YAZARLAR Nurdan Tekeoğlu
12
14
16
18
14/12/2017 15:07
Kadın olmak suç mu?

Allah'ın takdiri ile dünyaya geliyoruz. Cinsiyetimizi doğmadan belirleme şansımız yok. İğneyle kuyu kazarak kariyer yapabildiğim 30 yıllık iş hayatıma baktığımda her şirkette bir mobbing gözlemlediğimi biliyorum. Çevremizdeki evlilik ilişkilerine baktığımızda ,gazetelerin 3.sayfa haberlerini okuduğumuzda kadına hem fiziksel hem de manevi şiddet olduğunu görüyoruz. Sadece kadına mı? Kız çocuklarına uygulanan şiddet ve istismar Türkiye'nin ismini dünyada lekeliyor. İş hayatında başarılı olamayan ya da iş yerinde aşağılanan ya da geçim sıkıntısı çekip, borçlarını tasfiye edemeyen adam öfkesini evindeki eşine ve çocuklarına fiziki şiddet uygulayarak dindiriyor. Ya daha bebeği ile oynayan 12-13 yaşındaki kız çocuklarının zorla evlendirilmesine ne demeli?
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Türkiye’deki tablo, ihtiyaç duyulan mücadelenin boyutlarına dair fikir verici nitelikte: 2010‘dan bu yana en az 1915 kadın öldürüldü. Öldürülen her iki kadından birinin faili kocası veya erkek arkadaşıydı. En az 396 cinayet ayrılık veya boşanma aşamasında gerçekleşti. 355 cinayetin öncesinde kadınlar şiddet, taciz veya tehdide maruz kalmıştı. En az 237 cinayet, kadınların güvenlik endişesiyle resmi bir başvuruda bulunduğu halde işlendi. (http://www.yenicaggazetesi.com.tr/turkiyede-kadin-cinayetinde-korkutan-rakamlar-178067h.htm).

Gazetelerde,basında hep fiziki şiddeti kınıyoruz. Manevi şiddete ne demeli? Eşinin ya da kız arkadaşının fiziki görünüşü ile dalga geçen,onu sürekli 34-36 beden olmaya zorlayan, kariyerini,başarılarını küçümseyerek öz güvenini yıkmaya çalışan, hiçbir şekilde madden ve manen desteklemeyen, çocuklarının bakımını,ev işlerini,alışverişi zaten bir iş yerinde çalışarak eve katkı sağlamaya çalışan kadına yıkan erkeklere ne demeli? Sorun kişilerin eğitimsiz olmasında mı? Evet,fakat eğitimli kesimde de ciddi manevi şiddet uygulandığını, kadınların aldatıldığını,aşağılandığını görüyoruz. Bir erkek öğretim üyesinin, iş adamının öğretim üyesi ya da iş kadını olan eşini manen incitmesine, aşağılamasına alışığız. Bunlar basına,sosyal medyaya yansımıyor tabii ki.Apartman görevlisinin,bakkalın,taksi şöförünün, esnafın,iş yeri sahibinin,yöneticisinin,çalışma arkadaşlarının,kocasının, eğer dulsa erkek komşusunun hele ev kadını ise kocasının aşağılanmasına maruz kalır kadın.... İstanbul Metrosunda,parkta,bahçede,otobüste  çevresine peçesinden ve burkasından doğru dürüst bakamayan, restoranda yemeğini peçesini kaldırarak yemek zorunda kalan,  Suudi Arabistan'da sinemaya gitme ve araba kullanma izni verildi diye havalara uçan Arap kadınlarının haline acıyorum. Arapları değil Batıyı örnek alalım.
Birçok dernek ve vakıf kız çocuklarının okula gönderilmesi için uğraşıyor, fakat kafalardaki cehaleti bitiremediğimiz sürece bu vahşet ve aşağılanma devam edecek. Atatürk'ü, onun Türk kadınlarına dünyadaki birçok ülkedeki kadından önce verdiği hakların kıymetini bilelim. Batıyı izleyelim ve bu şiddete bir dur diyelim artık....
 
 

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :