Pelin Yazar ‘’Sessizce’’ isimli sergisinde kendi dönüşümünü anlatıyor

24 Kasım 2018 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

Sanat ve eğitimi hayatının her alanına entegre ettiğini ifade eden Sanat Eğitmeni ve Ressam Pelin Yazar, 20 yıl sonra Kanada’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaparak, Türkiye’deki ilk solo sergisi ‘’Sessizce’’ ile 28 Aralık 2018’e dek Anel İş Merkezi Galeri 5’te sanatseverlerle buluşacak.

20 yıl Kuzey Amerika’da yaşadıktan sonra, doğduğu büyüdüğü topraklar olan Türkiye’ye dönen Sanat Eğitmeni ve Ressam Pelin Yazar’ın hayatından izler taşıyan ‘’Sessizce’’ isimli sergisi Anel İş MerkeziGaleri 5’te 28 Aralık 2018 tarihine kadar tüm sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Yan yana yaşayan renklerin olasılıklarından ve sonuçlarından ortaya çıkan bir dünya oluşturma isteğini taşıyan Pelin Yazar, “Sessizce” isimli solo sergisinde, saf yaratıcılık ve bilinç alanlarını manzaralar üzerinden resmediyor. İlk sergisini 1995 yılında “Thoughts On Degas” ile İstanbul Teknik Üniversites’nde gerçekleştiren Pelin Yazar, 1996 yılında yine İstanbul’da gerçekleştirdiği “Abstract Woman Images” sergisinin ardından 1998 yılında Chicago’da “Cats of Istanbul” sergisi ile sanatseverlerle buluştu. 2001 yılında ise New York’ta ‘’New Paintings’’ sergisini açan Pelin Yazar, 2007 yılında Montreal’de ‘’Songs of Spring’’, 2008 yılında Kuzey Carolina’da ‘’Kardelen’’, 2010’da Montreal’de ‘’Natural Dreaming’’, 2012 ve 2013 yıllarında Quebec’te “Innocent Horizons” ve ‘’Day’s of Joy’’ sergilerini sanat tutkunlarının beğenisine sundu.

2014 yılında Montreal’deki sanatseverlerle ‘’My Name is Spring’’ isimli sergisinde buluşan Pelin Yazar, 2018 yılında ise Hindistan New Delhi’de “The Unity of Being” sergisiyle sanatseverlerle buluştu.

‘’Sessizce’’ ile kendi sanatsal dönüşümünü tamamladığını ifade eden Pelin Yazar, bu serginin meditasyon ile erişilen sessizliğe referans verdiğinin altını çiziyor.

Serinin başlangıcında Osho’nun “Sessizlik” isimli kitabından yola çıkan Pelin Yazar, sessizliğin herkese göre değişkenlik göstereceğini; kendisinin bilinçli düşünce halinin ötesindeki stres ve kaygıdan uzaklaşmayı resmetmeyi amaçladığını dile getiriyor.

Pelin Yazar, resimlerdeki bu rengarenk, bazen pürüzlü manzaralar arasında öne çıkan boşluklar ve düşünceler arasındaki boş alanlara işaret ederken, ev figürleri sanatçının hayatındaki dönüşümün bir yansıması olan alışkanlıklarıtemsil ediyor.

Eserlerde en göze çarpan detaylardan gemiler; deneyimlemeyi öğrenme sürecini, monotonluktan ve sıradanlıktan çıkarak yeni oluşumlara açık olmayı betimliyor. Bu bağlamda “Sessizce” sergisi sanatçının hayatında yeni açılan bir sayfadaki sonsuz olasılıklara dönüşüyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sağlıklı gözler için basit ipuçları
» Mabel Matiz Viyana’yı fethetti
» 16. İstanbul Bienali’nin Başlığı Açıklandı: Yedinci Kıta
» Tatlı Kaçık
» Ulusal Tiyatro Sahne ödülleri sahiplerini buldu
» Sanat Merkezi’ni salladılar
» Akdeniz Beşlisi İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde…
» “Tamamla Bizi Ey Aşk”
» Salon programına eklediği isimlerle yeni yıla hızlı bir başlangıç yapıyor
» Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres konser turnesine başladı
» Sinema 68’de "başyapıtlar geçidi"
» Kızım ve Ben filmi bir yılda 4 ödülle rekora koşuyor
» Sahneden ’Özgürlük’ Vurgusu
» Tiyatrokare üç farklı oyunla üç farklı kentte
» Cazdan senfonik şiire müzik dolu gece
» ’Umut Sensin’’ sergisine rekor katılım
» Mahşer-i Cümbüş “Beyin Fırtınası” Hayalhane’de
» 22. İstanbul tiyatro festivali sona erdi
» “Elektronika” çok hızlı geldi!!!
» Şehir Tiyatroları oyuncusu Candan Sabuncu vefat etti
» Scapin’in Dolapları seyirci ile buluştu
» Zerrin Özer’le geçmişe yolculuk
» Güneşin Kadınları Serisi Kalben ile Babylon’da başlıyor
» Aile Bakanlığı, Türk Kızılayı ve BM’nin sığınmacı sergisi İstanbul’da
» Yüzyılın Casusu “ÇİÇERO”