YAZARLAR Özge Günaydın
12
14
16
18
03/02/2018 16:23
Geleceğe mektup
Genelde geçmişle ilgili bir hesaplaşma yapar ve ‘’Ahh, boş yere üzülmüşüm, çok gözyaşı dökmüşüm’’ gibi kendimizi sorguya alırız. Bende geçmişime baktığım zaman, o kadar gereksiz şeylere üzüldüğümü, ağladığımı ve dert ettiğimi görüyorum ki, bugün ki aklım olsa asla bu kadar dertlenmezdim diyorum.
Peki, acaba bir yıl veya beş yıl sonrasının aklını hayal ederek bugüne bakmaya çalışsak, nasıl olurdu?
Bugün ki aklımızla sinirlendiğimiz, dert ettiğimiz şeylere de zaman geçince ‘’Ahh Keşke Üzülmeseydim!’’ demeyecek miyiz?
Ben, kendi adıma diyeceğimden eminim.
Günlük konuşmaları, kazançları ve kayıpları aşırı önemsediğimiz, gereksiz ciddiye aldığımız bir dönemden geçiyoruz. Etraftan müthiş bir bilgi akışı, daha doğrusu bombardımanı var. Zaman geçiyor ve hayat akıyor. Aldığımız nefesin geri dönüşü yok. Ben bu yazıyı yazarken bile geçmiş geçmişte kalmış oluyor. Her kelime de her satırda bu aklım bile eskiyor.
Bugün dert ettiğimiz ve bu uğurda üzülerek hücrelerimizi öldürdüğümüz ne varsa zaman geçtikçe önemini yitiriyor ve biz sonunda ‘’Ahh Keşke’’ diyoruz.
Başımıza ne gelirse gelsin biraz sakin olmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yaklaşımım asla kadercilik değil ama şunu da çok iyi biliyorum ki, bu hayatta bazı şeylerin önüne geçebilmekte mümkün değil. Bu nedenle gereksiz hırslar, tutkular, üzüntülerin geçici olduğunu ve sadece bizi yıpratıp, hayatımızdan çaldığını anlamalıyız.
Hayatınızda en çok sevdiğiniz şeyleri düşünün, hatta bir liste yapın. Bu listeden olmazsa olmazlarınız nelerdir? Bunları da ayrı bir listeye koyun. Sonra bu olmazsa olmazların içinden hayatınızı devam ettirmek için gerekli olanların olduğu bir liste daha yapın.
Üçüncü listenin sonunda farkı göreceksiniz. Aslında mutlu bir yaşam sürmek için ihtiyacımız olan şeyler çok basit, sade ve rafine olanlardır.
Bunun için hayat dediğimiz bu döngünün içerisinde fazladan üzülmeye, dertlenmeye ve hırs yapmaya hiç lüzum yoktur.
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :