İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Palyaçolar

30 Kasım 2018 Cuma 17:00
12
14
16
18

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 4 Aralık 2018 Salı günü saat 20.00’da sunacağı Cavalleria Rusticana operasındaki Turiddu rolünü konuk Rumen tenor Razvan Sararu, I Pagliacci operasındaki Nedda rolünü konuk Rumen soprano Nicoleta Ardelean üstlenecek.

İzmirDevlet Opera ve Balesi’nin 23 Ekim 2018’de prömiyerini gerçekleştirdiği Pietro Mascagni’nin Cavalleria Rusticana ve Ruggero Leoncavallo’nun Palyaçolar adlı birer perdelik operaları Elhamra Sahnesinde sunulmakta.    

İtalya’nın gerçekçi yazarlarından Giovanni Verga’nın aynı adı taşıyan öyküsü üzerine yazılmış olan Cavalleria Rusticana’nın librettosu Giovanni Targioni-Tozzetti ve Guido Menasci’ye ait. Palyaçolar’ın librettosu ise eserin bestecisi Ruggero Leoncavallo tarafından yazılmıştır. 4 Aralık’taki temsilde orkestra şefliğini Vladimir Lungu üstleniyor. Haldun Özörten’in rejisi ile sahnelenmekte olan eserlerin dekor tasarımlarını Tayfun Çebi, kostüm tasarımlarını Gülay Korkut Dinç hazırladı. Koro şefliğini konuk Alman şef Hans Joachim Gallus’un üstlendiği eserlerin, ışık tasarımlarını Müfit Özbek, koreografiyi de Serhat Nüfusçu hazırladı.     

Cavalleria Rusticana, dünya prömiyerinin ardından tarihte eşine az rastlanır bir hızla dünya opera sahnelerine yayılmıştır. 19. yüzyıl İtalya’sında namus ve ihanet kavramlarını ustalıkla işlemiş olması ve müziğindeki ezgi zenginliği eseri günümüzde dahi operaevlerinin en vazgeçilmezleri arasına sokmuştur. Cavalleria Rusticana’nın 4 Aralık’taki temsilinde solo rolleri; Burçin Savigne, Razvan Sararu, Nazlı Alptekin, Volkan Şen ve Evrim Keskin Özülgen paylaşıyorlar. Eserin konusu şöyle: Mamma Lucia kasabanın içkievini işletmektedir. Oğlu Turiddu askere gidip dönmüş, Santuzza ile nişanlanmıştır. Turiddu’nun eski sevgilisi Lola da o askerdeyken Alfio ile evlenmiştir. Turiddu’nun Santuzza ile nişanlanmasını içine sindiremeyen Lola, Turiddu’yu yeniden baştan çıkarmayı başarır. Evli bir kadın kocasına ihanet etmektedir; namusun temizlenmesi geleneklere göre ölümle olacaktır…

Palyaçolar, Cavalleria Rusticana’nın elde ettiği başarıdan etkilenilerek iki yıl sonra yazılmıştır. Bu eserde de namus ve intikam işlenmiştir; öykü yine Sicilya’da geçmektedir; gerçek bir cinayet öyküsünden alınmıştır. 4 Aralık temsilinin solistleri şunlar: Nicoleta Aradelean, Aydın Uştuk, Murat Duyan, Nejad Beğde ve Tankut Eşber. Palyaçolar’ın konusu da şöyle: Gezginci bir tiyatro topluluğu, yortu gününde köy meydanında bir gösteriye hazırlanmaktadır. Topluluğun oyuncuları, Canio ve eşi Nedda, Tonio ve Beppe’dir. Tonio, Canio’nun eşi Nedda’ya ilgi duymaktadır; Nedda’yı yalnız buldukça aşkına karşılık arar. Nedda’dan karşılık alamayınca da onun eşine rağmen bir başkasını sevdiğinden şüphelenmektedir… Tonio haklıdır; Nedda Silvio ile aşk yaşamaktadır. Tonio, bu aşkı Canio’ya kanıtlayacak; gösteri, iki cinayetle sonlanacaktır.  

Razvan Sararu, tenor

9 Ağustos 1983 yılında Romanya’nın Galati şehrinde dünyaya gelen tenor Razvan Sararu, Bükreş’teki National University of Music kurumunda eğitim aldı. Virginia Zeani, Grace Bumbry, Raina Kabaivanska ve Tom Krause ile Masterclass çalışmalarında bulundu. Romanya’daki National Opera House of Constanta’da 2007 yılından beri solist olarak çalışmaktadır. Ayrıca Gewandhaus Leipzig, Salzburger Festspielhaus, Munchener Philharmonic, Tokyo Opera Philharmonic, Graz Philharmonic, Basel Philharmonic, Bremen Philharmonic, Zurich Tonhalle, Berliner Symphoniker, Opera na Zamku Szczecin, Sylesian Phylarmonic Orchestra, Deutsches Filmorkester Babelsberg, Neue Ruhr Kammerphylarmonie Koln, National Radio Orchestra Bucharest, Filarmonica  “George Enescu” Bucharest gibi önemli kuruluşlarla konserler gerçekleştirmiş; başta Mareck Tracz, Francesco Di Mauro, Tiberiu Soare, Pier-Alberto Cataneo, Edgar Hykel, Horia Andreescu ,Ilarion Ionescu Galati olmak üzere ünlü şeflerle çalışmıştır. Brüksel’de uluslararası çapta düzenlenen “Reine

Elisabeth” yarışmasında 2004’te yarı finalist olmuştur. 2003’te, Romanya’da gerçekleştirilmiş olan “Ionel Perlea” The National Lieder Competition’da ve 2002’de “Paul Constantinescu” The National Voice Competition’da birincilik almıştır.  G.Verdi’nin Un Ballo in maschera, Nabucco, La Traviata, Aida, Il Trovatore; G. Bizet’in Carmen, Don Josè; C. Gounod’nun Faust; G. Puccini’nin Tosca, Madama Butterfly, La Bohèmeve P. Mascagni’nin Cavalleria Rusticana eserlerinde sahne almıştır.

Nicoleta Ardelean, soprano

Satu Mare’de doğan soprano Nicoleta Ardelean, Cluj Napoca’daki “G. Dima” Müzik Akademisi’nde eğitim alarak 1997’de Müzik Pedogojisi Fakültesi’nden ve 1999’da Vokal İnterpretasyonFakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılı sonunda ise Vokal İnterpretasyon’danyüksek lisans derecesini tamamladı. Timişoara’da 1999 yılında gerçekleştirilmiş olan Sabin Drăgoi Ulusal Vokal İnterpretasyon Yarışması’nda Büyük Ödül’e layık görüldü ve aynı yıl Brăila’da gerçekleştirilen Hariclea Darclee Uluslararası Kanto Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. 2000 senesinde Cluj Napoca’da yapılan Nicolae Bretan Uluslararası Vokal İnterpretasyon Yarışması’nda N. Bretan ödülünü kazanmasının yanı sıra İspanya’nın Bilbao şehrinde yapılan Kanto Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. 2001’de Strasbourg Operası’nda “Carmen” operasından Micaela rolü performansıyla Avrupa Parlamentosu’na bağlı European Culture Foundation tarafından Sanatsal Yetenek ödülüne layık görüldü. Marsilya Operası’nda “La Boheme”den Mimi; Toulouse Operası’nda “I Pagliacci”den Nedda rolleriyle sahne aldı. 2001’de Nicoleta Ardelean ilk kez Almanya’da Berlin Senfoni Orkestrası ile Yeni Yıl Konseri programıyla sahneye çıktı.

Kariyerini “Orpheus ve Eurydice”, “Don Giovanni”, “Le Nozze di Figaro”, “Tancredi”, “La Traviata”, “Rigoletto”, “Lucia di Lammermoor” gibi dünya çapında sahnelenen operalarda roller üstlenerek devam ettirdi. Fransa, Kanada, Finlandiya, İsviçre, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde sahne aldı.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Periler çok mutlu
» Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’
» Aston Martin’in ilk ’suv’u ’DBX’ sahneye çıkmaya hazırlanıyor
» İngiliz efsane Aston Martin’in hikayesi…. Since 1913!
» Kafkas rüzgarı İzmir’de esecek
» Odunpazarı’nda çocuklar deneyerek öğreniyor
» İstanbul Boğazı’nın 60 ‘incisi’ alıcı bekliyor
» Şişecam Topluluğu 6 milyar cam şişeye eşdeğer atığı geri dönüşüme kazandırdı
» Sahneden kadına şiddeti lanetledi
» Dünyaca ünlü yıldızlar 2019 Pırellı takvimi galasında buluştu
» Visa UEFA Kadınlar Futbolu ana sponsoru oldu
» Neslihan Atagül Doğulu, Yıldızı Parlayanlar ile buluştu
» Avukat Özce Öztürk Boğa: “Kadınlar haklarını bilmeli”
» ’Altın Kalpli’ Kadınlar şehit çocuklarını unutmadı
» "Koçtaş kampüs" Açıldı
» Avrupa Bisiklet Rotası Ağı Çalıştayı ’Fuar İzmir’de yapıldı
» Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nde sosyalbenli çocuklar bir arada
» Bağbaşı Yaylası’na mevsimin ilk karı düştü
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Anıtkabir’i ziyaret etti
» Dünya Fütüristleri arasında bir Türk Kadını: Ufuk Tarhan
» Denizli’nin başarılı kadınları öğrencilerle buluştu
» “Bu proje İzmir’in önünü açacak”
» Müren Balığı hakkında merak edilen gerçekler…
» Şevval Sam Yılbaşı Gecesi Hilton Istanbul Maslak’ta
» “Atatürk’e ve Cumhuriyet’e dört elle sarılalım”