YAZARLAR Özlem Hatipoğlu
12
14
16
18
13/05/2018 11:35
Anne olmak

Anne olduğumuz andan itibaren, bir dolu kaygı, endişe, sorumluluk hissetmeye başlarız.

Bebeklik yıllarında, ona iyi bakıyor muyum? Yeterince besliyor muyum? Düzgün gelişiyor mu? Boyu, kilosu dengede mi? Aşılarını düzgün yaptırıyor muyum? Ateşlendiğinde havale geçirir mi?

Biraz daha büyüyüp, bisiklete binmek istediğinde: Düşer bir yerini kırar mı?

Okul çağı geldiğinde: Ona uygun bir okul seçebildlim mi?

Dışarı çıktığında: Arkadaşları onu kötü bir şeyler yapmaya teşvik eder mi?

Arkadaş edinemediğinde: Çocuğum çok yalnız!

Fazla bilgisayar oyunu oynadığında: Bilgisayar bağımlısı olacak!

Fazla kitap okuduğunda: Gözleri bozulacak, uykusuz kalacak!

Büyüdüğünde iş bulabilecek mi; işyerinde huzurlu olabilecek mi?

Evlendiğinde mutlu olacak mı ya da evlenmeyip yuvadan uzaklaşmışsa: Kendine bakabilecek mi?

Ben hayatımın sonuna yaklaşırken: Yokluğumda ona kim göz kulak olacak?..

Çocuklarımızın iyi olduğunu, mutlu ve sağlıklı olduğunu bilmek isteriz; sürekli bu endişeleri besleriz.

Endişelenmeyi bırakın; onları hayattaki tehlikelere karşı uyarın ve gerisini kendilerine bırakın. Hayata güvenin. Karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmaya çalışmayın çünkü bu onların hayatına fazlasıyla müdahale etmek, iyi bir şey yapıyorum zannederken kötü bir şey yapmak olacaktır.

Sorun onlarınsa çözümü de onlar bulmalıdır.

Eğer çocuklarımızın tüm sorunlarını biz halledersek, onların kendi güçlerini bulmalarını engelleriz; sorun çözme yeteneğini edinemezler, olgunlaşamazlar ve kendilerine yeten insanlar olamazlar.

Bırakalım kendi sorunlarını kendileri çözsünler; güçlerini fark etsinler ve kendilerine güvenleri artsın.

Örneğin, Yirmibeş yaşına gelmiş ama ayakkabısının bağcığını bağlayamayan çocuk gördüm ben; hep annesi yaptığı için kendisi yapmayı öğrenememiş, öğrenmeyi denememiş bile.

Bebek, yürümeyi öğrenmeye çalışırken onu sürekli gitmek istediği yere kucağımıza alıp götürürsek yürümeyi Biz onu kendi haline bırakırız; düşer, kalkar, emekler sonunda yürümeyi öğrenir.

Hayatın daha ileri safhalarında da - tıpkı o yürümeyi öğrenirken yaptığımız gibi - biraz geride durup izlemek en iyisidir, onu, yapabileceği yönünde teşvik etmek ve eğer isterse yardım etmek üzere...

Ömür boyu, aç olup olmadıklarıyla, ödevlerini yapıp yapmadıklarıyla fazla ilgileniyoruz ama ruhlarının aç olup olmadığıyla çoğu zaman ilgilenmiyoruz. Ruhun besini sevgidir ve çocukların sevildiklerini bilmeye ihtiyaçları vardır.

Ben annesiyim, tabii ki onu seviyorum; bunu biliyordur diye düşünmeyin çünkü ne yazık ki bilmiyorlar.

Ben büyüklerle çalışıyorum ve hepsi annem beni sevmedi, babam beni sevmedi diye ağlıyor; sevildiklerini hiç hissetmemişler.

Biz anneyiz, ne olursa olsun çocuklarımızı severiz ama onlar bunu anlayamaz. Onlara bağırmamız, bazen kendimizi tutamayıp tartaklamamız, vurmamız, ruhlarında derin yaralar açar. 
Belki bizim annemiz de sevgi dolu değildi; belki bize kötü davrandı, belki de sevdiği halde sevgisini gösteremeyen bir insandı. Bizi öpmedi, sarılmadı, hiç seni seviyorum demedi. Belki onun annesi de öyleydi...

Biz bu durumu bu noktadan sonra değiştirmek zorundayız. Bugünün anneleri olarak, bizden sonrasını değiştirmek bizim elimizde. "Seni seviyorum!"; bu iki kelime yanyana geldiğinde bir sihir yaratır. Eğer hiç duymadınız ve söylemedinizse, ilk söylediğinizde size biraz tuhaf ve komik gelecek ama kendinizi zorlayın. Bunu kolaylıkla yapmak için, aynaya bakın ve önce kendinize söyleyin, sonra çocuklarınıza söyleyin ve onların yüzündeki ifadeyi izleyin.

Sevgi iyileştiricidir, mucizedir; tüm yaraları sarar. Annenin kendisini sevdiğinden emin olmak bir çocuk için dünyadaki en güzel, en destekleyici, en güven verici şeydir. Onları sevdiğinizi bildiklerini düşünmeyin çünkü bilmiyorlar ve bunu duymaya ihtiyaçları var. Çiçeklerle bile konuşunca onlar daha güzel açmıyorlar mı? Çocuklarınızın daha mutlu, daha güçlü, daha öz güvenli olmasını istiyorsanız, yapacağınız en önemli şey onlara sarılmak ve sevdiğinizi söylemektir; Anne olmanın en temel sorumluluğu budur.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :