Kimlik avcıları şimdi de öğretim üyelerini hedef aldı

25 Ekim 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Kaspersky Lab, öğretim üyelerini internette dikkatli olmaya çağırıyor. Araştırmacılar, 16 ülkede en az 131 üniversitenin siber saldırıya uğradığını tespit etti. Üniversitelerin hassas bilgilerini ele geçirme amacı taşıyan bu saldırıların tümü son 12 ay içinde gerçekleşti. Eylül 2017’den bu yana yaklaşık 1000 adet kimlik avı saldırısı düzenlendi. Saldırganlar çalışanların ve öğrencilerin kimlik bilgilerini, IP adreslerini ve konum bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. Çoğu olayda, saldırganlar üniversitenin dijital sistemine giriş için kullanılan web sayfasıyla aynı şekilde görünen bir sayfa açarak kullanıcı adı ve parolaları elde etmeye çalışıyor.

Banka çalışanlarının kimlik bilgileri veya endüstriyel kurumlarda görev alanların parolalarının ne kadar önemli olduğu bilinse de üniversitelerdeki öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin kişisel hesaplarının siber saldırganlar için değersiz hedefler olduğu düşünülür. Aslına bakılacak olursa, üniversitelere yönelik başarılı bir hedefli kimlik saldırısıyla elde edilebilecek bilgiler çok daha değerli olabilir. Üniversite veri tabanlarında ekonomiden nükleer fiziğe kadar birçok konuda etkileyici ve özel araştırmalar bulunabilir. Ayrıca, çoğu üniversite doktora çalışmaları için önde gelen markalarla iş birliği yaptığından tehdit grupları yalnızca benzersiz uzmanlık içeren değil aynı zamanda şirketler hakkında özel ve potansiyel riskler taşıyan verilere de erişebilir.

Üniversiteler BT güvenliği konusunda dikkatli olsalar da saldırganlar en zayıf halka olan dikkatsiz kullanıcıları hedef alarak sisteme sızmanın yollarını buluyor. Çoğu senaryoda, tehdit grupları üniversitenin websitesiyle tamamen aynı görünen bir sayfa hazırlıyor. Sayfanın adresinde yalnızca birkaç harf farklı oluyor. Etkili sosyal mühendislik yöntemleri kullanıldığında, kurbanlar genellikle bu tuzağa düşüp kimlik bilgilerini siteye girerek bilgilerini saldırganlara gönderiyor.

Araştırmacılar 131 okula yönelik 961 adet saldırı tespit etti. Saldırıların büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşulan üniversiteleri hedef aldı. Hedeflenen kurumların 83’ü ABD’de, 21’i ise Birleşik Krallık’ta bulunan üniversiteler oldu. Tehdit grupları Washington Üniversitesi’ne özel bir ilgi gösterdi. Kaspersky Lab yalnızca bu üniversiteye yönelik 111 saldırı tespit etti. İstatistikler Asya, Avrupa ve Afrika’daki eğitim kurumlarının da hedef alındığını gösterdi.

Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı Nadezhda Demidova, “Hedeflenen kurumların sayısı endişe verici düzeyde. Eğitim kurumları siber suçluların gündemine girmeye başlamış gibi gözüküyor. Üniversitelerin, her bir çalışanın ve öğrencinin zayıf bir halkaya dönüşebileceğini ve suçluların sisteme girmesini sağlayabileceğini dikkate alması ve gerekli güvenlik önlemlerini proaktif bir şekilde alması gerekli.” dedi.

Kaspersky Lab, kimlik avı tuzağına düşmemek için şu güvenlik önlemlerinin alınmasını tavsiye ediyor:

  • Herhangi bir şeye tıklamadan önce, gerçekten söylenen kişi olup olmadıklarını kontrol etmek için gönderen kişinin e-postasını ve bağlantı adresini kontrol edin. Hatta, bağlantıya tıklamak yerine adresi tarayıcınızın adres satırına yazın. Web sitesinin ve/veya göndericinin gerçek ve güvenli olup olmadığından emin değilseniz kimlik bilgilerinizi girmeyin. Sahte bir sayfaya kullanıcı adı ve parolanızı girmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız hemen parolanızı değiştirin.
  • Aynı parolayı birden fazla websitesi veya hizmet için kullanmayın çünkü biri çalındığında diğer tüm hesaplarınız risk altına girmiş olur. Hatırlamak için zorlanmadan güçlü ve ele geçirilemeyen parolalar oluşturmak için Kaspersky Password Manager gibi parola yöneticilerini kullanın.
  • Kimsenin gerçek websitelerini gizlice sahte olanlarla değiştirmek veya web trafiğinizi izlemek amacıyla bağlantınıza girmemesini sağlamak için her zaman güvenli bir bağlantı kullanın. Yalnızca güçlü bir şifrelemeye ve parolaya sahip güvenli Wi-Fi bağlantılarını kullanın veya trafiği şifreleyen VPN çözümlerinden yararlanın. Örneğin Kaspersky Secure Connection, bağlantı yeterince güvenli değilse şirfelemeyi otomatik olarak başlatır.
  • İnternette gezinmek için mobil olanlar da dahil olmak üzere kendi cihazlarınızı kullanırken, kimlik avı amacı taşıyan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde sizi uyaran sağlam bir güvenlik çözümü kullanın.
  • Kurumlar çalışanlarını, kullanıcı adı ve parola gibi hassas verilerini üçüncü taraflarla asla paylaşmamaları ve bilinmeyen kaynaklardan gelen şüpheli e-postalardaki bağlantılara tıklamaları konusunda eğitmeli.
  • Kurumlar ayrıca, Kaspersky Endpoint Security for Business gibi, spam ve kimlik avı saldırılarını engellemek için kimlik avı önleyici teknolojilere sahip güvenilir uç nokta güvenlik çözümleri kullanmalı.
  •  

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Arçelik’e, 11’inci Kez Lovemark Ödülü
» Kadınsız teknoloji olmaz
» Arçelik’e en cool marka ödülü
» Bosch Home Connect’ten “selfie” çeken buzdolabı
» Çabuk! Telefonum nerede? Yakında biri var
» Enerji tasarrufu için doğru beyaz eşya seçimi ve doğru kullanım ipuçları
» Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’ Projesine Uluslararası iki ödül
» Dünya ülkelerinde veri koruma kanunları nasıl uygulanıyor?
» En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası
» Bu mail başlıkları oltaya düşüyoruz
» “Süpergüçlerin Arkasındaki Bilim” programı çocukların yeteneklerini ortaya çıkarıyor
» “Bilim Hayatımızın İçinde”...
» Teknolojiyi 50 soruda anlatan kitap
» KameramPro, çok noktalı, geniş alanların kontrolünde riski minimuma indiriyor
» 2050 Yılında ev işlerinde yardımcımız robotlar olacak
» Dövizdeki dalgalanma, siber fırsatçıları harekete geçirdi
» Dell, IFA 2018’de Ultra İnce Monitörünü tanıttı
» Şifre unutma derdini sona erdirecek 5 teknoloji
» Lüleburgazlı öğrenciler mobil uygulama geliştiriyor
» Siber saldırılardan uzak seyahat için 5 ipucu
» Modeminizi hemen kapatıp açın!
» Ag saldırıları yüzde 52 oranında arttı
» Tatilde dijital cihaz kullanırken nelere dikkat edilmeli
» Gizlice ekran görüntünüzü alan casus yazılım keşfedildi
» Ses, bilgisayara zarar verir mi?