Oyun her çocuğun hakkı

30 Kasım 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli tanısı konan çocuklar için “Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi başlatıyor.

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nin engelli (fiziksel, zihinsel, görme, otizm...) tanısı konan 0-3 ile 0-6 yaş grubundaki çocuklar için oluşturduğu “Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi, 3 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Atölye hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi Birim Sorumlusu Gelişim Psikologu Demet Gülaldı, eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi sürecin çocukların okula alışma ve gelişimlerinin hızlı bir şekilde kaydedilmesi açısından çok önemli olduğuna, fakat engelli çocukların bu imkâna ulaşma noktasında zorluklar ile karşılaştıklarına ve akranları ile oyun oynama fırsatı bulamadıklarına dikkat çekti.

‘OYUN OYNAMAYA İHTİYAÇLARI VAR’

Ücretsiz bir şekilde gerçekleşecek ve çocuk gelişim uzmanı, psikolog ile özel eğitim öğretmeninin görev alacağı atölyenin 3 aylık periyotlar şeklinde olacağını söyleyen Demet Gülaldı, “0-3 ile 0-6 yaş grubundaki çocukların anaokuluna erişimleri çok düşük düzeyde. Çocukların akranları ile oyun oynamaya ihtiyaçları var. Biz de merkez olarak çocuklara akranları ile oyun oynama imkânı sunmak istedik” diye konuştu. Atölyeyi tamamlayan çocuklar için daha sonra farklı programlar oluşturulacağını dile getiren Gülaldı, “Hafta içi her gün 10.00 ile 12.00 saatleri arasında yarım gün gerçekleşecek atölye, en fazla 5 kişiden oluşacak. Aileler gelecekleri iki günü belirleyecekler. Örneğin çarşamba ile perşembe ya da pazartesi ve salı günü için kayıt yaptıracaklar. Ailelerimize ulaşım imkânı da sağlayacağız” dedi.

‘PAYLAŞACAK VE ÖZGÜVEN KAZANACAK’

“Amaç çocukların akranları ile güvenli ve sağlıklı bir ortamda oyun oynaması ve sosyalleşmesi.Çocuklar oyun oynarken ayrıca özgüven kazanacak ve paylaşacak” diyen Demet Gülaldı, “Oyun çok keyifli bir şey. Çocuklara uygun ortamı oluşturduğunuz zaman çok güzel oyunlar oynayabiliyorlar. İlk olarak onların seçtikleri oyunlar oynanacak. Daha sonra uzman arkadaşlarımız onları oyun içerisinde yönlendirecek. Oyun oynarken ayrıca gelişimleri de izlenecek. Gözlemler sonucunda bireysel desteğe ihtiyacı olan çocuklar desteklenecek. Aileler çocuklarını diğer çocuklar ile birlikte görmek istiyor. Bu onlar için o kadar önemli ki. Ayrıca aileler de birlikte paylaşımda bulunacak” şeklinde konuştu.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Conrad İstanbul Bosphorus’tan “Fındıkkıran” Geçti
» L’oréal Türkiye’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs
» Masal Şatosu’nda Camdan hayaller
» Arda ile Ceren çocuklarla buluştu.
» Kayseri’nin şampiyon sultanları
» Atletizm Branşı Sporcumuz Gülçin Güreşçi Yine Kürsüde!
» Ben Anneyim
» “Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET
» Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri akademik başarılarıyla gündemde
» Gaziantep kolej vakfı sultanları filenin namağlup şampiyonu
» Yavaş Gıda Akımı Türkiye’de de yaygınlaşmalı
» İstanbul Art Show kapılarını açtı
» Demet Akalın ’Madonna Gibiyim’
» Yeni yıla MAGical Night ile büyülü başlangıç
» Marka Konferansı, Gala Parti ile sona erdi
» Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un
» MARKA 2018 Gündem yarattı, 2019’un yol haritasını çizdi
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var
» Dünyayı daha yaşanabilir yapıyorlar!
» Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilâra Makamında Mevlevî Âyini
» Dünyanın en ünlü kadın otomobil vlogger’ı Vadistanbul’da
» MARKA 2018 Büyük coşkuyla bitti