“Seda Yekeler Eğitim Vakfı”, Dil ve Kültür Kavramı ile Toplumsal Ayrışmaya Savaş Açıyor!

04 Aralık 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

Dünyada yaşanan toplumsal ayrışmaya “dil” ve “kültür” ile savaş açarak toplumsal bütünlüğü oluşturmaya çalışan Seyev; çok erken yaşlardan itibaren edinilmesi gereken yabancı dil eğitiminin önemini ve bilincini çocuklara aşılayarak, bu alanda hem ulusal hem de uluslararası arenada farkındalık oluşturmak amacıyle ihtiyaç sahiplerini yardımseverlerle buluşturmayı görev edinmiş bir sivil toplum kuruluşudur.

Yaptığı başarılı çalışmalarla geniş kitlelere ulaşarak adından sıklıkla söz ettiren Seyev, ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı duvar oluşturan farklı projelere imzasını atıyor.

SEYEV Neler Yaptı?

Yabancı dil öğrenimine karşı oluşan mesafeli yaklaşımı yok etmeyi hedefleyen Seyev Dil Kasabası, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirildi. Kaliteli bir yabancı dil eğitimine yeni bir bakış açısı katmak adına başlatılan ve ilk pilot uygulaması Beytepe Ortaokulu’nda gerçekleşen projede öğrencilerin tur atabilecekleri “Postane” , “Banka” , “Manav” , “Restoran” , “Butik”, “Telefon kulübesi” gibi gündelik hayatta karşılaşılan mekânlar yer almaktadır. İngilizceyi birebir yaşayarak deneyimleyebilecekleri kasabada, oluşturulan mekânların her birinin içinde aynı anda 4 öğrencinin sığabileceği alanlar bulunmaktadır.

Okullarda yabancı dil öğrenimi hem sınıfların çok kalabalık olması hem de fiziksel koşulların yetersizliği gibi sorunlar yüzünden öğrencilerimiz tarafından çözülemeyen bir sorun haline gelmesi sebebiyle, Seyev ve Genpaz iş birliği ile bir ilkin gerçekleştiği ‘Dünya ile Konuşturan Mobilyalar ‘ projesinin açılışı 23 Mayıs 2017 tarihinde Genpaz İcra Kurulu Başkanı Selim KAHRAMAN ,Genpaz Genel Müdür Yardımcısı Raci ÖZEN ve Seda Yekeler Eğitim Vakfı ( Seyev) Yönetim Kurulu Başkanı Seda YEKELER tarafından yapıldı.

TOBB Üniversitesi SBBT Topluluğu "Bugünün Sorunları Yarının Çözümlerine Destek", Bilkent Seyev Cup, TOBB ETÜ İş Dünyasının Tüm Renkleri Burada, Lisbon Open 2016, Abdullah Tokur Ortaokulu Bocce Takımı, Organ Bağışı Haftası, Seyev Genç Akademi, TOBB "Future Medicine" 2017, SEYEV & TOBB Üniversitesi SBBT Ekibi Değişim Projesi: Kesikkavvak Ortaokulu gibi destek projeleriyle öne çıkan SEYEV, çalışmalarına büyük bir özverili ile devam ediyor.

Seyev Hakkında

Yola çıktığı ilk günden beri, çok erken yaşlardan itibaren edinilmesi gereken yabancı dil eğitimine ve çocukların boş vakitlerini doğru değerlendirmesinin önemine dikkat çekmek için hem ulusal hem de uluslararası alanda eğitimin güçlendirilmesine destek vermeyi ve özellikle yabancı dil öğrenmek gibi dünyaya açılan bir anahtarın elde edilmesinde ihtiyaç sahiplerini yardımseverlerle buluşturmayı görev edinen bir sivil toplum kuruluşudur.

Seda Yekeler Hakkında

1982 yılında Ankara’da doğdu. Bir asker kızı olarak askeri lojman bahçelerinde koştu, oynadı, paylaştı bu sayede öğrendi, eğer tadını bilirseniz, ekmeği paylaşmanın, ekmeğin kendisinden daha lezzetli olduğunu…Anamur Süper Lisesi Yabancı Dil ağırlıklı bölümünde okudu. Okurken en iyi ilacın İLGİ ve SEVGİ olduğunu gösteren öğretmenleri sayesinde gideceği yerden her daim emin oldu ve karşısına çıkan engeller onun için sadece birer dinlenme noktası oldu.Öğrendiği dilleri minicik bir ilçede çalıştı bu sayede yabancı dili, doğru metot ve materyal kullanılırsa imkânı olan ya da olmayan herkesin öğrenebileceğini kanıtlamaya ant içti.13 yılda 5300 kişiye İngilizce ve Fransızca öğretti. Dünyalık mal ona yöneldiğinde vermesini bildi, zira vermek, tüketmek değil aksine çoğalmaktır ve yardımlaşma toplum gelişmesi için en güzel vesiledir. Sevmek fiilinden sonra gelen en güzel fiili, yardım etmeyi yaymak istedi, SEYEV’ i kurdu. Ülkenin en genç vakıf kurucusu oldu. SEYEV para bağışı kabul etmeyen Türkiye’deki tek vakıftır.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yurtdışı burs fırsatlarını yakalayın!
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Yaratılıştaki çatlak
» GKV’liler Avrupa Gençlik Parlamentosu (Eyp) Kulübü’nde
» Fibria, Lila Group ve TEGV İş Birliği ile Eğitim Desteği Tekirdağ’da
» Koç Üniversitesi Yayınları ilk kitabevini Beyoğlu’nda açtı
» Gaziantep Kolej Vakfında ödül yağmuru
» Türk öğrenciler ünlülerin okullarının radarında
» Farklı bir kitap: "Yaratıcı yazarlık defteri"
» 1950’den Günümüze Eğitim Hayatımızda Rumlar
» Bilimin çocukları
» Ebru Şinik’ten hayatınızı değiştirecek günlük rutinler
» Boğaziçi Üniversitesi mezunları “BÜ’yülü Bir Gün’’de buluştu
» Yetenekli çocuk yetiştirmenin 4 altın kuralı
» STEM elçisi öğretmenler bilim ve teknoloji atılımı için okullarına dönüyor
» Satrançta çifte şampiyonluk
» Çocuk Kitapları Yazarı İlkay Marangoz GKV’lilerle buluştu
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik “2023 Eğitim Vizyonu” Nitelikli ve kapsayıcı eğitimle olmalı
» ABD’nin en başarılı okulları Türk öğrenci peşinde
» TEGV’de Yeni Bir Eğitim Etkinliği Başlıyor: Daha İyi Bir Dünya için atölyeler
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Kitap yazdınız.. Peki ya sonrası?
» Sifon: Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı
» Kitap okumayı çocuklar için zevke dönüştürmenin 7 yolu
» “Çocuklarınızı Siber Zorbalık ve Bilişim Suçlarından uzak tutun”