Maker Codes ile geleceğe hazırlanın!

09 Ocak 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

Sadece çocuklara değil, her yaştan yetişkinlere kodlama eğitimi veriyorlar 

Teorik ya da ezber yerine pratik yaparak, keyifli ve eğlenceli bir şekilde, akılda kalarak öğretmeyi ilke edinen Maker Codes ile 5 yaşında okuma yazma bilmeyen bir çocuk da, ileri yaştaki bir yetişkin de daha ilk günden kodlama yapmaya başlıyor.

Çocuklarınızı ve sizi yarının dünyasına hazırlayan Maker Codes kurumunun kurucularından Volkan Keskin, 2017 yılının toplumumuzda kodlamanın öneminin çok hızlı bir şekilde anlaşıldığı bir dönem olarak yaşandığını, Batı dünyasına göre bu bilinçlenmenin yaklaşık 2 sene gecikmeli geldiğini ama bunun çok önemli bir fark olmadığını belirtti.

Keskin, yapay zekanın yaptığımız pek çok işi devralacağını şoförlük diye bir meslek kalmayacağını, çiftçilere, postacılara, işçilere ihtiyaç olmayacağını, fast food mutfağında çalışanların görülmeyeceğini, mali müşavir, avukat, bankacı gibi mesleklerin de kurbanları arasında olacağını söyledi.

Üç yıldır herkese ve her yaşa kodlama eğitimi veren kurumun “eğlenerek öğrenme” ilkesiyle yürüttüğü atölye çalışmalarına katılarak kendi programınızı oluşturup, kısa zamanda temel ve orta düzey kodlama bilgisine erişmeniz mümkün kılınıyor. Maker Codes gelişen bilişim teknolojilerini geniş kitlelere aktararak ülkenin geleceğine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Mobil oyun kodlaması ve kodlama eğitimini birlikte götüren, böylece sinerji sağlayan Maker Codes, öğrencilerin aktif olarak projelerde yer alıp önemli tecrübeler kazanabilmesini sağlıyor. Maker Codes özellikle yeni neslin teknolojiyi üretken olarak kullanabilmesi için artık bir gereklilik olan kodlama eğitimlerini yeni nesle sağlıklı bir şekilde iletmeyi hedefliyor.

“Dijital dönüşüme ters akımda yakalanmayalım”

Türkiye’de bu alanda hızlı bir gelişmenin yaşandığını, kodlama eğitimlerinin müfredata girdiğini hatırlatan Keskin,  “Yeni nesil tabletlerle büyüyor. Herşey gibi aşırısı zarar olsa da, oyun oynamak kodlama konusunda bir altyapı hazırlıyor. Çocukların ilk girişi oyun kodlayarak yapılıyor. Oyun oynamayı seven çocuk bir adım önde giriyor kodlamaya. Yeni neslin teknoloji sevgisini üretime yönlendirmemiz gerekiyor. Elon Musk 13 yaşında ilk bilgisayar oyununu yaptı. O sırada biz de atari salonlarından çıkılmazken programlamaya yönlendirme yapılmıyordu. Türkiye’de potansiyeli olan bir nüfus var, bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Kodlama artık matematik ve biyoloji gibi temel eğitimin önemli bir parçası haline getirtilmeli” dedi.

Dijital dönüşüme ters akımda yakalanmamak için kodlamanın çok önemli olduğunu hatırlatan Keskin,  imkanları bu konuda kullanmamız gerektiğini, okulların çoğunun biraz hazırlıksız yakalandıklarını, eğiticinin eğitimi programıyla pek çok okula katkı sağladıklarını, okullara kulüp dersi olarak da hizmet sunduklarını vurguladı.

“Kodlama bilmeyen ile okuryazar olmayan aynı görülecek”

 Kodlamanın artık günlük hayatımıza girmeye başladığını söyleyen Keskin kodlama eğitiminin yakın gelecekteki önemi hakkında şu bilgileri verdi: “Çoğu işlemi online yapabildiğimiz günümüze kıyasla teknolojik açıdan çok ileride olan bir yakın gelecek düşünün. Bu yakın gelecekte 3b yazıcıların teknolojisinin de gelişmesiyle artık ihtiyaç duyduğumuz şeyleri satın almayıp, pek çok şeyi internetten indirip bu yazıcılarla evde üreteceğiz. IOT kavramının gelişmesiyle artık teknolojiden uzak kalan bir kişinin günlük yaşamını sürdürmesi çok zor olacak. Asansör kullanmayı bilmediği için sürekli merdiven kullanmak zorunda kalan bir birey düşünün. Meslek açısından da firmalar eleman alacakları zaman yabancı dilleri değil, hangi kodlama dillerini bildiğinizi soracaklar. Özellikle alt düzey mesleklerin AI ve robotlar tarafından yapılacağı dönemde en azından basit SQL komutlarını bilmeyenler okuryazar değil muamelesi görecekler.”

Volkan Keskin, yurtdışında kodlama eğitimine verilen önemi gözlemledikten sonra yakın gelecekte gideceği öngörülen noktada ülkemizin de atılım yapabilmesi için üzerlerine düşen katkıyı yapmak üzere Maker Codes eğitim kurumunu açtıklarını, 5 yaşından itibaren öğrenci aldıklarını, erken başlamanın avantajlı olduğunu ancak hiçbir yaşın geç sayılmayacağını belirtti.

Kodlama ağırlıklı programlar uygulayan Maker Codes, katılımcıları belli seviyeye çıkarıp geliştirdikleri projelerinde aktif olarak rol alabilmelerini sağlıyor. Mobil oyun konusunda ortak çalışmalar yürüten kurumda, katılımcılar çok erken yaşta mobil oyun yapıp yayınlayabilecek seviyeye gelebiliyorlar. Katılımcıların ebeveynlerine arzu ettikleri takdirde ücretsiz “Kodlamaya Giriş” eğitimi de veriliyor. Eğitimlerde bilgisayar oyunu kodlayan ebeveynler daha sonra evde çocuklarıyla tecrübelerini paylaşıp aile içi iletişimi arttırmış oluyorlar. Geri kaldığı düşünülen öğrenciye ücretsiz olarak ek yakalama dersleri veriliyor.

“Kodlama tüm eğitim sistemini değiştiriyor”

Kodlama ihtiyacının şu an dünyadaki tüm eğitim sistemlerini temelden sarstığını söyleyen Keskin şu bilgileri verdi: “Bugün Amerika’da 4 aylık bir bootcamp’i başarıyla tamamlarsanız, iyi bir firmada iyi bir yazılım pozisyonunda işe başlayabiliyorsunuz. Bu üniversite eğitimine duyulan ihtiyacın azalması anlamına geliyor. Hatta sırf online eğitimlerle bile bir meslek sahibi olmanız şu anda mümkün. Bu gelecekte offline eğitimin ortadan kalkması demektir. Şu an üstünde çalıştığımız projelerden biri de tüm eğitimlerimizin online olarak dünyanın dört bir köşesine sunmaktır.”

Maker Codes ekibi eğitim teknolojileri alanında en ileri gelişmelerin yer alacağı 23-27 Ocak 2018 BETT Londra fuarını ziyaret edip, bu konudaki en iyi firmalarla görüşmeler gerçekleştirmenin hazırlıklar içinde. STK kapsamında özel bir kurumsal şirketin çalışanlarının çocuklarına düzenleyeceği projesinde destek olunması, tamamen katılımcılar tarafından üretilen ilk mobil oyunlarını bu yazın Android markete sunulacak olunması, her yaz düzenli olarak yaptıkları bu sene kapsamını daha da geliştirdikleri 10 günlük yoğunlaştırılmış bir kamp planlanması da diğer hazırlıklar içinde yer alıyor. Günde 9 saat sürecek 10 günlük yoğun kampta kodlama ile hiç tanışmamış kişileri internet ve mobil projeler üretir hale getirmek hedefleniyor. 

  Maker Codes

Maker Codes bilişim teknolojilerinin, özellikle de kodlama ve robot teknolojilerinin daha da önem kazanacağı yakın geleceğe daha iyi hazırlanmamız için gerekli olan bilgi aktarımını atölye ortamlarında yaparak ve bu konuda bilincin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla çıktığı yolda, bu alandaki gelişmeleri takip ederek ve bunlara uygun düzenlemeleri sunarak yoluna devam ediyor.
Hem küçük öğrencilere destek olmak için hem de yetişkinlere de değişen dünyaya ayak uydurmaları konusunda deney yapabilecekleri bir ortam sunarak katkı sağlamak birincil hedeftir. Kurum ağırlıklı olarak kodlamayı ürettiği, Lehim yapmak, drone üretmek tarzı şeylerden çok drone’ların ve elektronik devrelerin programlanması noktasında olduğu için isimde ve logoda kodlamanın ön planda olduğunu vurguluyor. En küçük grupları olan 5-7 yaş grubunda okuma-yazma henüz bilinmediği ya da yeni başladığı için bu yaşlarda geometrik şekillerle robot kodlama ya da resimli ikonlarla oyun kodlama gibi görsel kodlama bileşenleri kullanılıyor. Daha üst yaş gruplarında yazılı kodlamaya yaş gruplarına ve bilgi birikimine göre farklı seviyelerde başlanıyor. Blok kodlama dillerinin başlangıç seviyesindeki büyük yaş gruplarında da uygulanarak çok güzel sonuçlar alınabiliyor. Çok geniş bir yaş yelpazeleri olduğu için bunun sinerjisini yaratabiliyorlar. Başlangıç seviyesinden iyi bir programcı düzeyine hızlı bir şekilde geçiş sağlayabiliyorlar. 5-6 kişilik sınıflarda herkesin yeteneği ve birikimine göre bir yol haritasında ilerleniliyor, gruplarda maksimum 12’ye kadar çıkılıyor. İstemenin ve gayret etmenin önemli olduğunu vurgulanarak, herkesin gelişimi haftalık olarak takip ediliyor. Şu an 50 yaşında ilk defa kodlama yapmış öğrencileri de var. Teori ya da ezber değil, uygulamaya dayalı sistemde bir şeyi ortaya çıkarmak bilginin kalıcı olmasını sağlıyor. Kurum ismimde de belirttiği gibi maker eğitimlerinin daha çok kodlama tarafında. Seviye aralılıkları geniş olduğu ve aynı zamanda üretim yaptıkları için hangi yaş olursa olsun, başlangıç seviyesinden iyi bir programcı düzeyine hızlı bir şekilde geçiş sağlayabiliyorlar. Üç yıl önce kurulan Maker Codes, İstanbul Kozyatağı’ndaki ofisinde sadece çocukları değil, her yaştaki yetişkinleri geleceğe hazırlıyorlar.

VOLKAN KESKİN

Volkan Keskin 1989’da Robert Lisesini ve 1994‘de İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümünü bitirdi. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Reklam Bölümünde master programını, 2014 yılında Boston College’ın Information Technlology Project Management programını tamamladı. 1995-2001 yılları arasında Pamukbank ve Bank Kapital’in otomasyon ve organizasyon bölümlerinde görev aldı. 2001-2008 yılları arasında Perakende sektöründe  Mey içki, Tommy Hilfiger, Gap, GTC Dış ticaret şirketlerinde satış, pazarlama, ürün yönetimi, e-ticaret tarafında yöneticilik  görevini üstlendi. 2008 yılında yazlım konusunda kendini geliştirerek yazılım ve web teknolojileri eğitimlerini tamamladıktan sonra Pronail Türkiye online teknoloji direktörlüğünü yaptı. Bu dönemde yazılım müdürü olduğu Kuponbay.com projesi ile ülkemizin ilk kozmetik kupon web sitesini kurdu. Daha sonra Yazılım Direktörü olarak görev aldığı Eviminfiyati.com projesiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Finansbank ve Halkbank’a emlak değerleme altyapı yazılımı hizmetini gerçekleştirdi. 2011-2015 yılları arasında Timberland Genel Müdürü olarak şirketin online ve mobil yapılanması da dahil olmak üzere tüm yönetim süreçlerini yönetti. 2015 yılından beri, mobil oyun üretiminin yanısıra şirketlere mobil yazılım ve online süreçler konularında danışmanlık yapmaktadır. Kurucusu olduğu “Maker Codes”da oluşturduğu bir eğitmen kadrosu ile birlikte kodlama eğitimleri vererek yetişkin ve çocuklara yaş gruplarına göre kodlama, bilgisayar programcılığı, robotik programlama eğitimleri vermektedir. Bilişim çağında yeni nesillere fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Volkan Keskin, evli iki çocuk babasıdır.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Kitap yazdınız.. Peki ya sonrası?
» Sifon: Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı
» Kitap okumayı çocuklar için zevke dönüştürmenin 7 yolu
» “Çocuklarınızı Siber Zorbalık ve Bilişim Suçlarından uzak tutun”
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi