Kadın bakış açısı girişimde fark yaratıyor

15 Mayıs 2018 Salı 10:00
12
14
16
18

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji ve Transfer Ofisi’nde, 9 Mayıs Çarşamba günü düzenlenen “Kadın Bakış Açısından Girişimcilik” konferansında, Workinton CEO’su Pınar Massena, ortak çalışma kültürü ve girişimcilik kapsamında bilgilendirmelerde bulundu.

Bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkan buluş ve yenilikçi ürünlerin ticarileşmesini, bu ürünlerin toplumun, ülke ekonomisinin ve üniversitenin faydasına dönüştürülmesini amaçlayan bir oluşum olan Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji ve Transfer Ofisi (YTÜ TTO) tarafından 9 Mayıs Çarşamba günü “Kadın Bakış Açısından Girişimcilik” konferansı düzenlendi. Konferansın katılımcıları arasında yer alan Workinton CEO’su Pınar Massena, girişimcilik,  co-working sektörü, kadın istihdamı, girişimci kadınlar ve Workinton’un kuluçka merkezi Workincubation hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ortak çalışma kültürünü Türkiye’ye getiren ve yaygınlaşmasını sağlayan Workinton, Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’deki şubelerinin yanı sıra ABD’de San Diego’da gerçekleştirdiği işbirliğiyle 14 farklı iş merkezinde, 12 bin 500 m2 alanda, 15 bin üye ile 2 binin üzerinde kurumsal firmaya coworking, Sanal Ofis, Hazır Ofis ve Toplantı Odası hizmetleri sunuyor. Girişimcilerin ve girişimci adaylarının hayallerini gerçekleştirmesini isteyen Workinton, 14 şubede hizmet veren kuluçka merkezi Workincubationlar ile startup’ları geleceğe ve global rekabete hazırlıyor.

Workinton CEO’su Pınar Massena: “Yolumuzu başarı yönünde değiştirebilmeliyiz” 

Workinton’u, “doğal girişimcilik alanları” olarak tanımlayan Workinton CEO’su Pınar Massena, “Profesyonel yaşantımın içeresinde bir es verip girişimci olmak üzere bir atılımda bulundum ve bunun ne kadar zor olduğuyla yüzleştim açıkçası. Dünya artık robotik bir döneme giriyor. Bu dünyada birtakım meslekler olmayacak. Memur zihniyetiyle çalışılan işlerden ziyade daha yaratıcı olduğumuz işlere yönelmemiz gerekiyor. Birtakım ülkelerde de çok farklı destekler, hibeler, kuluçka merkezleri, teknoparklar, üniversiteler vesilesiyle bazı alanlar girişimcilik fikirlerinin doğmasına, büyümesine, gelişmesine olanak sağlıyor. Girişimcilik zor olsa da buradaki temel unsur azimli olmak, dirençli olmak, denemek, olmuyorsa yolu değiştirmek. Girişimcilikte başarısızlık diye bir şey söz konusu olmaz. Yön değiştirmek olabilir. Yolumuzu nerede başarıya ulaşacaksak oraya doğru çevirebilmemiz gerekiyor” dedi.

Ortadoğu’nun silikon vadisi İstanbul olabilir

Yöneltilen bir soru üzerine Workinton’un Ortadoğu’da gerçekleştirdiği iş birliğine de değinen Massena, “Workinton olarak biz de Ortadoğu’ya Katar ile adım attık. Gidelim diye düşünmemiştik, talep oradan geldi. Katar’ın başkenti Doha’da ilk şube açılışını gerçekleştireceğiz. Ortadoğu’ya girmemizin ardından diğer Ortadoğu ülkelerinden de büyük ilgi görmeye başladık. Önümüzdeki dönem hedefimiz; Ortadoğu pazarında büyümek. Sektörümüz, Ortadoğu için çok ilginç ve yeni. Türkiye’ye de büyük ilgi duyuyorlar. Ortadoğu’da sermaye gücü çok yüksek kuruluşlar var ve yatırım alanları arıyorlar. Dünya melek yatırımcı ağlarının temel hedefi, bu yatırımcıların sermayesinin kendi ağlarına katılması. Doğru projelerle bu yatırımcıları ve Ortadoğu’yu buraya çekerek melek yatırımcılığı geliştirebiliriz. İstanbul’un, Ortadoğu’nun silikon vadisi olması mümkün. Genç nüfusu yüksek olan bir toplumuz. Çok güzel projeler de üretiyoruz” dedi.

Workinton CEO’su Pınar Massena: “Kadınlarımız daha çok cesaretlendirilmeli” 

Kadın girişimci sayısının istenen düzeyde olmadığının altını çizen Massena, “Girişim konusunda kadınlar daha geride duruyor. Bunun, toplumun genel yapısıyla ilgisi olduğunu düşünüyorum. Girişimciliğe baktığımızda kadın girişimcilerin payı yüzde 30 oranında. Bizim ofislerimizde de yüzde 33 civarındaydı. Son dönemde bu oran yüzde 40’a yükseldi. İyi bir gelişim gösteriyor diye düşünüyorum. Kadın bakış açısı girişimde fark yaratıyor. Genel olarak baktığımızda kadınlarımızı teknoloji alanında çok göremiyoruz, bu alan dışındaki tüm girişimlerde varlar. Aktif oldukları sektörlerde de müthiş başarılı işler ortaya koyuyorlar. Hayatın hiçbir alanında kadın ve erkek ayrımının yapılmasını doğru bulmuyorum. Denge içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bir ekip kurulacaksa, kadın ve erkek sayısı dengeli olacak biçimde kurulmalı. Bu tarz ekipler başarıya daha kolay ulaşıyor. Bu bir bütünlük. Bu bütünlüğü yakalayarak her şey daha güzel hale getirilebilir. Kadınların daha çok cesaretlendirilmesi gerekiyor” dedi.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSİAD: “Kayıp Ütopyalar ve Korkulan Distopyalar: Liberal Dünya Düzeninin Geleceği”
» İş dünyasından “Başarısızlık Zirvesi”
» “Şirketleri büyüten girişimciyi patron yapan” fuar kapılarını açtı
» TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi 2018’e Bilet Kazan!
» BTTO - BUİKAD Arasında İşbirliği Protokolü imzalandı
» Yöneticinin kişisel dönüşümü, inovasyona dönüşüyor
» KOBİ’ler için güçlü olmanın yolları
» E-ticarette rekabetin 4 kuralı
» "TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!" Girişimcilik Programına dönüşüyor
» Güler Sabancı: "Kızkardeşler Geleceğin Nasa’sını Türkiye’de Kurabilirler"
» BUİKAD İŞKUR ile işbirliği protokolü imzaladı
» TÜSİAD Türkiye Enerji Zirvesi’nde özel bir oturum düzenledi
» BUİKAD Kır çiçekleri için koştu
» İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak
» İhracattaki her üç topuk sesinden biri Egeli kadınlara ait
» Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
» TİM tarihinde ilk kez kadın konseyi oluşturuldu
» Shell&Turcas, Ankara’da kadınlarla güçleniyor
» İş hayatında artık “yeni yakalar” oluşuyor
» ​P G, geleceğin kadın liderlerini yetiştiriyor
» Sanayi sektöründe ‘kadın’ın önemi masaya yatırıldı
» Genç iş insanları cinsiyet eşitsizliğine "dur" diyor
» Kauçuk sektörü temsilcilerinden “pozitif ayrımcılık” talebi
» “BricaR Zirvesi” TÜSİAD evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek
» TÜSİAD Buenos Aires’te düzenlenecek B20 Zirvesi’ne katılıyor