Kısa Film “Bir Vapur Masalı” Galası gerçekleşti

12 Ekim 2018 Cuma 09:00
12
14
16
18

40 uluslararası ödüllü ‘’Bir Vapur Masalı-A Ferry Tale’’ adlı kısa filmin galası Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Senarist ve yönetmenliğini Prof.Dr. Mehmet Tığlı’nın üstlendiği bugüne kadar resmi olarak seçildiği 71 uluslararası festivalden 40 ödül kazanmış olan ‘Bir Vapur Masalı’ adlı film, 9 Ekim Salı akşamı Caddebostan Kültür Merkezinde, Kadıköy Kültür Sanat Derneği’nin ev sahipliğiyle ilk defa Türk izleyicisinin karşısına çıktı.

Başrollerini Özgür Dereli, Lara Rojda Ülgen, Çınar Derin Dereli ve Nazan Yatgın’ın paylaştığı kısa film otizm olgusuna farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Aynı zamanda yönetmenin “Ötekileştirdiklerimiz” üçlemesinin son filmi olan Bir Vapur Masalı, büyük ölçüde kitlesel fonlama yöntemiyle hayata geçirilebildi ve bugüne kadar Almanya, ABD, Hindistan, Yunanistan, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya, Hırvatistan, Bulgaristan, Tayvan, Endonezya, Finlandiya, Avustralya, Lübnan, Kosova, Kanada, Tayland, Ukrayna, Şili, Norveç, Bosna-Hersek, Romanya, Rusya ve Venezuela gibi dünyanın farklı kültürlerindeki izleyiciyle buluştu.

Film teknik ödülleri dışında başrol oyuncuları Özgür Dereli ve Lara Rojda Ülgen’in ödül kazanmış performanslarıyla da birçok festivalde büyük ilgi gördü. Filmi Türkiye’de ilk kez izleyen ve galayı dolduran seyircilerin hüzün dolu filme olan güçlü alkışları eşliğinde tüm ekip sahneye çıkarak seyircileri selamladı.

Gala programı kapsamında İnal Aydınoğlu başkanlığındaki Kadıköy Kültür Sanat Derneği tarafından Kadıköylü usta sanatçılar Zihni Göktay, Nino Varon, Hasan Cihat Örter ve Enis Fosforoğlu’na yaşam boyu sanat ödülleri takdim edildi.

Emekli General Aytaç Yalman, Av.Selami Öztürk, Prof.Dr.Necla Pur, Prof.Dr. Ergun Tuna, Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yönetmen Orhan Tekeoğlu, Yasemin Güven, Bilge Katipoğlu, Yasemin Oğuz, Emin And, şair Ahmet Çuhacı, Semra Türel, Devlet Sanatçısı Prof.Dr.Armağan Elçi, Attila Yelken gibi seçkin davetlilerin de hazır bulunduğu gecede filmin müzisyenleri; usta besteci Şehabettin Genç  ve Babetna grubu da izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Ankara’da Candan Erçetin rüzgarı
» Aynur Aydın rüya takımıyla bir arada
» Ressam Eda Baran’dan ’İçimdeki kadınlar’
» Yıldız Tilbe ’Çatkapı’
» Kadınları sevmeyen kadınlardan değilim
» “Esaretin Bedeli” Türkiye promiyeri 15 Aralık’ta
» Sağlıklı gözler için basit ipuçları
» Mabel Matiz Viyana’yı fethetti
» 16. İstanbul Bienali’nin Başlığı Açıklandı: Yedinci Kıta
» Tatlı Kaçık
» Ulusal Tiyatro Sahne ödülleri sahiplerini buldu
» Sanat Merkezi’ni salladılar
» Akdeniz Beşlisi İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde…
» “Tamamla Bizi Ey Aşk”
» Salon programına eklediği isimlerle yeni yıla hızlı bir başlangıç yapıyor
» Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres konser turnesine başladı
» Sinema 68’de "başyapıtlar geçidi"
» Kızım ve Ben filmi bir yılda 4 ödülle rekora koşuyor
» Sahneden ’Özgürlük’ Vurgusu
» Tiyatrokare üç farklı oyunla üç farklı kentte
» Cazdan senfonik şiire müzik dolu gece
» ’Umut Sensin’’ sergisine rekor katılım
» Mahşer-i Cümbüş “Beyin Fırtınası” Hayalhane’de
» 22. İstanbul tiyatro festivali sona erdi
» “Elektronika” çok hızlı geldi!!!