“Okumayan Toplumda Yazar Olmak”

06 Mayıs 2018 Pazar 17:00
12
14
16
18

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nın konuşmacı yazarlarından olan Kahraman Tazeoğlu, “Okumayan Toplumda Yazar Olmak” konulu söyleşide kitapseverler ile bir araya geldi. Söyleşide toplumun iyiye gittiğini ve kitap fuarlarının önemini vurgulayan Tazeoğlu, “Biz bu fuarlar sayesinde sizlerle kitaplar içinde yazılan küçük sırları paylaşıyoruz. 11. yılda da ben buraya gelmek ve sizinle yine bilinmeyenleri paylaşmak istiyorum” dedi.

 

RAKAMLAR ÜZERİNDEN KONUŞTU
Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde gerçekleşen “Okumayan Toplumda Yazar Olmak” konulu söyleşide rakamlar üzerinden giriş yapan yazar Kahraman Tazeoğlu,  “80 milyonluk ülkemizde sadece yüzde 2’lik bir kesim okuyor. Ve ülkemizde yüzde 53’lük bir kesim hiçbir şey okumuyor. Türk kitap okurunun yüzde 80’i kadınlarımız. Yüzde 20’si sadece erkek. Bunu ben söylemiyorum bunu TÜİK söylüyor” dedi.

 

YÜZDE 95’İ KİTAP OKUMAMIŞ
Biz gençlerimizin okumasını istiyoruz” diyerek gençliğin önemine değinen Tazeoğlu, “Gençlerin okuması demek ülkemizin ilerlemesi ve yeni yazarlar kazanmamız demektir. İşe gençleri kazanarak başlayacağız. Gençlerimiz sosyal medyada, gençlerimizin dikkatini sosyal medya ile çekmemiz gerekiyor. Bu gençleri bir çatı altında topladık ve 6 milyon kişiye ulaştık. Bu ulaştığımız kişilerden yüzde 95’i hayatında hiç kitap okumamış” ifadelerine yer verdi.

 

İNSANLAR ŞEHİRLERİNDE GÖRMEK İSTİYOR

Söyleşide “Yazarlarımız hep okuyan kesime yazıyor” diyen Tazeoğlu, “ Biz bir risk aldık ve artık gençlerimiz kitap okuyor. Ben yazdım onlar da okusun olmuyor. Önemli olan kitap yazmak değil, yazdığını okutturabilmektir. İnsanlar artık okuduğu yazarı şehirlerinde görmek istiyor. Bizi buluşturan yerler fuarlar. Bakın 10. yıl. Burada, Kocaeli’de bu fuar yapılıyor. Allah onlardan razı olsun” şeklinde konuştu.

 

KİTAP FUARININ OLMADIĞINI DÜŞÜNELİM
Söyleşide “Bu fuarın olmadığını düşünelim” diyerek salonu dolduran kitapseverleri düşündüren Tazeoğlu, “Biz sizinle nasıl bir araya geleceğiz. İnsanlar yazarlara bir şeyler sormak istiyor. Ben de Murathan Mungan hayranıyım.  Yazdığım Bukre’de ben aslında Gökhan Türkmen’i anlatıyordum.  İşte sizinle böyle küçük sırları paylaşıyoruz. Bu fuarların en güzel yanı işte bu. Biz bu fuarlar sayesinde sizlerle bu küçük sırları paylaşıyoruz. 11. Yılda da ben buraya gelmek ve sizinle yine bilinmeyenleri paylaşmak istiyorum” dedi.

 

TOPLUMUMUZ İYİYE GİDİYOR

 

Okumayan toplumda yazar olmak o topluma ayna olmaktır” diyen Tazeoğlu, “Artık toplumumuz daha iyiye gidiyor. İnsanlarımız fuarlarda kitaplarla tanışıyor. Yeter ki sizler fuarlara koşa koşa gidin. Ve yazarlara mutlaka sorun yazan mı yazdıran mı?” diyerek söyleşiyi kitapseverlere ipuçları verdi. Kitaplarından bazı bölümler de okuyan Tazeoğlu, söyleşi boyunca okurlarından büyük alkış aldı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru
» Dijital çağ kadınların dönemi olacak
» Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği Prematüre Farkındalığı için koştu
» Alkışlar "Sensin Atatürk" için
» Karşıyaka’nın Bilge Çınarları sezonu açtı
» Atatürk’ün Çocukları Yeni Çocuk Başkanını seçti
» Ata’ya özlemlerini yazarak dile getirdiler
» Sektörün en etkili en yaratıcı işleri Felislendi
» Brand Week Istanbul’da sınırları aşan kadınlar konuşuldu
» Binlerce öğrenci Ata’sı için koştu
» Başkan Sibel Uyar Madrid’te Urla’yı anlattı
» Nazan Moroğlu: Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü saygıyla anıyoruz
» Brand Week Istanbul “Sınır Tanımayan Fikirler”
» Türkiye küçük balerinleri ayakta alkışladı
» Tülin Şahin Kızılay için koşuyor
» Foça’da ‘Cumhuriyet Kadını’ paneli
» Karşıyakalı çocuklardan Ata’ya 500 metrelik mektup!
» Felis Ödülleri 2018’de lk gecesinin kazananları belli oldu
» YAŞÖM ile gençler yaşayarak öğreniyor
» Toplumsal Cinsiyet Dersi başlıyor
» Philips’in ‘Süt Saatim’ projesine Kadının Güçlendirilmesi ödülü
» Setur Ar-Ge merkezi “Vardiya Robotu” projesiyle iki ödül birden kazandı
» ‘DSD Dans+1 Etkinliği’ Ünlü İsimlerin Katılımıyla gerçekleşti
» “Lösemili Çocuklara moral verelim, umut olalım”