YAZARLAR Nurdan Tekeoğlu
12
14
16
18
27/02/2017 08:27
Ortaköy Rotary ile insanlığa hizmet etmekten gurur duyuyorum

Çalış, seyahat et, toplantılara katıl, sürekli öğren, oku, eğit, kariyerinin doruğuna çık.  Peki nereye kadar? İnsan belirli bir doyum noktasına ulaştıktan sonra artık topluma ve insanlığa hizmet etmek istiyor. Rotary ile gençken İstanbul Rotaract Kulübü sayesinde tanıştım. Yaklaşık 20 yıl önce de Ortaköy Rotary’e üye oldum. Rotary iş ve meslek profesyonellerinin topluma hizmet örgütüdür.

Rotary,ülke ve dünyamızda olumlu ve kalıcı bir değişim yaratmak için bir araya gelen 1.2 milyon komşu, arkadaş ve toplum lideri.

Bir STK düşünün dünyada çocuk felcini bitirmiş ya da Türkiye’de okuma yazma seferberliğine liderlik etmiş, birçok okulun temelini atmış, inşaatını bitirmiş, devlete teslim etmiş, yüzlerce kadını mikro kredi sayesinde iş sahibi yapmış. Rotary , barış ve anlaşmazlıkları önleme ve çözme, hastalıkları önleme ve tedavi, su ve hijyen, anne ve çocuk sağlığı, temel eğitim ve okuryazarlık, ekonomik ve toplumsal gelişim gibi 6 önemli konuyu kendine hedef olarak belirlemiş.

Ortaköy Rotary Kulübü’nün 2016-2017 dönemi başkanlığını üstlendim ve 22 kişilik bir kulüple birçok iş yaptık. İstanbul’da 72 kulüp var ve onlar da birçok iş yaptı. Damlaya damlaya göl oluyor. Bakın Ortaköy Rotary neler yapmış? Nedim Şener, Ramazan Kurtoğlu,Murat Şahin, Günseli Kato,Şadan Sarıkaya gibi önemli konuşmacıları getirmiş ve bilgilenmiş. Akatlar Kültür Merkezi’nde Atatürk’ü anmış, Sinan Meydan’ı konuk konuşmacı getirmiş, 400’e yakın konuk Atatürk ile ilgili bilinmeyenleri öğrenmiş. Nuri Bilge Ceylan’ın yapımcısı Zeynep Atakan’a  üstün hizmet ödülü vermiş.

Melek Yıldız liderliğinde Garanti’nin Yoncaları ile Suriyeli mültecilere ihtiyacı olan ürünleri bağışlamış. Mehtap Sartık ile genç Rotaract’lara destek olmuş. 4 yeni üyeyi kulübe kazandırmış ve kazandırmaya devam ediyor. Bir eski üyeyi geri getirmiş. Çocuk felcine destek olmuş. Pakistan ve Varna’dan 2 kulüple ikiz kulüp sözleşmeleri imzalamış. Varna Euxinograd Rotary Kulübü ile İstanbul’da Prof.Dr.İlter Turan ve Dr.Hüseyin Bayazıt gibi çok önemli iki hoca ile barış paneli yapmış. Şimdi ikinci panel Varna’da yapılacak Varna Üniversitesi ile.  İkiz Yıldızlar ve İki Yaka Yarım Aşk isimli kısa filmlere Ortaköy Rotary üyeleri destek vermiş. 22 Ortaköy Rotary üyesi harıl harıl  çalışmış. Rotary Vakfı ile Muzaffer Kazakoğlu liderliğinde bir proje için çalışma yapmaya başlamış. Alper Ertuna ile bilgiler internete taşınmış. Yakında 15 Mart’ta Kalamış Peyzaj’da Rotary eşlerine düzenleyeceği yemekle ALS Derneği’ne göz bilgisayarı bağışlayacak. 23 Nisan’da yine çocukları mutlu edecek. Su ve hijyen, anne ve çocuk sağlığı konularında birçok projeye destek vermiş ve verecek.

Evet bitmeyen ve bitmeyecek gönüllü bir ekip çalışması ile denize atılan taşlarla halka halka yayılacak hizmetler. Topluma hizmet etmek isteyen herkesi Rotary’e davet ediyorum.  Böylesine kurumsallaşmış bir STK’da kim çalışmak istemez. 40 yakın komitesi ile sizi bekliyor.

Barış çabalarını güçlendirmek ve çatışmalardan etkilenen bölgelerde uzun vadeli barışın oluşmasını desteklemek için eğitim ve öğretim sağlıyoruz.

Tıbbi giderler yüzünden her yıl 100 milyondan fazla insan yoksulluk içine itiliyor. Çocuk felci, HIV / AIDS ve sıtma gibi büyük hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı oluyoruz.

2.5 milyardan fazla insan yeterli temiz suya erişememektedir. Toplumların sürdürülebilir su ve temizleme sistemleri geliştirmelerine yardımcı oluyoruz ve temiz su ve temizleme konusunda eğitim veriyoruz.

Beslenme yetersizliği, sağlığın kötü olması ve temizliğin yetersiz olması nedeniyle her yıl beş yaşın altındaki en az 7 milyon çocuk ölüyor. Bebeklere aşı ve antibiyotik sağlamakta, tıbbi bakıma erişimi iyileştirmekte ve sağlık hizmeti sunucularına yardımcı olmaktayız.

Dünya genelinde 67 milyon çocuğun eğitime erişimi yok. Temel eğitim verilmesini ve okur-yazarlığı destekliyoruz, eğitimde cinsiyet eşitsizliğini azaltıyor ve yetişkin okuryazarlığını artıyoruz.

Yaklaşık 1,4 milyar işsiz insan, günde 1,25 dolardan daha az bir miktarla yaşıyor. Ekonomik ve toplumsal kalkınmayı geliştirmeye ve bireyleri ve tüm toplulukları ekonomik olarak güçlendiren fırsatlar yaratmaya yardımcı oluyoruz.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 Jeremynip 25/03/2017 03:04 galpeleg22@gmail.com
attraction your website, thanks and camouflage b confine the good berth check the latest online casino bonus offers
««    «      Sonraki »    »»

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :