Reeder’tan yaz nedeniyle uyarılar

04 Ağustos 2017 Cuma 14:00
12
14
16
18

Doğrudan güneş ışınlarına dikkat

WiFi kullanımı, hücresel veriye göre pil tüketimini ve ısıyı daha da azaltır

Ekran tarafı güneşe bakacak şekilde güneşin altına koymamalıyız

Yüksek ısının negatif etkileri

Şarja dikkat!

İşlemciler yüksek sıcaklıkta, çalışma frekansını aşağıya çeker

Hava temasını engellemeyin!

Güç tasarruf modunu kullanmaktan çekinmeyin

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefon ve tabletler, son yıllarda edindikleri gelişmiş yeteneklerini bilgisayar seviyelerine yaklaşan işlemcilerine ve donanımlara borçlular.

Sıcaklıkların arttığı yaz aylarında, özellikle tatilde yoğun güneş ışınlarına direkt maruz kalan akıllı telefonlar ve tabletler için, doğru kullanım ipuçları oldukça değerli.

Türkiye’de e- kitap okuyucu tablet ve sonrasında Türkiye’nin ilk 3G destekli tabletini üreten Reeder, yoluna akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar modelleriyle dolu dizgin devam ediyor. Reeder olarak, kullanıcılara yaz aylarında akıllı telefon ve tablet kullanırken dikkat etmeleri gereken ipuçlarını paylaşıyoruz.

Doğrudan güneş ışınlarına dikkat

Akıllı telefon ve tabletler başta olmak üzere, tüm elektronik cihazları kullanırken en çok dikkat etmemiz gereken 2 husus, yüksek sıcaklık ve sıvı teması. Elektrik ve elektronik ürünlerin çalışması dolayısıyla ortaya çıkan ısı, yoğun güneş ışınlarıyla da birleştiğinde, bazen ürünler için tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor.

Herkesin bildiği gibi özellikle koyu renkler, ısıyı kendilerine çekerler.

Akıllı telefon ve tabletlerinizi, yoğun güneşin altında ekran tarafı güneşe bakacak şekilde koymamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Genellikle cihazların çalışmadığı zamanlarda siyah renge sahip olan ekran camları, telefon ve tabletlerin ön yüzünü tamamen kaplıyor. Böylece siz ürünü kullanmıyor olsanız bile, uzun süre güneş ışığını emen siyah ekran bölümü, cihazın ısısını ciddi seviyelere kadar artmasına vesile oluyor.

Eğer güneşin altında bir masada telefonunuz ya da tabletiniz duruyor ise, güneşe ekran bölümünün değil de, arka tarafının bakmasını tavsiye ediyoruz. En ideali, güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması için gölge bir alana ürününüzü koymanızı tavsiye ediyoruz. Gölge bir alan yoksa, güneş ışığını, koyu renkler kadar emmeyen açık renkli nesnelerin altına da koyabilirsiniz.

Yüksek ısının ne gibi negatif etkileri var?

Akıllı telefon ve tabletler üretilirken, pek çok stres testinden ve kalite kontrolden geçiyorlar. Bu kontrollerde pek çok farklı koşul göz önünde bulunduruluyor. Pek çok ürünün maksimum ve minimum çalışma sıcaklıkları vardır. Bu değerlerin sınırlarına yaklaşmak, tehlike olasılığını artırır.

Şarja dikkat!

Yazın artan yoğun sıcaklıklar, ürünlerin performanslarına da etki ediyorlar. Lityum polimer bataryanın kullanıldığı tüm elektronik ürünlerde, ısının artmasıyla pil veriminde negatif gelişmeler gözlenir. Ortam sıcaklığı 25 derecede bir ürünün pil performansı, ortam sıcaklığı 40 derece olan bölgeye göre çok daha yüksek olacaktır. Koşullar ideal değerlerden uzaklaştıkça, direnç artacak ve pil tüketimi artacaktır.

Gelişen hızlı şarj teknolojileri, şarj olurken oluşan ısıyı biraz daha artırdığı için, taşınabilir bataryalarla güneş altında ürünlerinizi şarj ederken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

İşlemciler yüksek sıcaklıkta, çalışma frekansını aşağıya çeker

Aynı şekilde artan ısı, işlemci ısısını da artıracağından, işlemci performansında da yüksek ısının negatif yansımasını görebiliyoruz. İşlemci normal çalıştığı frekansın daha altında çalışarak, daha az ısı oluşumuna yönelik reaksiyon gösterecek ve bu da performansa negatif etki yaratacaktır.

Hava temasını engellemeyin!

Artık akıllı telefon ve tabletlerde pek çok ürün metal kasaya sahip. Metal kasalar daha çabuk ısınabiliyor ve soğuyabiliyor. Pasif soğutma görevi de gören kasaların hava temasını engellemek, ürünleri ısınmasını daha da artıracaktır. Bu yüzden özellikle tatil bölgelerinde, telefonlarınızı ve tabletlerinizi güneş ışığından korumak için havlu içerisine sarıp, hava almasını engellememiniz öneriyoruz.

Güç tasarruf modunu kullanmaktan çekinmeyin!

Reeder’ın ürünlerinde de bulunan güç tasarruf modunu, güneşin ve ısının yüksek olduğu bölgelerde kullanmaktan çekinmeyin.

Özellikle sadece müzik dinlediğiniz ya da cihazı bekleme modunda tuttuğunuz zamanlarda, kısaca yüksek performans modunu kullanmayacağınız durumlarda, güç tasarruf modu hem ısıyı azaltacak hem de pil tüketimine olumlu yansıyacak bir detay olarak dikkat çekiyor.

 

WiFi kullanımı, hücresel veriye göre pil tüketimini ve ısıyı daha da azaltır

Sıcak günlerde mümkün olduğunca Wi-Fi kullanmaya özen gösterin. Çünkü, hücresel veri tüketimi sırasında GSM bandınız yüksek hız sunabilmek için; 1805 ile 1880 MHz arasında frekanslara çıkıyor. Bu da aşırı güç tüketimi ile birlikte ısınmayı tetikliyor.

 

Yazın akıllı telefon ve tablet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Moto Z² Play ile sevdikleriniz yeni yıla ışıl ışıl girsin
» BSH Grubu entegre bir donanım, yazılım ve hizmet sağlayıcısı olma yolunda ilerliyor
» Teknoloji tutkunlarına en güzel hediye alternatifleri ASUS’tan!
» Haftanın öne çıkan haberi
» Profilo ççamaşır kurutma makinesi ile kış aylarında hayatınızı daha da kolaylaştırın
» Televizyon alırken hata yapmayın!
» Huawei Mate 10 Serisi’nin Türkiye lansmanı yapıldı
» UTESAV’ ın “Teknoloji ve Değerler Kitabı” Yayınlandı
» Sony Mobile, geleceğe yönelik trendler ile ilgili bakış açısını paylaşıyor
» Bu bilgisayarda yapabileceklerinizin sınırı yok
» Xperia XZ1’e Özel Fiyat indirimi!
» Vestel, son teknoloji ürünlerini Mutfakta İnovasyon Atölyesi’nde tanıttı
» Siemens ile tek dokunuşla istediğiniz yerden kahvenizi hazırlayın
» LG Q6 Kullanıcılarını Aralık ayında muhteşem sürprizler bekliyor
» Bu bilgisayarla tasarım yapmak çocuk oyuncağı
» Moto G5S Plus’la fotoğraflarınızı baştan yaratın!
» Stil incelik işlevsellik; hepsi Lenovo UltraSlim ailesinde
» Yeni Yılda Sevdiklerinizi Profilo’nun Kahvedan’ı ile Mutlu Edin
» Suya ve toza dayanıklı
» Acer’dan yılbaşı için teknolojik hediye seçenekleri
» Siemens iQ500 buzdolapları geleceğin tasarımını teknoloji ile buluşturuyor
» Evde sinema geceleri başlıyor
» Philips’ten kompakt ve güçlü ev temizliği çözümü: Yeni PowerPro City
» Lenovo’dan ailelerin tüm fertlerine özel yeni seri: Tab 4
» Herkes ZenFone 4’le profesyonel fotoğrafçı olabilir