık değil ömürlüktür marka tescili. Şirketiniz devam ettikçe yenilenerek süresiz olarak kullanılabilir. Kişi üstüne kayıtlıysa nesiller boyu aktarılabilir. Şirket isminizle anılırsınız çoğu zaman kişisel markanızın önüne geçer şirket isminiz. Sizin isminiz unutulur markanız unutulmaz. Şu şirkette şu pozisyonda denildiğinde size olan bakış açısı değişir. Bu şirketin marka değeridir ve tescil edilmediği sürece size ait değildir.

Küçük ölçekli veya büyük ölçekli her işletme ve şahıs markasına önem veriyorsa tescil ettirmelidir. Sonrasında oluşturulacak logo , basılı evrak , tabelalar ve yapılabilecek her türlü yatırım gönül rahatlığıyla yapılabilir. Şirket satışlarında bazen markanın, şirketin tüm mal varlığından çok daha fazla maddi değer ettiğini biliyor musunuz? Hatta bazen sadece marka tescilinin satılması ile kazanç sağlayabileceğinizi. Veya borcunuz karşılığında markanıza haciz gelebileceğini. Marka tescilleri soyut gibi gözükse de somut değere dönüştürülebilen şirket sermayeleridir.

Unutmayalım markamız bizim yatırımlarımızı içine attığımız kumbaramızdır ve aynı zamanda  ömürlük, nesillik kullanabileceğimiz bir yatırımımızdır.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :