YAZARLAR Semra Atasoy
12
14
16
18
06/03/2017 10:34
Kadın dünyadır, dünya ise...

Geldik, çalgılı çengili bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe daha. Oysaki çalgılı çengili kutladığımız bu günün aslında dram dolu bir öyküsü var.

1857 yılında Amerika New York’ta 40 bin dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istedikleri için greve başlar. Polis, işçilere saldırınca fabrikada yangın çıkar ve 120 kadın işçi yanarak ölür.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu1977 yılında, kadınların siyasi ve sosyal bilinçlerinin gelişmesi, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanması için 8 Mart tarihini, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasına karar verir.

Dünya üzerinde kadınlar, sürekli mücadele halindeler. Sistemin çarkları arasında çok acı çekiyorlar. Şiddet, taciz, tecavüz, az ücretle uzun saatler çalışma koşulları, hukuksal olarak da korunamamaları, kadınların karşılaştığı en büyük sorunlar.

Beden işçisi, emek işçisi, şiddet mağduru ve ikinci sınıf mahlûkat olarak kabul edilen kadınlara ayrılmış bu günde, çalgılı çengili kutlama yapmıyor muyuz çıldırıyorum.

Yemekli müzikli eğlenirken, bir yerlerde bir kadın satılıyor, belki de tecavüze uğruyor veya saatlerce üç kuruş paraya çalıştırılıyor.

Eğlenceye verilen parayı, kadınların sosyal bilinçlerinin geliştirilmesine harcasak, çok daha sevaba gireceğiz.

Biz kadınlar gücümüzü öğrenemedik, bir devri kapatan, yeni bir devri başlatanlar olduğumuzu bilemedik.

Ülkeleri yeniden kurabildiğimizi bilemedik.

1917 yılında işçi kadınlar, daha iyi yaşam koşulları istedikleri için çıkardıkları isyan sonucunda Çarlık Rusya yıkılıp Sovyetler Birliğinin kurulmasına sebep oldular.

Kurtuluş savaşında düşmana karşı cepheye mermi ve malzeme taşıyan kadınlar, Türkiye’nin kurulmasına sebep oldular.

Geleceğin mimarları olduğumuzu bilemedik. Doğurduğumuz ve yetiştirdiğimiz çocuklar, geleceğe ve bilime yön verdiler.

Savaşlarda, ekonomik krizlerde, iş hayatlarında, siyasette, toplum içinde itildik kakıldık fakat hep birlikte harekete geçtiğimizde tarihin akışına yön verebildiğimizi bilemedik.

8 Mart’larda eğlence değil farkındalık çalışmaları yapmalıyız, hoplayacak zıplayacak zaman da değiliz, kadınlara içlerindeki ışığı fark etmelerini sağlamalıyız.

Bir yerlerde bir şeylere emek veren tüm kadınlar, kutlu olun, mutlu olun…

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :