YAZARLAR Özge Günaydın
12
14
16
18
13/03/2018 08:37
Değiirmen
Her şeyi bayağılaştıran evrensel bir değirmenin içinde öğütülüyoruz. Yas tutmayı bile unuttuk. Tüm değerlerimiz gün geçtikçe önce eriyor, sonra da buharlaşıp Yok oluyor. Işık gölgeyi büyüttükçe, teknoloji insanlığı Yok ediyor. İletişim araçlarının modern köleleri gibi yaşıyoruz. Robotlardan bir farkımız kalmadı. Dokunmadan, hissetmeden, otomatik pilotta geçen ömürlere seyirciyiz. Hem de bu film tüm sinemalarda kapalı gişe oynuyor. Başka hayatlara öykünerek geçen ömürler, kendi adetini, örfünü, folklorik unsurlarını red eden insanlar olduk. Yumurta boyayıp, cadılar bayramı kutluyor, sevgililer gününü ise asla atlamıyoruz. Hepsi çok hoş, değil mi? 
Peki, kendi gelenek göreneklerimizden kaçının malikiyiz. 
Ramazanların paylaşmak, bayramların kavuşmak olduğunu unuttuk. 
Neredeyse el öpmeyi kompleks haline getirdik, alay eder olduk. 
Başkasının değirmeninde öğütülen buğdayın helvası olmaz. Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmalı, özümüzü korumalıyız. 
Dünyada pek çok din ama bir tek ahlak vardır. Bu ahlak kuralları bizi biz yapar.  

Akıl gökten, görgü küçüklükten gelir. Hepimizin bir sonraki nesillere aktarması gereken örf ve adetlerimiz olduğunu unutmayalım. Toplumumuzu bir arada tutacak olan öz değerlerimizdir. Çocuklarımıza, gençlerimize bunları aktarmak en önemli vazifemizdir. 
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :