Pera Film’den Mekân – İnsan – Aidiyet Üzerine Bir Seçki: “Ev Diye Bir Yer”

03 Ekim 2017 Salı 18:00
12
14
16
18

Pera Film, sezona Ev Diye Bir Yer başlıklı program ile devam ediyor. Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı 15. İstanbul Bienali’nin “iyi bir komşu” sergisine eşlik eden program, ev temasından hareketle barınma ve aidiyet gibi kavramlara odaklanıyor. Ücretsiz olarak izlenebilecek seçkide, farklı coğrafyalardan olmalarına rağmen benzer kaderlere sahip karakterler mercek altına alınıyor.

Pera Film, Pera Müzesi’nde açılan sergilere paralel yürüttüğü programlara bir yenisini ekliyor. Bienal’in bu yılki küratörleri Elmgreen ve Dragset’in ev tanımından ilhamla hazırlanan program, insanların evleriyle ilgili hikâyelerini ve kurdukları ilginç ilişkileri farklı açılardan inceleyen bir seçki sunuyor. Program kapsamında 9 film gösterime giriyor: La Soledad (Jorge Thielen Armand, 2016), Zerre (Jale Arıkan, Rüçhan Çalışkur, Özay Fecht, Remzi Pamukçu, Ergun Kuyucu, Dilay Demrok, 2012), 99 Ev (Ramin Bahrani, 2014), Leviathan (Andrey Zvyagintsev, 2009), Versay Kraliçesi (Lauren Greenfield, 2012), Doğulu Çocuklar (Robin Campillo, 2013), Yuva (Ursula Meier, 2008), Köpekler (Sam Peckinpah, 1971), Boz Bahçeler (Ellen Hovde, Albert Maysles, David Maysles, Muffie Meyer, 1975), Ev Diye Bir Yer programında yer alan La Soledad, bir ailenin ekonomik güçlükler nedeniyle evlerini satışa çıkarmaları sürecini işliyor. Yönetmenliğini Jorge Thielen Armand’ın yaptığı film, bir ailenin ekonomik güçlüklerle olan savaşını, kimi zaman şiirsel bir büyünün etkisinde kimi zaman bir belgesel gerçekliğinde perdeye yansıtıyor. Terk edilmiş binalarla dolu bir semtte annesi ve kızıyla hayatta kalmaya çalışan Zeynep adlı karakterin hayat mücadelesini aktaran Zerre (Particle), içinde yaşadığımız şehrin klostrofobik yanlarını görünür kılıyor. 99 Ev (99 Homes), evinden mahkeme kararıyla çıkartılan bir adamın ailesini kurtarmak için başka aileleri kendi durumuna düşürmeyi seçen ikili yaşamını konu alıyor. Ramin Bahrani yönetmenliğindeki film, Andrew Garfield, Michael Shannon ve Laura Dern gibi yıldız oyuncuları bir araya getiriyor.

Günümüz Rus sinemasının muhalif isimlerinden Andrey Zvyagintsev’in yönetmenliğini yaptığı Leviathan, belediye başkanı tarafından toprağına el konulmak istenen Kolya’nın, avukat arkadaşının desteği ile sisteme karşı açtığı savaşı anlatıyor. Versay Kraliçesi (The Queen of Versailles), Siegel Ailesi’nin Versay Sarayı’ndan esinlenerek yaptırdığı lüks evlerinin yapım sürecini belgeliyor. Filmin yönetmen koltuğunda ünlü fotoğrafçı Lauren Greenfield oturuyor. Doğulu Çocuklar (Eastern Boys), kişisel alanını ve iç dünyasının kapılarını açtığı bir yabancının tuzağına düşen çaresiz bir adamın, vicdanı ve korkularıyla yüzleşmesini konu alıyor. Film, 120 BPM ile bu yılki Cannes Film Festivali’nin Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan yönetmen Robin Campillo’nun imzasını taşıyor.

Belgeselci Ursula Meier’in ilk uzun metrajlı filmi Yuva (Home), küçük evlerinde huzurlu bir yaşam süren aile bireylerinin, hemen yanlarındaki otobanın açılışı ile yaşamlarının bir anda tersine dönüşünü ele alıyor. Dustin Hoffman’ın başrolde yer aldığı, yönetmenliğini Sam Peckinpah’ın yaptığı Köpekler (Straw Dogs), inşaatı devam eden evlerinde, önce inşaatta çalışan işçiler tarafından, ardından komşuları tarafından zorbalığa ve şiddete maruz kalan çiftin korku dolu hikâyesine odaklanıyor. Boz Bahçeler (Grey Gardens), gözlerden uzakta, yıkılmaya yüz tutmuş köşklerinde bir arada ama birbirlerine rağmen yaşayan 80 yaşındaki anne ve orta yaşlı kızının yaşamlarını aktarıyor. Maysles Kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı film, ABD’nin sansasyonel first-lady’si Jacqueline Kennedy’nin halası ve kuzeninin aralarındaki ilişkiyi belgeliyor.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Oyuncu Gülin İyigün bende Bütün dünya gibi Marilyn Mondroe’ya hayran kaldım
» KizlarSoruyor: ‘Sezonun en heyecanla beklenen dizisi’: Çukur
» Şenay Lambaoğlu "Burada müzik var" diyecek
» İzmir Devlet Opera ve Balesi sezonu 1 Ekim’de açıyor
» Eylül Müzikseverlere Epic Istanbul Label’ıyla “Merhaba” Diyor!
» Mahşer-i Cümbüş
» Kürk Mantolu Madonna, yeni sezonu 26 Eylül’de açıyor
» UNIQ İstanbul tüm ihtişamıyla perdelerini açıyor
» Mashrou’ Leila ve Joep Beving Salon’da
» Tuba Ünsal, Uluslararası Antalya Film Festivali jürisinde
» fizy İstanbul Müzik Haftası sona erdi
» Emaar AVM sahnesinde Pamela rüzgarı esti
» Yıldız açık havayı çok sevdi
» Sıla’^dan Adana Film Festivali’ne coskulu açılıs
» fizy İstanbul Müzik Haftası’nda yıldızlar geçidi
» Performans Sokağı’nda Can Gox rüzgârı esti
» Akbank ve Contemporary Istanbul’un 13. yılı kutlandı
» "Turkish Dondurma“ Geliyor
» “Akış” sanat koleksiyonunu tanıtıldı
» Ustalar sanatçı adaylarla buluşuyor
» Antalya’da Mabel Matiz rüzgarı
» Türk popunun kalbi fizy İstanbul’da atıyor
» Babylon büyük ev ablukada ile dans etti
» #müziktendahafazlası
» GastroAntep Doğulu konseriyle costu