İzevli gençler zihinlerdeki duvarı yıkıyor

19 Nisan 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (İZEV) ‘Hayat ve Biz’ isimli sosyal sorumluluk projesinin ikinci etabının ilk sergisi açıldı. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı desteğiyle hayata geçirilen serginin açılış töreninde, Pink Floyd’un efsane ismi Rogers Waters’ın İZEV’e bağışladığı “Another Brick in the Wall” “Yaşam Hakkı – Duvar” şarkısının klip lansmanı da yapıldı. Şarkının Türkçe versiyonunu seslendirilmesine destek olan Kubat, Koray Avcı ve Yavuz Dizdar’ın da katıldığı davette, İZEV’li gençler “Hayatın her alanında biz de varız!” mottolarını bir kez daha yineledi.

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (İZEV) “Sanat ve Biz” projesinin devamı niteliğindeki “Hayvanlar ve Biz” sergisinin açılışı ve “Another Brick in the Wall”- “Yaşam Hakkı – Duvar” şarkısının klip lansmanı gerçekleşti. Açılış davetine İZEV’li gençler ve ailelerinin yanı sıra iş ve sanat dünyasında pek çok isim katıldı. Sarıyer Belediyesi’ne ait Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan lansman gecesinde konuklara birçok ilk aynı anda yaşatıldı.

İZEV’li gençlerin her aşamasında aktif yer aldığı, fotoğraf literatürüne yeni bir anlayışla katkı sunmayı hedefleyen projenin “Hayvanlar ve Biz” başlıklı fotoğraf sergisinde; down sendromlu, otizmli ve mental geriliği bulunan 13 genç görev aldı. 14 eserin yer aldığı sergide, insani duyguları tanımlayan kavramlar, doğada bu duyguları temsil eden hayvanlarla eşleştirildi. Yaradılış değerlerinin en saf halinin doğada ve doğallıklarıyla bu bireylerde var olduğunu anlatmayı amaçlan sergi, 19 Nisan’dan itibaren 5 Mayıs’a kadar İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda da görülebilecek. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin çeşitli illerinde ve yurt dışında sergilenecek sergi aracılığıyla yurtiçi ve yurtdışında milyonlarca insanın zihnindeki negatif algıların dönüştürülmesi hedefleniyor.

“Hayvanlar ve Biz” projesi kapsamında Pink Floyd grubu ve Roger Waters da “Hayatın her alanında biz de varız!” mottosuna “Another Brick in the Wall” şarkısıyla destek verdi. Şarkının Türkçe versiyonu Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat, Koray Avcı gibi sanatçılar tarafınsan seslendirildi. İlk kez gerçekleştirilen lansmanda gösterilen şarkının klibi için kameralar karşısına geçen İZEV’li gençler zihinlerdeki duvarı yıkmayı amaçlıyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal lansman töreninde yaptığı konuşmada “Down sendromlu, otizmli, mental farklılığı ve bedensel bir engeli olan bireylerin yaşamın her alanında olabilmelerini desteklemeyi görevimiz olarak görüyoruz. Türkiye’nin ilk “Engelsiz Havalimanı” unvanına sahip İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı olarak 10. yılımızda böylesine anlamlı bir projeye destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Projenin yaratıcısı ve İZEV Vakfı marka danışmanı Hakan Kural lansmanda yaptığı konuşmada 

projenin ülkemizden dünyaya açılarak tüm dünyadaki farklı bireylerin sesi olacağını ve Roger Waters gibi dünya starlarının bile bu projeyi The Wall gibi önemli bir eseri vererek desteklediğini belirtti. İZEV Genel Sekreteri Merve Kılıç ise konuşmasında ülkemizden dünyaya açılan ilk sosyal sorumluluk projesi olarak Hayvanlar ve Biz'in New York, Los Angeles ve Washington sergileri için görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.Nadir Metal tarafından yaptırılan ve projeye özel olarak tasarlanan hatıra altın paralar “koleksiyon altını” olarak tüm dünyada satışa sunuldu.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi
» Dans etmek gençleştirir
» İskelede akşam sürprizi
» Çocuklar için giymediğiniz botları istiyorlar
» Urla Belediyesi: 5 projemiz ödülle taçlandı
» Yeni yıl büyüsünü Conrad İstanbul Bosphorus’un seçkin atmosferinde yaşayın
» Bambi Yatak vites büyüttü
» “Etik” Konuşuldu
» Görsel dünyada kadın olmayı yeniden ve nasıl kurgularız?
» 2019 düğün trendleri ’Kalamış Wedding Fest’ beğeniye sunuldu...
» Bir koşu değiştirir hayatı
» Sonbahar renkleri aşka davet ediyor
» AVM’ler için performansı artırmanın tam zamanı
» Spiker adayları için büyük final yaklaşıyor
» Avcılar’da "Önce İnsan" projesi ödül getirdi
» Eşya kaybetmeye son, Chipolo artık Türkiye’de
» 27.Kalite Kongresi ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ Temasıyla bugün başladı
» Çöpteki siyah altın
» En güzel ders
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru
» Dijital çağ kadınların dönemi olacak
» Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği Prematüre Farkındalığı için koştu
» Alkışlar "Sensin Atatürk" için