YAZARLAR Nurdan Tekeoğlu
12
14
16
18
22/08/2018 15:03
Spor sağlıklı ve neşeli olmamızı sağlar

Teknoloji her şeyi ayağımıza getirdi. Rahatladık. Bir tuşa basarak istediğimiz bilgiye kavuştuğumuz gibi istediğimiz yemeğe, tur programına, mobilyaya,kıyafete her şeye sahip oluyoruz.

Ayağımıza kadar getiriyorlar. Hareket gerekçelerimiz yok artık. 50 yıl önce anneannelerimiz,babaannelerimiz çamaşırları bile elle yıkar,gömlekleri kolalar ve bulaşığı elle yıkar ve her şeyi emek ile terle yaparken,günümüzde çamaşırları bile otomatik kurutan,ütü yapan robotlar ve ayağımıza kadar gelen her türlü hizmet sayesinde az hareket etmeye başladık.

Yürüyüş yapmaya,markete bile gitmeye üşenir hale geldik. Tüketim toplumu da bitmez tükenmez reklam kampanyaları ile leziz yiyecek ve içecekleri insanların önüne serdikçe insanlar şişmanlamaya başladı. Bunalım toplumu olduk çıktık. Türkiye en çok anti depresan kullanılan ülkeler arasındadır.

Oysa spor neşe getirir. Sağlıktır,motivasyondur. Yıllardır yaz kış yüzerim. Suya girdiğim anda kendimi dünyanın en mutlu insanı hissediyorum. Koç Üniversitesi Psikoloji mezunu kızım Damla Altay kendini spora adamış bir kişi. Viyana'da Crossfit sertififikası aldı,daha sonra Bilgi Üniversitesi'nde Spor Psikolojisi sertifikasını kaptı ve daha sonra Hollanda'da Tilburg'ta bir crossfit merkezinde 2 ay süren yoğun bir staj programına katıldı.

Sürekli dünyada spor alanında olan bitenleri, beslenme alanındaki gelişmeleri akademik makaleleri kızım takip ediyorum. Sanırım bir de birikiminin üstüne beslenme eğitimini ekleyecek. Geçenlerde @moving.daily isminde bir instagram hesabı açtı. Antrum'da  http://crossfitantrum.com/ ders veriyor. Yakın dostlarım Ece Vahapoğlu,Mine Kılıç da başka mesleklerden gelip, spora gönül veren ve toplumu bu anlamda motive etmeye çalışan dostlarım.

Damla Altay'ın @moving.daily instagram hesabına göz atın ve sadece iş dönüşü bacaklarımızı,ayaklarımızı duvara yaslayarak sağlığımıza nasıl katkı sağlayacağımızı, nasıl kendimizi dinlendirebileceğimizi öğrenin. Okumanızı özendirmek için sadece birkaç önerisini yazıyorum:Dolaşımı arttırır,vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olur,şişmiş,kramp girmiş ayakları ve bacakları yatıştırır,belde oluşan baskıyı azaltır,arka bacakları ve beli esnetir.
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :