YAZARLAR Rengigül Ural
12
14
16
18
02/07/2018 10:37
Direksiyonu bir kadının saçlarını okşar gibi tutacaksın!

“Yılın Tam Ortası Hazirân” yazımda bahsettiğim güzellikler, dondurma tadında, deniz kokusunda, ay çiçeği tarlasındaki ruh hâli ile mutlu günlerle dolu olsun dilerim.

 Ve tatil beldelerine trafik yoğunluğu artarken, direksiyon başına geçenler kurallara uyarlarsa tatilin tadı güzel anılara eklenir. Değil mi?

 "Direksiyonu bir kadının saçlarını okşar gibi tutacaksın." diyen Ersin’in bu ifâdesi, kendisi gibi derindir. Başarılsa, belki de hem trafik kazâları azalır, hem de birliktelikler mutlulukla devam edebilir.

 “Kadına Şiddete Son”,

“Trafik Canavarı”

 terimlerinin de sonu gelebilir. Ve umarım, içim sızlayarak okuduğum haberler ve bazı gözlemlerim de yerini zarâfete bırakır.  

Hâlâ, yâni modern çağın, gelişen teknolojinin tüm nimetlerini kullanan modern insanlar olarak adlandırılan bir dönemde, “dayak” haberlerini izledikçe üzülüyorum.  

Kentlerdeki trafikte birbirine tahammülü olmayan ağızlara kırmızı biber sürülesi bireylere, korna sesleriyle şâhit oldukça da hüznüm artıyor. 

Ve dedemlerin dönemini düşündüğümde; o zamanlar fazla vasıta yok, köprüler de yok tabiî. Herkes oturduğu yere yakın işte çalışıyor ve çoğunlukla yürünüyor. Öğlenleri yemeğe geliniyor. Öğle yemeğine eve gelen erkekler, doğal ürünlerle imâl ev yemeğini yiyor ve yine yürüyerek işine gidiyor. Yürürken arkadaşları, mahâllenin esnâfı ile muhâbbet ediyorlar. Akşam işten yine yürüyerek eve. Anlaşılacağı gibi trafikte stres yüklenilmeyen, medyadaki her an üzücü bir habere kâhrolunmayan bir zaman dilimi.

Kuşaklararası farklılıklarda kültür ve eğitim önemli ancak insanın içinde "pişmek" de olmalı. Yaşadığımız çevrede, canlı cansız her bir varlığın tepkisini sezerek, bilerek daha mutlu, huzurlu, daha güvenli yaşayabiliriz diye de düşünüyorum. Kedimizi severken tırmık attırmamak... Dalından böğürtleni elini kanatmadan toplayabilmek gibi... Farkındalık ve bilinç! Aslında hayat, hayatı yaşamak bir sanat!

"Direksiyonu bir kadının saçlarını okşar gibi tutacaksın." cümlesinin sentezi; sâdece arabanın değil, kadının dilinden, ruhundan anlamak.  “Aşk biter!” diyen görüşlere de ilhâm verir diye düşünüyorum.

Pekiî bu benzetme nasıl dilimize girmişti?

“Eski zaman şoförlerinin araba kullanmaya hevesli, yeni başlayanlara nasihâtlerinden biri bu yönde idi. Havalı direksiyon tâbiri vardı. Amerikan otomobilleri olan Oldsmobile, Chevrolet’de havalı direksiyonlar olurdu. Yâni bugünün hidroliği! Direksiyonu rahât çevirmeye yarayan mekânizmalar.

Normalde direksiyonu iyice sağa kıvırdıktan sonra, aynı şekilde sola çevirirsen olmaz! Sağa kıvırdıktan sonra serbest bırakacaksın, o kendini toparlar. Bu çevirme işini yaparken direksiyon simidinin içine elini de sokmamalı. Parmak, el içinde olursa direksiyonun kollarından birine çarpar, parmağını kırabilir. 

Direksiyonu avuçlarının içinde serbest bırakarak  tutmalı, direksiyonu sımsıkı, sert tutmayacak. Tutmakla tutmamak arası, avcunun içinde kayarcasına serbest bırakacak. Direksiyonun avuç içine sürtünmesinin kendine has bir sesi vardır. Eski İstanbul dolmuşlarından da bilinir.” diye anlattı Ersin.

Havalı direksiyon; isim, teknik. Hidrolik düzen ile kolayca hareket sağlayabilen motorlu taşıt direksiyonu.” olarak yazılmış tdk’da.

Trafikte, direksiyonu bir kadının saçlarını okşar gibi tutabilen bir erkek, evinde mutlu eder, mutlu ettikçe mutlu edilmez mi? Sokakta trafik kazaları, birlikteliklerde ayrılmalar da azalmaz mı? 

İnsan olma yolunda farkındalık, bilinç, gözlem ile daha mutlu olur ve daha mutlu edebiliriz. Ve tüm doğa paydaşlarımıza duyarlılık bilincinde isek bu yola, bu bilince girmişiz demektir.

 

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 M.cemaleddin 03/07/2018 21:03 m.c.firincioglu@hotmail.com
Harikasın rengigülcüm
2 avni aykut 03/07/2018 09:34 avni.aykut@divan.com.tr
Müthiş farkındalık yaratacak bir yazı. Arabaya her binişimde aklıma gelecek bir olgu....

Yüreğinize sağlık
««    «      Sonraki »    »»

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :