“Mozaik Yolu Demet Sabancı Çetindoğan ve Prof. Dr. İlber Ortaylı ile ABD’ye ulaştı

03 Ekim 2017 Salı 11:00
12
14
16
18

Turkey ONE Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dünya Barışına Kültür ve Turizm alanlarında “Mozaik Yolu” projesi ile katkıda bulunmak üzere Global Hope Coalition daveti ile Amerika Birleşik Devletleri’nde çok özel bir davete konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin eşsiz kültürel mirası ile tarihi ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtırken uluslararası platformlara bir marka olarak taşıyarak kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı hedefleyen Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (Turkey ONE), Mozaik Yolu Projesi ile Amerika Birleşik Devletlerinde Global Hope Coalition derneği davetinde konuşmacı oldu.

Dünya barışı için geniş ölçekli etkinliklerde bulunan önemli bir sivil toplum kuruluşu olan Global Hope Coalition, New York programına Turkey ONE Derneği’ni konuşmacı olarak davet etti.

Demet Sabancı Çetindoğan ikna etti

Global Hope Coalition derneğinin tek Türk üyesi olan Turkey ONE Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Global Hope Coalition üst yönetimini Turkey ONE Derneği’nin sunumu için ikna etti.

Katılımcıları arasında tüm dünyadan seçkin iş insanları ve sivil toplum için gönüllü çalışmalar yürüten önemli hayırseverlerin bulunduğu Global Hope Coalition tarafından gerçekleştirilen 1. Yıl Gala Yemeği’nde Prof. Dr. İlber Ortaylı kapsamlı bir sunum yaparak aynı zamanda isim babası olduğu Mozaik Yolu Projesi’ni anlattı.

Projeyi tanıtarak, bu çalışmaların ortak dünya mirasına yapacağı önemli katkıyı vurgulayan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın sunumu, seçkin davetli topluluğu tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı.

Mozaik Yolu Projesi çerçevesinde, Turkey One Derneği tarafından; binlerce yıldır sayısız uygarlığın mirasını taşıyan Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep bölgelerinde son yüzyılda gün ışığına çıkarılan eşsiz mozaiklerin dünya çapında hak ettiği değeri bulması için uluslararası platformlarda çalışmalar yürütülüyor.

Turkey ONE Derneği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın öncülüğünde hayata geçirilen proje ile bölgedeki eşsiz mozaiklerin tüm dünyada bilinirliğinin artması, bu bölgenin dünyaca ünlenerek “Mozaik Yolu” olarak yeni bir ''Turizm Destinasyonu'' olması hedefleniyor.

ONKİM Kök Hücre Teknolojileri ve Türk Telekom şirketleri de Mozaik Yolu projesinin dünyaya duyurulmasında Turkey ONE Derneği’ne destek veriyor.

Sunum sırasında, moda ve sanatı birleştiren çok özel tasarımlarıyla ismi dünyada da anılan Özlem Süer’in Turkey -ONE Derneği için özel hazırladığı kostümler de yabancı mankenler tarafından sunuldu. Mozaik Yolu Projesi’nin içinde bulunduğu 4 ildeki mozaiklerle bezeli kostümler, davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

 

Turkey ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın da Prof. Dr. İlber Ortaylı ile üyelerden Nedim Esgin ve Essum Aslan ile birlikte hazır bulunduğu organizasyonda Global Hope Coalition üyeleri, Mozaik Yolu Projesi’nin detayları hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Global Hope Coalition Onursal Başkanı ve UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğini yaptığı davete yedi ülkenin cumhurbaşkanları ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının yanı sıra İngiltere eski başbakanı Tony Blair ve ABD’nin eski başkanlarından George W. Bush’un eşi Laura Bush da katıldı.

“Çocukların geleceği tehdit altında”

Gecede Global Hope Coalition tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Hepimiz bu gece burada tek bir amaç için toplandık; çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak. Bu gelecek, aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük tarafından tehdit altındadır. Musul'dan Manchester'a, Boston'dan Barselona'ya, Tunus'tan Timbuktu'ya kadar, bomba patlamalarını duyuyoruz ve trajik kurbanlarını görüyoruz. Okulların tahribatını, gazetecilerin korkunç cinayetlerini görüyoruz. Tüm bunları birbirine bağlayan tek şey, şiddet yanlısı aşırıcılık…

Global Hope Coalition (Küresel Umut Koalisyonu) tek bir projeden ibaret değildir. Tabandan gelen halk eylemlerine ilgiyi çekmek ve bunları eğitim, iletişim ağı ve destek yoluyla

güçlendirmekle ve saygı, haysiyet ve hoşgörü kavramları tehdit altında girdiği zaman güçleri birleştirmekle ilgilidir...”

Çocuklara daha iyi bir gelecek bırakmanın temellerini atmayı hedefleyen organizasyona şu devlet başkanları ve bakanlar katıldı:

Eşref Gani (Afganistan Cumhurbaşkanı), Rumen Radev (Bulgaristan Cumhurbaşkanı), NanaAkufo-Addo (Gana Cumhurbaşkanı), Fuad Masum (Irak Cumhurbaşkanı), Ibrahim Boubacar Keita (Mali Cumhurbaşkanı), Marie-Louise Coleiro Preca (Malta Cumhurbaşkanı), Paul Kagame (Ruanda Cumhurbaşkanı), Tony Blair (Birleşik Krallık Eski Başbakanı), Khalid bin Ahmed Al Khalifa (Bahreyn Dışişleri Bakanı), Geoffrey Onyeama (Nijerya Dışişleri Bakanı), Priti Patel (Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Bakanı).

Global Hope Coalition, gece sonunda, aralarında Turkey ONE Derneği’nin de bulunduğu kurucu ve destekçilerine teşekkür etti.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Devecilik sempozyumu başladı
» 2017’nin “Anne Dostu Ürün” Ödülü sahibini buldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» Dünyanın en büyük DJ yarışması Burn Residency 2018’e başvurular başladı!
» Kadıköy Belediyesi çocuklara karne hediyesi çocuk kültür merkezi
» Pınar Kido’dan Çocuklara Özel Türkiye’nin İlk dijital kampı sömestr tatilinde yayında
» EPOS 7 Derneği’nden bir İstanbul Masalı
» imece’nin “kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi” meselesine 77 yaratıcı iş fikri geldi
» Meyve sebzelerde kaybı önleyen güvenli koruma
» Bir gençlik liderinin anıları
» Bir dilim aşk…
» Happn’dan kış romantizminin tadını çıkarmak için 5 öneri
» Başkan Sibel Uyar: Esnafımız toplumun çimentosu
» Sultanlar galibiyeti sevdi
» ozge ozberk Tweetledi: Şimdi onlar düşünsün
» Nazım Hikmet ve korkularımız
» YEKÜV, Öğrenci Buluşmaları Kapsamında ünlü oyuncu Betül Arım’ı konuk edecek
» Gianfranco Ferre Home ve Roberto Cavalli Home İnteriors Türkiye’de...
» Görmeyen gözlere ışık oluyorlar
» Gıda güvenliği için büyük buluşma...
» Aleyna Tilki eve geldiğinde sütyen giyiyorum
» Türk dizileri ihracat rekoru kırdı
» Nuray Hafiftaş’ı Seda Sayan ve Ceylan ziyaret etti