YAZARLAR Nurdan Tekeoğlu
12
14
16
18
23/08/2017 20:10
Başarılı Kadınlar

Merhaba. Güncel Kadın platformunda uzun zamandır yazı yazamadım. İki Yaka Yarım Aşk isimli ilk kısa filmimin çekimi, Vargit Zamanı isimli belgeselin yapım süreci, tatil,seyahat derken yazı bitirdik ve bugünlere geldik. Nihayet sizlerle buluştuk. Bu sefer konumuz kadınlar. Bazı kadınlar vardır, ünlü değildir, her dakika basında değildir, fakat başarılıdır ve ne yazık ki sonuçlandırdıkları projeler, yaptıkları işler büyük kitlelere ulaşmaz. İşte bu köşedeki yazımda bu kadınlardan yer verebildiklerimden kısaca bahsedeceğim. Zira öz geçmişleri kitaplara sığımaz. Her biri başarı öyküsü. Bunlar benim çevremdeki birkaç kadın  sadece.

Zeynep Banu Dalaman

 Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Sosyoloji mezunu. Zehir gibi bir kadın. Fransa'da siyaset üzerine mastırını tamamlamış. Amerika'da doktorasının bir kısmını yaparak,Türkiye'ye dönmüş.İstanbul Aydın Üniversitesi'nde siyaset akademisini kurmuş ve yönetmiş.Kadın ve siyaset sorunları üzerine onlarca yabancı konuşmacıyı Türkiye'ye getirmiş ve bu konuda projeler oluşturmuş,bitirmiş ve ödüller almış. Şu anda Kemerburgaz-Altınbaş Üniversitesi'nde Yükseokulun Müdürü ve çok başarılı.

Şadan Sarıkaya

İzmirli. Ankara Hukuk'tan. Ankara'da DSP'de danışman  konumunda aktif siyaset yapmış. Avukatlık ofisi var. İstanbul Emniyetinde ceza hukuku üzerine dersler vermiş. Yüzlerce davaya bakıyor. Sıkı dernekçi .

Melek Yıldız

1996 senesinden beri su arıtma sektöründe tecrübe sahibi. Kimya Mühendisi (İTÜ 1989) Meta Mühendisliği  kadın girişimciliğine örnek olacak şekilde 2001 yılında kurulmuş. Kuruluşundan bu yana Türkiye ve yurt dışında Temiz Su ve İçme Suyu Arıtma, Atık Su Arıtma Tesisi, Atık Su Geri Kazanım Üniteleri, Kule Şartlandırma Üniteleri kuran Meta Mühendislik Arıtma, 2008 yılında ISO 9001 Kalite Güvence Belgesi ile kaliteli hizmet anlayışını tescillemiş. Suyun kaynağından alınıp son kullanıcı noktasına getirilinceye kadar olan tüm süreçlerde hizmet sağlayabilen Meta Mühendislik, istihdam ettiği mühendis ve teknisyenleri ile her geçen gün daha büyük projelere imza atmaya devam etmektedir. Merter’de üretim tesislerini bile kurmuş.

Prof.Dr.Özlem Berk Albachten

University of Warwick mezunu. Alman Lisesi’nden. 7 dil biliyor. Tercüme tarihi, Kadın tercümanlar, Türk edebiyatının tercüme çalışmalarının değerlendirilmesi araştırma konuları. Boğaziçi Üniversitesi’nde hoca. The George Washington Üniversitesi’nde hocalık yapmış.Yüzün üstünde çok değerli makale ve araştırmaları var. Öz geçmişi o kadar uzun ki. İsteyen bu linke baksın: http://transint.boun.edu.tr/sites/default/files/CV_1.pdf

Meltem Dinçer

Avusturya Liseli. İstanbul İşletme mezunu. Gayrimenkul uzmanı. İstanbul Anadolu yakası ondan sorulur. Hatta Avrupa yakası da. Remax Şampiyonlar şampiyonu. İkna edemeceği,satamayacağı,alamayacağı arsa,mülk yok.

Yeşim Güzelpınar

The London School of Economics and The Political Science mezunu. Balık Arts Vakfı’nın kurucusu. Yapımcı. Dhakka Film Festivali danışma kurulu üyesi ve Kıbrıs’ta Golden Island Film Festivali kurucusu. Çocuklar ve gençler için AB’den ve diğer aldığı aldığı fonlar ile gençler için sinema içerikli çok güzel projeler üretiyor. Londra İstanbul arası yoğun bir yaşamı var.

Selma Zaim

ODTÜ’lü. Yıllarca Metro’da satın alma alanında yönetim kurulu üyeliği yaptı. Üst düzey profesyonel olarak yıllarca çalıştıktan sonra kadın girişimci olarak Coldwell Banker / Söz Gayrimenkul isimli kendi şirketini kurdu. Çok başarılı.

Ajlan Sunay

Üsküdar Amerikan Kolejinden ve Boğaziçi İşletme’den. Zehir gibi. Kendi kurduğu Klass Reklam ve Polifoni isimli şirketleri ile De Facto, Faik Sönmez gibi onlarca markanın reklam çalışmalarının stratejisini belirleyip, çalışmalar yapıyor. Ortağı da kardeşi Feride Sunay Durmaz. O da eski BBDO’lu. Zehir gibi. Galatasaraylı.

Damla Altay.

Genç nesil.Avusturya Lisesi ve Koç Üniversitesi Psikoloji/Felsefe Bölümü mezunu. Spor,özellikle crossfit tutkunu.Balaban Crossfit yarışması üçüncüsü. Spor psikolojisi ve beslenmesi alanında uzmanlaşmak için hızlı adımlarla ilerliyor. Gelecek kariyerini alışılmış mesleklerin çok dışında dünya nüfusunun üçte birinin obez olduğu bir ortamda spor ve beslenme üzerine şekillendiriyor.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :