Nükleoplasti ile bel ve boyun fıtıklarına ameliyatsız çözüm

03 Temmuz 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

Toplumda yaklaşık her 100 kişiden 80’i bel ya da boyun ağrısından şikayet ediyor. Hayat kalitesini ciddi oranda düşüren bu sorun birçok farklı nedenden kaynaklansa da yaklaşık yüzde 20’sinde altta yatan etkenin fıtık olduğu düşünülüyor. Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Öztekin, özellikle uygun seçilmiş hastalarda Nükleoplasti ile çok kısa sürede fıtıklardan kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Fıtıkların yarattığı bel, boyun, omuz, sırt, bacak ağrısı hareket kabiliyetinin ciddi olarak azalmasına ve gündelik yaşamın etkilenmesine neden olabiliyor. Her yaştan kişide görülmesinin yanısıra, ağırlıklı olarak 30-40 yaş arasında görülen fıtıklar ileri seviyeye ulaşmadıysa cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Nükleoplasti yöntemi de son yıllarda kullanım sıklığı artan cerrahi olmayan girişimsel bir yöntem.

Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Öztekin, Nükleoplasti ile doğru seçilmiş bel ve boyun fıtığı hastalarının çok daha kısa sürede normal yaşamlarına dönebildiğine dikkat çekiyor. Herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadığı ve dikişsiz bir yöntem olduğu için de çok kısa süre içinde işlem tamamlanabiliyor. Doğru hasta grubunda yüzde 90’a varan oranda başarılı sonuçlara ulaşmanın mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. İlhan Öztekin, bu yöntemden başarı elde edilemeyen hastaların tedavisinde cerrahi kullanılması gerektiğinin de altını çiziyor.

Lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor...

Radyofrekans enerjisi kullanma esasına dayanan yöntemin, lokal anestezi altında uygulandığını hatırlatan Prof. Dr. İlhan Öztekin, sözlerine şöyle devam ediyor: “Radyofrekans enerjisi ileten bir iğne çubuğu kullanılarak fıtık olan diskin bulunduğu omurlar arasına giriliyor. Radyofrekans ile oluşturulan yaklaşık 80 derecelik ısıyla da fıtığın bulunduğu diskin içeriği buharlaştırılarak ortamdaki basıncın azalması sağlanıyor. Fıtığı oluşturan dokular da büzüldüğü için diskin içine doğru çekiliyor. Tüm bu işlemler sonrasında hasta aynı gün içinde taburcu ediliyor ve ortalama iki gün içinde de iş yaşamına geri dönebiliyor.”

Kimlere uygulanabilir?

Nükleoplasti yönteminden istenilen sonucun alınabilmesi için fıtığın büyüklük derecesi son derece önem taşıyor. Kopmuş fıtık olarak tanımlanan dördüncü derece fıtığı olan hastalar ve omurilik bölgesinde tümör bulunan kişilere uygulama yapılamıyor. Uygulama kararı hekim muayenesinden sonra verilebiliyor.

Nükleoplasti ile tedavi edilen fıtığın tekrarlama olasılığı daha düşük

Prof. Dr. İlhan Öztekin, nükleoplasti sonrası fıtığın tekrarlama olasılığının, ameliyat geçirenlere oranla daha az olduğunu belirtiyor ve şunları ekliyor: “Ameliyat sırasında fıtığa ulaşmak için kemik dokuda büyük bir pencere açılıyor. Oysa nükleoplasti esnasında böyle bir pencere açılmadığı için fıtık gelişme ihtimali daha düşük oluyor.”

Bununla birlikte, nükleoplasti her ne kadar cerrahi dışı bir yöntem olsa da, yeterince tecrübesi olmayan hekimlerin yapabileceği bir uygulama olmadığının altını çizen Prof. Dr. İlhan Öztekin “Tecrübesiz ellerde yapılan uygulamalarda bazı komplikasyonlar görülebiliyor” diyor.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Menopoz döneminde kemik erimesi artıyor
» Dünya gıda günü 4 maddede temiz beslenme!
» Dünyada her yıl 2 milyon, Türkiye’de ise 25 bin kadına meme kanseri tanısı konmaktadır
» Konuşma Bozuklukları Kongresi
» Mağdurlara destek verdi Nobel ödülünün sahibi oldu
» Gebelik döneminde gözlere dikkat
» Sosyal medyadaki abartılı hayatlar gençleri tehdit ediyor
» Obez erkeklere babalık müjdesi
» Hastalık hastalığından psikolojik destekle kurtulmak mümkün
» Ünlü oyuncular meme kanseri için çağrıda bulundu: "Asla bana olmaz demeyin"
» Gıda güvenliğinizden ödün vermeyin!
» Meme Kanserinde erken tanı ömrü 7 yıl uzatıyor
» Kat kat giyinin, sofrayı hafifletin
» Lazerli kanal tedavisi diş kaybına son!
» 20’lerindeki kadınla 40’larındaki bir kadın aynı şekilde beslenebilir mi?
» Pembe Top Özge Özpirinçci’ye emanet
» Yenidoğan bebeklerde emzirme nasıl olmalıdır?
» Türkiye’de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor
» Test ürünleri bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkartıyor
» Kontakt lens kullananların yüzde 80’i risk altında
» Sağlıklı bebekler için hamilelikte sağlıklı beslenme şart
» Emzirirken dikkat edilmesi gereken 10 nokta
» Anne Sütü Bebeği ve Anneyi güçlendiriyor
» İmplant tedavisini hamilelik sonrasına bırakın!
» Rahim ağzı kanseri aşısını 43 yaşına kadar yaptırabilirsiniz