YAZARLAR Meltem Karaarslan Özperçel
12
14
16
18
06/07/2018 17:29
Ne olacak bu gençlerin hali?

Dün FOX haberi izledim ve iki haber arka arkaya aklımdan atamadığım o soruya odaklandırdı. NE OLACAK BU GENÇLERİN HALİ?

Eğitim sistemindeki değişiklikten kaynaklı kargaşa, endişe devam ediyor. Yeni sistemde çocuğunuz imam hatip’e veya meslek lisesine gitmiyorsa mecburen açık liseye göndermek zorunda kalıyorsunuz. Eğitim Uzmanı Abbas Güçlü’ ye göre 15 yaşındaki çocuğu açık liseye göndermek çöpe atmakla eş değer. Özel okullar cep yakıyor. Aileler borçla çocuk okutmak için varını yoğunu satıyor veya kredi çekiyor. Abbas Güçlü eğitim sigortasını öneriyor. Çok mantıklı. Devletin arazileri, boş binaları ve atanamayan öğretmenler kullanılarak “Devlet Koleji” çıkartılsın diyor. İşte bu öneriler eğitim bilimiler, uzmanlarıyla konuşulur planlanırsa çözüm için bir taşla iki kuş vurabilir, faydayı büyütebilirsiniz.

  • Bu arada üniversitelerde de durum vahim. Bu yıl üniversitelerde hem ön lisans hem de fakültelerde kontenjan azaldı. Özellikle işletme ve iktisat bölümlerinde %20 azalma var.
  • Bu arada meslek liselerinin de ön lisansa geçiş hakkı kaldırılmış. Bu durumda çocukların üniversiteye gitme şansı neredeyse olmadığı için meslek liselerinin de tercih edilme oranını düşürüyor.
  • 2 milyon genç bu sene üniversite sınavına girdi. Peki kontenjan ne? derseniz 1 milyon 43 bin 177. İş verenler beyaz yaka değil mavi yaka eleman arıyor.
  • Meslek lisesi mezunlarının mı iş bulma şansı daha yüksek üniversite mezunlarının mı? sorusu gençlere sorulduğunda gençler üniversite mezunları herhalde cevabını veriyor ancak hayaller ve gerçekler diyoruz ya işte durum aynen böyle.
  • Buna ek olarak gençler ilk işe girdiğinde 5 bin ila 10 bin TL ile işe başlama hayalinde. TÜİK verilerine göre mesleki ve teknik lise mezunlarında işsizlik oranı 9,9 (339 bin) iken üniversite mezunlarında 11,1 (825 bin)

Velilerin kafası karışık,

Çözüm getirmeye çalışanların kafası karışık,

Gençlerin kafası karışık,

Sistem hepten karışık…

Biz bu karışıklıktan ancak bilimin ışığıyla çıkarız. Eğitim bilimcilerin, uzmanların, karar vericilerin ve özel sektörün tek yürekten geleceğimiz için çalışmasıyla çıkarız.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :