YAZARLAR Meltem Karaarslan Özperçel
12
14
16
18
17/01/2018 09:44
İş bırakma sürecinde asıl karar Kadınlara ait

Çocuk bakımı nedeniyle işi bırakmış kadınların işten ayrılma süreçlerini anlamak, işe dönüşle ilgili motivasyonlarını ve bariyerlerini tespit etmek, bu süreçteki beklentilerini ortaya koyma ki bu yoldan hareketle de çalışan annelerin iş yaşamında yer almasını kolaylaştırıcı uygulama ve politikalara ilişkin toplumsal farkındalığı arttırmaya yönelik kampanya fikirlerinin test edilmesi amacıyla İyi ki Annem Çalışıyor araştırması yapıldı ve 2017 yılında yayınlandı.

Hem kamu hem de özel sektörün kadın istihdam oranını arttırma hedeflerine önemli katkılarda bulunacak araştırmada önemli çıktılar var.

Araştırmaya 422 anne ve 161 baba katılmış ve hedef kitle İstanbul, Ankara ve İzmir’den seçilmiş. Görüşme yapılan anne ve babaların tamamı lise ve üzeri okullardan mezun yani beyaz yakaya yönelik bir araştırma olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırma çıktılarına göre;

Kadınlar için çalışan anne olmak; özgüvenli, pozitif ve gelişmeye devam eden insanlar olmayı çağrıştırıyor. Aynı zamanda bu durumun çocuklarına hem ekonomik hem de sosyal gelişim açısından faydalı olduğunu düşünüyorlar.

Kadınların işi bırakmaktaki temel motivasyonu çocuklarına kendilerinin bakmak istemesi. Hepimiz kadınlar anne olduktan sonra eş, aile baskısı nedeniyle işi bırakıyor diye biliyoruz ancak araştırmalara göre işi bırakma kararı erkeklere ve aileye danışılıyor olsa da kadının kendi kararı. Yani eş ve aile doğrudan kadının kararını değiştirmiyor.

Çalışan annelerin çocukları başlarda annelerini sürekli yanlarında istiyor ancak genç yetişkin olduklarında annem iyi ki çalışmış diyorlar.

Çocuğuma bakacak biri olsa işe geri dönerdim..

Araştırmaya göre kadınların işe dönüş sürecinde onların bu kararına katkı sağlayan en önemli sebep çocuğa bakacak birinin olması… Ücretli doğum izninin uzatılması annelerin en temel beklentisi. Bundan ayrı olarak kadınlar genel olarak doğum sonrası işe dönüşle ilgili endişe duyuyor ve bu endişenin uzun çalışma saatleriyle ilişkili olduğu düşünülüyor.

İş yerlerinde anne ve babalara çocuk bakımı konusunda yardımcı olacak politika ve uygulamalar ne yazık ki henüz çok yaygın değil. Bu noktada özel sektörün destekleyici uygulamalar geliştirmesinin çok önemli olduğunu görüyoruz.

Kadınlar Türkiye Ekonomisini Siz Kalkındıracaksınız

TÜİK verilerine göre ülkemizde, çalışma yaş aralığında bulunan 29 milyon 600 bin kadın ancak bu kadınların yalnızca 8 milyon 300 bini iş hayatına katılıyor. Verilere göre kadınların istihdama katılımı yüzde 29,3 oranında kalıyor. KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’a kulak verelim. Türkiye’de kadınlar ile erkeklerin ekonomiye eşit katıldıkları bir senaryoda kişi başına düşen GSMH’nin bugün yüzde 30 artacağının altını çiziyor. Bu noktada kadınların iş hayatında faaliyetlerini sürdürmelerini teşvik etmek için üç ana unsura dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor ve bu unsurları; mezuniyetten sonra ilk işe giriş, evlilikten sonra iş hayatına devam ve hamilelikten sonra iş hayatına devam. Oktar, yaygın ve ulaşılabilir bir kreş sisteminin annelerin iş hayatına dönmelerini teşvik edici büyük bir destek olacağının altını çizerek kadınlara çağrıda bulunuyor: “Çalışmayı ve Türkiye’yi bırakmayın.”

*Araştırma çıktılarına www.kagider.orgadresinden ulaşabilirsiniz.

Meltem Karaarslan Özperçel

KAĞİDER Proje Sorumlusu

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :