Kadınlar strese daha dayanıklı

22 Kasım 2017 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

2001 yılından bu yana Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı alanında hizmet veren, güven düzeyi yüksek kurum kültürünün oluşturulmasına, kısa ve uzun vadede kendi kurumlarının performansının yükseltilmesine yönelik yaptığı çalışmalar ile birçok kez ödüle layık görülen Indus Eğitim&Yönetim Danışmanlık’ın kurucusu Efsun Yüksel Tunç, yeni yazısında“Kadın Patronları/ Liderleri” değerlendiriyor. Tunç yeni yazısında dünyayı değiştirecek kadın liderlerin özelliklerinden bahsediyor.

Kadın Patronlar / Liderler Dünyayı Değiştirecek…

Kulağa çok iddialı gelen bir cümleye sahip olunca insan, onun altını doldurmak gerekiyor. Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki kadınlar iş hayatında başarılı olmak için daha istekli ve azimli.

S&P 500’de (Standard & Poor's tarafından listelenen 500 büyük Amerikan şirketi) CEO pozisyonlarının yaklaşık %4,6’sına kadınlar sahiptir. Geleneksel iş yapış modellerinden uzun zamandan beri uzaktayız ve teknolojinin inanılmaz ilerleyişi ve bilgiye erişimin kolaylaşması iş dünyasında evrime yol açtı. Bu evrim en çok kadınlara yaradı, kadınlar örgütlerdeki yönetsel pozisyonlara yönelmeye ve oralarda yer almaya başladı.

Günümüz iş hayatında, bilgi çağında işin her alanında nitelikli iletişimcilere ihtiyaç var ve kadınlar bu konuda çok başarılı. İletişim kurmada doğal bir içgüdüye sahip olan kadınlar ilişki yönetiminde de erkeklere göre daha stratejik olabiliyorlar. Bu özellikleriyle kadınlar, kurumlarındaki örgütsel kültürün güçlenmesini, marka itibarının yükselmesini, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin artmasını sağlıyor.

Güçlü kadın liderlere baktığımızda ortak bazı özellikler görüyoruz, başarılı olan kadın liderler standartlarını belirleyip onlar için savaşıyor. Bazen bu duruşları ciddi bir şekilde eleştirilmelerine neden olsa bile kadınlar kendileri, çalışanları, ürünleri ve markaları için standartlar belirliyor ve profesyonelce standartlarının arkasında duruyor.

Kadın patronlar dünyayı değiştirecek diyoruz çünkü ortak özelliklere baktığımızda hem Türkiye’de hem de dünyada geçmişten gelen kutu içinde düşünmeyi kadınların daha hızlı bir şekilde değiştirmek için kutu dışına çektiğini görüyoruz. Geçmişten gelen bir bastırılmışlığı atılganlıkla değiştirmeye çalışıyorlar. Başarılı olmak için kadın, davasını duygusal zekasını da kullanarak mantıksal olarak ifade etmek zorunda kalıyor ve kendisini ve düşüncelerini ustalıkla ortaya koyuyor. Bu da kadının atılganlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Pozitif enerji de ele almamız gereken başka bir özellik. Hem kendi enerjisini yükseltebilen hem de diğerlerinin enerjisini artırabilmek için uğraşan kadın liderler iş hayatına renk getiriyor. Hiçbir araç tabi ki tek bir cinsin tekelinde değil fakat görünen o ki reiki, yoga ve pilates yapmak, iyi beslenmek, kişisel gelişim kitapları okumak, renkli giyinmek, kahkaha atmak, dans etmek daha çok kadınların tercih ettiği araçlar ve enerjisi yüksek kadın liderler ekibin ve kurumun enerjisini yukarı çekiyor.

Strese dayanıklılık özellikle Türk kadın liderlerde öne çıkan diğer bir başarılı özellik. Evlerimizde bile krizleri, gerilimleri sorunsuz bir şekilde yönetmede, oluşabilecek herhangi bir tehlike işaretini aile fertlerinin hepsinden önce görmede ve önlem almada kadınlar gerçekten çok başarılı. Ailemizdeki kadınlar, sevgiyle, dengeyle, risk algısıyla, yapıcı yaklaşımıyla da stresi kolay yöneten ve geçmişten gelen kültürel kodlarıyla birlikte strese daha dayanıklı olabiliyor.

Kadınlar iş hayatında çok yönlü olmalarıyla da fark yaratıyorlar. Annelik, velilik, evi çekip çevirme üzerine derin sohbetler yaparken borsa ya da para piyasaları hakkında konuşabiliyorlar; yaratıcı dramada ne yaptıklarını anlatırken rakip analizlerinden bahsedebiliyorlar. Çok yönlülüklerini alanlarını korumak ve yeni topraklar kazanmak için artıran kadın liderler bulundukları yerin keyfini sürüyor.

Çok yönlülüklerini devam ettirmek için kadın liderler kendilerini geliştirme konusunda diğer cinse göre daha istekli ve kararlı bir profil çiziyor. Araştırmalar gösteriyor ki bireysel eğitimlere katılımda kadınların oranı %80. Egolarını yöneterek kendilerini geliştirme noktasında daha fazla soru soruyor, ilham alabilmek adına daha fazla meraka sahip kadın liderler mükemmeli arayışta tutkulu kaşifler olarak karşımıza çıkıyor.

Doğaları gereği nazik olan kadın liderler iyi dinleyicilerdir; iyi dinleyici olmaları sorunlarda daha kolay çözümcü ve yapıcı olmalarını sağlıyor. Her zaman doğru ve son sözü söyleyen olmak zorunda kendini hissetmeyen kadın liderler ekosistemler oluşturmak ve fikirleri derleyerek, iş birliği çerçevesinde hareket etmekten mutlu oluyorlar. Bu yaklaşımları etki alanlarını genişletiyor ve daha fazla kişinin işe katılmasına olanak sağlıyor.

Kadın liderler dünyayı değiştirecek, yönetici olarak anne olarak, eş olarak, evlat olarak… Atatürk’ün dediği gibi “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir.” Artık kadınlar iş hayatında güçlü taraflarını daha iyi biliyor, geliştirmesi gereken alanlarıyla ilgili farkındalık sahibi ve değişime istekli. Tüm bu özellikleri kadınların dünyayı değiştirmesinde kadına destek oluyor. İlham alabileceğimiz bilge kadınların çevremizde çok olması dileklerimle…

 

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Vitaminlerle ilgili şaşırtıcı gerçekler
» Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
» Negatif düşünce menopoz dönemini zorlaştırıyor
» Tek seansta ayrık dişlerinizden kurtulun!
» Kalp idare etmez!
» Masa başında çalışıyorsanız egzersizi ihmal etmeyin
» Menopoz döneminde kemik erimesi artıyor
» Dünya gıda günü 4 maddede temiz beslenme!
» Dünyada her yıl 2 milyon, Türkiye’de ise 25 bin kadına meme kanseri tanısı konmaktadır
» Konuşma Bozuklukları Kongresi
» Mağdurlara destek verdi Nobel ödülünün sahibi oldu
» Gebelik döneminde gözlere dikkat
» Sosyal medyadaki abartılı hayatlar gençleri tehdit ediyor
» Obez erkeklere babalık müjdesi
» Hastalık hastalığından psikolojik destekle kurtulmak mümkün
» Ünlü oyuncular meme kanseri için çağrıda bulundu: "Asla bana olmaz demeyin"
» Gıda güvenliğinizden ödün vermeyin!
» Meme Kanserinde erken tanı ömrü 7 yıl uzatıyor
» Kat kat giyinin, sofrayı hafifletin
» Lazerli kanal tedavisi diş kaybına son!
» 20’lerindeki kadınla 40’larındaki bir kadın aynı şekilde beslenebilir mi?
» Pembe Top Özge Özpirinçci’ye emanet
» Yenidoğan bebeklerde emzirme nasıl olmalıdır?
» Türkiye’de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor
» Test ürünleri bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkartıyor