Karadeniz ile Mardin arasında köprü kuran iş kadını Özden Ünal Damar ile röportaj…

07 Ağustos 2018 Salı 18:00
12
14
16
18

Almanya’dan Türkiye’ye uzanan hayat yolculuğu Özden Ünal Damar önce İstanbul’da yaşamını idame ettikten sonra Mardin’de yolculuğunu noktalıyor. Kısa zamanda Mardin geleneklerini kültürünü öğrenip, Karadenizli olması nedeniyle Mardin ile Karadeniz arasında kültür köprüsü oluşturuyor. İş hayatı yanı sıra sosyal faaliyetleriyle de tanınan Özden Ünal Damar ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi beğenerek okuyacağınızı umuyoruz. İyi okumalar.

Kendinizi özetle nasıl anlatırsınız?

Almanya Berlin doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi makine teknikerliği mezunuyum. Uzun yıllar kamu kurumunda ve özel sektörde hizmet verdikten sonra 2010 yılında Mardin’e yerleştik. Mardin hem görüş alanımı ve bilmediğim birçok konuda fikir sahibi olmamı sağladı. Karadenizli olmam itibariyle Hem coğrafi olarak ve kültür ve toplumsal farklılıklara alışmam zor olmadı benim için. Yöre insanının samimiyeti içtenliği misafirperverliği bunda çok etkili oldu açıkçası. Bütün zorluklara rağmen insanlardaki umut ve yaşama sevinci şahane.

İş Hayatına hangi sektörde ve nasıl başladınız?

İstanbul’da kamu hastanesinde (çalıştığımız hastane yarısı sivil yarısı cezaevi tarafında idi mahkûmlara da hizmet veren) 7 yıl bir fiil görev aldım. Mardin’de çalışma hayatım STK’larla devam ettim. Ediyorum.

Ülkemizde kadınların daha fazla iş hayatında yer alması için neler yapılabilir?

Her şey yerelden başlamalı. İstihdama yönelik eğitim ve teşviklerin arttırılması ve bu teşviklerin gerçekten iş yapacak kadın istihdamına yönelik kuruluşlara verilmesi. Bizzat kadın girişimcilerin her türlü desteklenmesi ile. Örneğin KOSGEB gibi başvuruların kısa dönemde sonuç vermesi. Uzun vadede iş hayatına atılan kadınlar bu desteğin gecikmesi ile işyerlerini kapatmak zorunda kalıyorlar.

Kadınların iş hayatında başarılı olması için önerileriniz nelerdir?

Eğitim ve aile ilişkilerinde tüm yükün kadınların omuzlarında olması nedeniyle yeterince kadın iş hayatına atılamıyor. Mesela mahalle kreşleri açılarak kadın istihdamı arttırılabilir. Kadınlar eve çocuk yaşlı veya engelli bakımı ile evlere mahkûm edilebilmekte.

Mardin’de çeşitli kurum ve derneklerde yer aldığınız derneklerde ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Kızıltepe esnaf ve sanatkârlar odası kadın kurulu olarak KOSGEB eğitimleri açarak belge verilebilmekte. Kızıltepe lider kadın derneği danışma kurulu olarak yerel ve Suriyeli mülteci kadınlarımıza yönelik el işi ve el becerilerine yönelik kurslar ve dil öğrenme konusunda eğitimler verilebilmekte. Mardin aile içi iletişim ve toplumsal sorunlar olarak kadın aile ve çocuk iletişim eğitimleri ile güçlü aile güçlü toplum diyerek kadınlarımıza eğitimler veriyoruz. Çocuk hakları ve çocuk istismarına yönelik eğitimler seminer ve konferanslar düzenliyoruz. Ankara’dan uzmanlarımızı davet ediyoruz Mardin’e yeni açtığımız Mardin Karadeniz Kardeşlik ve Dayanışma Derneği olarak Karadeniz’i Mardinli kardeşlerimiz arasında kardeşlik köprüleri kurarak toplumsal huzur barış ve kardeşlik adına adımlar atmayı düşünüyoruz.İki farklı kültürün aslında ne kadar birbirine benzediğini daha iyi görebiliyoruz..

Kadınların siyasal partilerde yer alması size göre yeterlimi?

Değil elbette. Bu konuda önyargıları yıkan tek parti var oda HDP diye düşünüyorum. Eşit temsiliyet hakkını ve toplumsal cinsiyet farkını ortadan kaldıran tek siyasi parti HDP. Aslında iktidar partisinin de kadın kontenjanını arttırmasını diliyoruz..Nede olsa toplumun yarısını kadınlar ve diğer yarısını da kadınların doğurdukları oluşturuyor..

Kadınlara karşı yapılan taciz, tecavüz olayları nasıl önlenir?

Önleyici ve devamlılığı olan caydırıcı politikalarla tedbirler, cinsiyetçi yaklaşımların son bulmasını siyasilerin öncelikle kullandıkları bu dili değiştirmesini diliyorum. Cezaların arttırılması. İyi hal den indirimlerin olmaması.

Kadınların sosyal hayata katılımı nasıl sağlanır?

Çevresel etkilerin örf ve adetlerin etkileri ile ailelerin baskıcı tutumları ile devlet politikalarının kadın hakları ve özgürlükleri  konusunda geniş ve kalıcı çözümleri ile..

Devletin kadınlara bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu an için yeterli değil. Kadın politikacıların arttırılması ile kadın sorunlarının çözümüne daha geniş açıdan bakabiliriz. Farklı görüşlerden kadınların bir platforma toplanıp görüşleri alınabilir.

İş hayatı dışında neler yapıyorsunuz?

STK’larda toplumsal hizmet anlamında katkı sunmaya çalışıyorum yaşadığım il Mardin için.

Hobileriniz var mı?

Bahçe bitkiler.Yeni yerler keşfetmek..Doğa ve deniz.Kitap okuyorum.Güncel gazeteler.açıkoturumları izliyorum.her tür medya kanallarını izliyorum..

Müzik, Tiyatro, sinemaya ilginizi sorsam?

 Vakit ayırmaya çalışıyorum. Mardin merkezde oluyor genelde bu tür etkinlikler ilçemiz Kızıltepe biraz bu bakımdan mağdur ediliyor..Kültür ve sanat anlamında eksiğimiz çok..

En son okuduğunuz kitap?

Kitap Hırsızı

Burçlara inanır mısınız? Ve Burcunuz karakterinizi yansıtıyor mu?

Astrolojiyi bir ara çok araştırıyordum. Kitaplarım vardı. Doğum haritamı çıkarıp yorumluyordum. Ahmet Hulusi’nin kitaplarını okudum bir ara.Aslan burcuyum.Gökyüzüne ve gezegenlerin etkilerine inanırım.Yönetici ve idare yeteneğim vardır.Güçlü bir karakter.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Farah Zeynep Abdullah ile Röportaj...
» Gazeteci Pervin Kaplan: Toplumsal Eğitim ‘Sağlıklı Eğitimden’ Geçer…
» Kilim Mobilya Kalite Müdürü Latife Şahin: Hayatın her alanında kaliteye bakıyorum
» Öykü Karayel: "Çok çekinirim aşkımı anlatmaktan, hiç bana göre değil..."
» Sunbera İletişim Kurucusu Ayşegül Sünbül ile Röportaj…
» İlkem Söylemez Topçuoğlu:" Güzelliğin sırrı mutlu ve huzurlu olmak"
» İzmir Aşığı Bir Kadın: Doktor Şeyda Atabay ile röportaj…
» Demet Özdemir: " Can ile oynadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum"
» Gastronomi elçisi olma izinde bir serüven
» Gizemli masal prensesi
» Su Kutlu “Hayatımda ilk defa kalbim atıyor”
» Aşkın çiçek açmış hali
» Dila Tarkan “İlk günden beri evleneceğim kişinin Yahya olacağını çok iyi biliyordum”
» Bianca Somer Türkmen: “Markalar pazarlama bütçelerini instagram reklamlarına ayırıyor”
» Ressam Nazan Pamuk ile Röportaj…
» Hazal Filiz Küçükköse:" Bazen seksi bazen de yaramaz bir çocuğum"
» Babasının Kızı: Gül Ergi...
» Profesyonel Yaşam Meleği: Dr. Ebru Nurluoğlu
» Nur Fettahoğlu :" Kadın olarak güçlü kalmak zorundayız"
» Diyetisyen Burcu Dilek Demir ile sağlıklı beslenme üzerine röportaj…
» Ekranın güzel yüzü
» İçimizden Biri “Deliha”nın Hikayesi
» Tutkulu aşık bir dünya güzeli
» Mutlu çocuğun sırrı
» Sağlığınız için hep yanınızda