Pera Müzesi Film Programı “Altın Madalya: Sporda Kadın”

13 Mart 2018 Salı 10:00
12
14
16
18

Pera Müzesi, Dünya Kadınlar Günü kapsamında mart ve nisan ayları boyunca, kadın sporcuların birbirinden farklı ve hayranlık uyandırıcı hikâyelerini bir araya getiren Altın Madalya: Sporda Kadın programını izleyiciye sunuyor. Kurgudan belgesele farklı türleri bir arada sunan seçki, spor alanında başarı yakalamış kadınların gücünü ve dayanıklılığını 28 Nisan’a dek gözler önüne seriyor.

Pera Film, Altın Madalya: Sporda Kadın film programını sunuyor. Program kapsamında gösterime giren dokuz yapım, sporcu kadınların başarı yolundaki tutkulu mücadelelerini yansıtırken, önyargıları da sorgulatmayı amaçlıyor: En İyi Atlet (Robert Towne, 1982), Siirt’in Sırrı (İnan Temelkuran, Kristen Stevens, 2012), Venus ve Serena (Maiken Baird, Michelle Major, 2012), Sarah Koşmak İstiyor (Chloé Robichaud,2013), Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü (Megan Shutzer, New Generation Queens, 2015), Mükemmel (Jérémie Battaglia, 2016), Başsız Kız (Erin Heidenreich, 2016), Kan Yolu (Nicholas Schrunk, 2017), 01:05:12. En Uzun Yarış (Javier Triana, Rubén San Bruno, 2015).

Program kapsamında gösterilen 1982 yapımı En İyi Atlet (Personal Best), birbirine aşık iki sporcunun hikâyesini, 1980 Olimpiyat Seçmeleri’nin gerilimli ortamına taşıyor. Robert Towne’ın ilk yönetmenlik deneyimini oluşturan film, spora tutkuyla bağlı sporculara bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Siirt’in Sırrı (Know My Name), 2010 yılında Avrupa Şampiyonu olan Siirtli güreşçi Evin Demirhan’ın yaşadıklarını mercek altına alıyor. İnan Temelkuran ve Kristen Stevens yönetmenliğindeki film, muhafazakar bir bölgede güreş sporu uğraşan bir kadının gerçek hikâyesini beyazperdeye taşıyor. Venus ve Serena (Venus and Serena) dünyaca ünlü tenisçi kardeşlerin içyüzünü perdeye yansıtıyor. 2011 yılı boyunca Venus'un bir otoimmün hastalıkla boğuşurken, Serena'nın geçirdiği akciğer embolisi sonrası hayata ve spora tutunma mücadelelerini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Maiken Baird ve Michelle Major ikilisi oturuyor.

Genç ve yetenekli orta mesafe koşucusu Sarah’ın yirmili yaşlarda aldığı evlilik kararının ardından yaşadığı kaygıları aktaran Sarah Koşmak İstiyor (Sarah Prefers to Run), koşmayı her şeyden daha çok seven bir sporcunun tutkulu yaşantısına odaklanıyor. Filmin yönetmenliğini Chloé Robichaud üstleniyor. Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü (New Generation Queens: A Zanzibar Soccer Story), bir kadın futbol takımının öyküsünü merceğine alıyor. Megan Shutzer’in yeni nesil kraliçelerle birlikte yönettiği film, katıldıkları bir turnuva sonrası yaşadıklarını ve deneyimlerini hemcinsleriyle paylaşan kadınların kararlı duruşlarını yansıtıyor. Mükemmel (Perfect) adlı belgesel, Kanada senkronize yüzme takımının Olimpiyatlara katılabilmek için verdikleri mücadeleyi perdeye taşıyor. Jérémie Battaglia yönetmenliğindekifilm, sporun kas gücü, dayanıklılık, mücadele, kararlılık ve kuvvetle olan ilişkisine yer veriyor.

Başsız Kız (Girl Unbound), kendine ve ailesine yapılan tehditlere göğüs gererek ülkesi Pakistan’ı uluslararası duvar tenisi yarışmalarında temsil eden Maria Toorpakai'nın öyküsüne odaklanıyor. Erin Heidenreich imzalı film, ayaklarının üzerinde sımsıkı duran bu güçlü kadının içten bir portresini çiziyor. Kan Yolu (Blood Road),ultra dayanıklılık sporcusu dağ bisikletçisi Rebecca Rusch ile Vietnamlı pedal arkadaşı Huyen Nguyen’in 1200 millik çetin pedal çevirme serüvenini aktarıyor. İki kadının bedenlerinin sınırlarını zorlayan bu yolculuk, Nicholas Schrunk yorumuyla perdeye aktarılıyor. 01:05:12. En Uzun Yarış(01:05:12. The Longest Race), dünyanın en iyi uzun mesafe koşucularının yetiştiği Kenya’nın Iten yöresinde kadınların spor sayesinde yaşadıkları bölgenin sosyoekonomik yapısını nasıl değiştirdiklerini anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Javier Triana ve Rubén San Bruno yapıyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ÇEV Sanat’ın genç yeteneklerinden Arya Su Gülenç Rusya’da ülkemizi temsil edecek
» Royal Opera House Gösterimleri Zorlu PSM Studio’da devam ediyor
» Cityfest açılışını Sıla ve Mabel Matiz yapacak
» Yıldız’ın binlerce kişilik korosu
» Sertab’tan Sezen’e " İyiki varsın Sezen"
» Ebru Yaşar Geyikli’nin nüfusunu üçe katladı
» Bora Uzer ile Zorlu’da müzik dolu yaz gecesi
» Jülide Özçelik ve Mert Fırat’tan aşk şarkıları
» Edis, şarkıları ve dans şovlarıyla ANKAmall’da unutulmaz bir konsere imza attı
» “Bıdık ile Köpük Trafikte”, İDO Seferlerinde Çocuklarla Buluşuyor!
» ‘Benim Adım Osssman’ filmi görücüye çıktı
» Tolgashow’a Hande Subaşı’nın kıskançlığı damga vuracak
» 7 Adımda Ekstrem Spor Fotoğrafçılığı
» Limak Filarmoni Orkestrası Bodrum ve Çeşme’de
» Müslüm
» 14. Bodrum Müzik Festivali 9 günde 209 müzisyen ve 20 bin müzikseveri ağırladı
» Hayranları Sıla’yı düğüne davet etti
» 14. Bodrum Müzik Festivali’nde bir yaz gecesi rüyası
» Yalova Müzik Festivali, müzik ve eğlenceye doyurdu
» Foça’da Nilgün Yarba resim sergisi
» “Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi” sergisi ziyaretçilerini bekliyor
» Horst’un “Horst: Moda ve Portreler”
» Nilüfer Kadın Korosu İznik’te klip çekti
» Çeşme ’de Mabel Matiz coşkusu
» Funda Arar muhteşem bir konserle Ankaralılara müzik ziyafeti yaşattı