Kod Okuryazarları Lüleburgaz’da yetişiyor

20 Temmuz 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18

Teknolojinin altın çağının yaşandığı günümüz dünyasında tüketen değil üreten bir toplum olmak büyük bir önem taşıyor. Bu doğrultuda teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda oluşma sürecinde de var olan bireyler yetiştirme hedefiyle yola çıkan Lüleburgaz Belediyesi, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri’ne imza atıyor.

Son 3 yıldır Lüleburgaz Belediyesi, Prof. Dr. Selçuk Özdemir ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa hayata geçirdiği Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri kapsamında 8-18 yaş arası yüzlerce çocuk ve gence yönelik ücretsiz bilişim eğitimleri verildi. Bu yıl da, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri’ne devam ediliyor. Kodlama, programlama, web tasarımı, üç boyutlu tasarım, robot tasarımı ve üretimi gibi bilişim ve girişimcilik konularını içeren bu ücretsiz eğitim programına bu yıl 200 çocuk ve genç katılım sağladı.

Çocuk ve gençler bilişim ile geleceğe hazırlanıyor

Prof. Dr. Selçuk Özdemir tarafından kurulan Bilişim Garaj Akademisi, alanında bir ilk olarak biliniyor. Çocuk ve gençler, online platformda bilişim ve girişimcilik eğitimleri alabildikleri bu program ile teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği geleceğe etkili bir şekilde hazırlanma fırsatı yakalıyorlar. Lüleburgaz Belediyesi, Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri ile çocuk ve gençlerin bilişim kavramını problemlere yenilikçi çözümler üretmek üzere bir alet kutusu olarak görmelerini sağlıyor.

Bilişim Garaj Akademisi’nde eğitim almak üzere kaydolan çocuk ve gençler, bilişim uzmanı bir rehber öğretmen eşliğinde 2 yıl boyunca ücretsiz olarak Lüleburgaz Belediyesi’nin Bilişim Sınıfı’nda haftada bir gün farklı konularda eğitimler alıyorlar. Üstelik kendilerine özgü bir kullanıcı adı ve şifreye de sahip olan hevesli katılımcılar, Bilişim Garaj Akademisi’nin web sitesi üzerinden diledikleri zaman evlerinden çalışmalarına devam edebiliyorlar. Teorik bilgilerini Bilişim Sınıfı’nda pratiğe dönüştürerek pekiştirme fırsatı yakalayan çocuk ve gençler, bilgisayar ve üç boyutlu yazıcı gibi materyallerden faydalanıyorlar.

Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri kapsamında çocuk ve gençlere günlük hayatlarında kullandıkları teknolojilerin altyapısı ve çalışma prensipleri aktarılıyor. Aldıkları eğitimler ile farkındalıkları artan katılımcılar; sistematik, yaratıcı ve eleştirel düşünme kabiliyetinin yanı sıra problemlere bilimsel çözüm üretme bakış açısı kazanıyor. Aynı zamanda sosyal ve iş hayatında kritik bir değere sahip olan bilgi ve becerileri de edinen genç ve çocuklar, geleceğin kod okuryazarları olma yolunda önemli bir adım atıyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Düzen ne kadar hızlı değişirse uyum o kadar kolaylaşıyor
» Okul fobisi varsa yargılamayın!
» Bir damla deniz
» Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı
» Ailelere anaokulu ilk günü uyarıları
» GKV Özel Liseleri Mehtap Özdemir’e Emanet
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Türk çocuğundan ABD’deki bin çocuğa eğitim yardımı
» Tıp Fakültesi Rekoru Gaziantep Kolej Vakfı’nda
» Okul çantası seçimi çocuğunuzu sağlığından etmesin
» TAÇ’ın Benim Renkli Sınıfım Projesi’nin yaz kampı Samsun’daydı