Kod Okuryazarları Lüleburgaz’da yetişiyor

20 Temmuz 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18

Teknolojinin altın çağının yaşandığı günümüz dünyasında tüketen değil üreten bir toplum olmak büyük bir önem taşıyor. Bu doğrultuda teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda oluşma sürecinde de var olan bireyler yetiştirme hedefiyle yola çıkan Lüleburgaz Belediyesi, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri’ne imza atıyor.

Son 3 yıldır Lüleburgaz Belediyesi, Prof. Dr. Selçuk Özdemir ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa hayata geçirdiği Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri kapsamında 8-18 yaş arası yüzlerce çocuk ve gence yönelik ücretsiz bilişim eğitimleri verildi. Bu yıl da, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri’ne devam ediliyor. Kodlama, programlama, web tasarımı, üç boyutlu tasarım, robot tasarımı ve üretimi gibi bilişim ve girişimcilik konularını içeren bu ücretsiz eğitim programına bu yıl 200 çocuk ve genç katılım sağladı.

Çocuk ve gençler bilişim ile geleceğe hazırlanıyor

Prof. Dr. Selçuk Özdemir tarafından kurulan Bilişim Garaj Akademisi, alanında bir ilk olarak biliniyor. Çocuk ve gençler, online platformda bilişim ve girişimcilik eğitimleri alabildikleri bu program ile teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği geleceğe etkili bir şekilde hazırlanma fırsatı yakalıyorlar. Lüleburgaz Belediyesi, Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri ile çocuk ve gençlerin bilişim kavramını problemlere yenilikçi çözümler üretmek üzere bir alet kutusu olarak görmelerini sağlıyor.

Bilişim Garaj Akademisi’nde eğitim almak üzere kaydolan çocuk ve gençler, bilişim uzmanı bir rehber öğretmen eşliğinde 2 yıl boyunca ücretsiz olarak Lüleburgaz Belediyesi’nin Bilişim Sınıfı’nda haftada bir gün farklı konularda eğitimler alıyorlar. Üstelik kendilerine özgü bir kullanıcı adı ve şifreye de sahip olan hevesli katılımcılar, Bilişim Garaj Akademisi’nin web sitesi üzerinden diledikleri zaman evlerinden çalışmalarına devam edebiliyorlar. Teorik bilgilerini Bilişim Sınıfı’nda pratiğe dönüştürerek pekiştirme fırsatı yakalayan çocuk ve gençler, bilgisayar ve üç boyutlu yazıcı gibi materyallerden faydalanıyorlar.

Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri kapsamında çocuk ve gençlere günlük hayatlarında kullandıkları teknolojilerin altyapısı ve çalışma prensipleri aktarılıyor. Aldıkları eğitimler ile farkındalıkları artan katılımcılar; sistematik, yaratıcı ve eleştirel düşünme kabiliyetinin yanı sıra problemlere bilimsel çözüm üretme bakış açısı kazanıyor. Aynı zamanda sosyal ve iş hayatında kritik bir değere sahip olan bilgi ve becerileri de edinen genç ve çocuklar, geleceğin kod okuryazarları olma yolunda önemli bir adım atıyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türk öğrenciler ünlülerin okullarının radarında
» Farklı bir kitap: "Yaratıcı yazarlık defteri"
» 1950’den Günümüze Eğitim Hayatımızda Rumlar
» Bilimin çocukları
» Ebru Şinik’ten hayatınızı değiştirecek günlük rutinler
» Boğaziçi Üniversitesi mezunları “BÜ’yülü Bir Gün’’de buluştu
» Yetenekli çocuk yetiştirmenin 4 altın kuralı
» STEM elçisi öğretmenler bilim ve teknoloji atılımı için okullarına dönüyor
» Satrançta çifte şampiyonluk
» Çocuk Kitapları Yazarı İlkay Marangoz GKV’lilerle buluştu
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik “2023 Eğitim Vizyonu” Nitelikli ve kapsayıcı eğitimle olmalı
» ABD’nin en başarılı okulları Türk öğrenci peşinde
» TEGV’de Yeni Bir Eğitim Etkinliği Başlıyor: Daha İyi Bir Dünya için atölyeler
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Kitap yazdınız.. Peki ya sonrası?
» Sifon: Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı
» Kitap okumayı çocuklar için zevke dönüştürmenin 7 yolu
» “Çocuklarınızı Siber Zorbalık ve Bilişim Suçlarından uzak tutun”
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor