Pera Film Onur Haftası’nı online kısa film seçkisiyle kutluyor!

28 Haziran 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Pera Müzesi, Onur Haftası kapsamında web sitesinde sinemaseverlere altı kısa film sunuyor. Filmler, bireylerin kendi kimliklerini bulma ve sonraki süreçte yaşadıklarına dair kimi zaman eğlenceli kimi zaman da mahrem hikâyeleri içeriyor. İzleyiciler filmleri Pera Müzesi web sitesinden online olarak izleyebilir. 

Pera Film, Onur Haftası’nı online bir kısa film seçkisiyle kutluyor. Seçki, bir ilk ergenin duygularını gizleme çabaları, kendi güvenli alanlarını bir yüzme kulübünde bulan trans bireyler ve kendi kimliklerini komik ve mahrem hikâyeler eşliğinde keşfeden kadınlar" gibi geniş bir spektrumda çeşitlenen deneyimlere dokunuyor. Pera Müzesi web sitesinde yer alan seçki altı kısa filmden oluşuyor; Kalp Atışımda (Beth David, Esteban Bravo, 2017), Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme (Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Zeliha Deniz, 2009), Yüzme Kulübü (Nick Finegan, Ceci Golding, 2006), Hâlâ Yanıyor (Nick Rowley, 2017),Pembe Oğlan (Eric Rockey, 2015), Ben Kızlardan Hoşlanıyorum! (Diane Obomsawin, 2016).

Ringling College of Art and Design yapımı animasyon film Kalp Atışımda, Esteban Bravo ve Beth David imzası taşıyor. 2017 yapımı film, bir ortaokul öğrencisinin cinsel kimlik arayışını konu ediniyor. Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme adlı belgesel, Türkiye'deki eşcinsel ve biseksüel kadınların toplum içindeki temsilini konu ediniyor. Senaryosunu Serap Akçura, Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Yeşim Başaran, Zeliha Deniz, Rüzgar Gözüm Gökçe, Evren Savcı ve Ceylan Begüm Yıldız'ın yazdığı belgeselin yapımcılığını ise Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği üstleniyor. Cecilia Golding ile Nick Finegan’ın yeni filmi Yüzme Kulübü, Londra’da bulunan TAGS’ı (Trans ve Toplumsal Cinsiyete Uygun Olmayan Yüzücüler Grubu) konu alıyor. Filmde trans bireylerin bedenlerinin incelenmesini ve anlamların hızla bir zulüm diline dönüşmesini anlatıyor.

Online kısa film seçkisinde yer alan ve yönetmenliğini Nick Rowley’in üstlendiği 2017 yapımı Hâlâ Yanıyor, Voguing dansını ve Voguing evlerinde kurulan ilişkileri konu ediniyor. Pembe Oğlan, Florida’nın kırsal kesiminde yaşayan küçük yaşlardaki bir trans çocuğun geçiş sürecinin içyüzünü işliyor. 2015 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Eric Rockey oturuyor. Kısa animasyon film Ben Kızlardan Hoşlanıyorum!, dört kadının ilk aşklarıyla ilgili sırlarını birbirlerine açmaları ile şekilleniyor. 2016 yapımı film Diane Obomsawin imzası taşıyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Cansu Ak’tan yeni klip "Köprünün son çıkışı"
» Anne Marie Regnum sahnesinden Antalya’yı salladı
» Cité International des Arts sanatçı başvuruları başladı
» 57. Bursa Festivali’nde ‘Ayo’ rüzgarı
» Dansı, müziği ve yılanlarıyla 90’lara damgasını vuran Tuğçe San Red Bull.com’a konuştu
» Suat Taşer Tiyatrosu’na modern dokunuş
» Milyonluk Kuş’un şarkısı Enbe orkestrası’na emanet
» İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde “Bakış Açıları”
» Şevval Sam’ın açıkhava turnesi başladı
» Kizlar Soruyor anketi: En favori yaz dizisi 4N1K İlk Aşk!
» İzmir’in Müzikleri APİKAM’da
» Çeşme Kenan Doğulu ile coştu
» Funda Arar Bobrum’u kasıp kavurdu
» Harbiye’de 3 gün 3 gece Sıla rüzgarı
» 150. yılda “sanat sokakta”
» Yılın ilk yarısında sinemaseverler yerli filmleri tercih etti
» Bu filmde başrol, çocukların ve sokak hayvanlarının olacak!
» Sıla’dan ustalara övgü dolu sözler
» Konak’ta sinema keyfi başlıyor
» Sıla harbiye maratonuna hızlı başladı
» Güliz Ayla’dan “Gelsin Öpsün Kalbimi”
» Koleksiyon Resim Sergisi’ Trump Art Gallery’de...
» Zeytinyağlı biz yeriz aman, basma da fistan giyeriz aman
» ÇEV sanat genç yetenekler projesi dünyaya açılıyor
» Milyonluk Kuş geliyor