YAZARLAR Semra Atasoy
12
14
16
18
10/06/2017 03:33
Aşka sevgiye dair

Aşkı yüreğine anlatmazsan kendi cehenneminin kor ateşinde yanarsın. O ateş ki seni yakmaya doymaz, ruhunu kavursa da, her zerreni cayır cayır yaksa da iştahı kesilmez. O zaman cennetin şelaleleri bile seni serinletmez. Kevser ırmakları da yetmez bağrındaki yangını söndürmeye. Tek yolun var anlatmak!

Anlat …

Dilden dökülen her nağme ruhtan bir kabuk soyar. Konuştukça, ruhun kavruk kabuklardan kurtulur hafiflersin. Yaradan’ına yaklaşırsın böylece. O zaman kalbinin üzerindeki tortular kalkar. . .

Konuş, kendinle konuş!

Konuş!

Dilin derdini, kalbine anlatsın. Kalbinle ruhun dertleşsin, yalnızca onlar birbirlerinin halinden anlar. Konuş ki birbirlerini iyileştirsinler.

Kendinle konuş!

Önce kendinden geçmelisin, cennetin yolu cehennemden geçer!

Ne demiş Mevlâna; “Hamdım, oldum, piştim yandım.” Her gecenin sonu sabahtır, her karanlığın sonu aydınlıktır, her yağmurun sonu güneştir. Cehennemin de sonu cennet olacaktır elbet. Cennette, sevgiliye giden yol, cehennemden geçiyorsa eğer, o cehennem ateşlerinden yanıp geçmeli.

Ne demiş sevgiliye seslenen Hayyam; “Seninle helaldir şarap, sensiz içtiğim su bile haram.”

Üç gün sevindirmez bu âlem insanı. Mutlaka bir maraz çıkarır. Evrenin yasasıdır bu. Sevinç, insanı maddeye bağlar, gerçeği unutturur. Acıysa, ruhu yağmur suyu gibi yıkar, temizler, arındırır, kalp gözünü açar. Sevgiye ve sevgiliye saf gözle bakar insan, yaşamını yüreğiyle sorgular.

Ölçer, biçer, tartar sonra doğru yola çıkar.

Haa bir de şaşırmaya gör. O zaman bütün yollar çıkmaz olur, labirentin ortasında kalırsın.

Seviyorum onu dediğinde, hiç sordun mu?

Onun bu isteğinden haberi var mıydı?

O da seninle olmak ister miydi?

Onu sevmişsin, bundan ona ne?

Niye karşılık beklersin?

Neden onun yolunu sevgi dağınla kesersin?

Neyin hesabını yaparsın?

Sevgi hesapsızdır, narindir, hesabı olmaz. Hele ki hiç sıkmaya incitmeye gelmez, hemen yara alır. Önce kendini sevmeyi öğrenmelisin. Kendini sevmelisin ki ışığın herkesi ruhuna çeksin. Karşılık bekleme, kimseyi suçlama, beden gözünü kapat, kalp gözünle bak semaya. Asıl o zaman gördüklerin seni gerçeğe ulaştırır.

Dil beyine, beyin bedene aittir.

Gözler yüreğe, yürek de ruha aittir.

Sevda dil ile göz ile olmaz. Sevda yürek işidir, ruh ile gerçekleşir.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :