İsveçli Yatırımcıların Gözü Antalya’da

08 Mayıs 2018 Salı 19:00
12
14
16
18

İsveç Başkonsolosu Therese Hydén ATSO’yu Ziyaret Etti

İsveç Başkonsolosu Therese Hydén ve İsveç Antalya Fahri Konsolosu Nil Sağır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. İsveç heyetini, ATSO Başkanı Davut Çetin, Başkan Yardımcısı Mızrab Cihangir Deniz, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Kızılsavaş, Nilay Akbaş Tarakçı ve Meclis Başkan Yardımcısı Hatice Öz kabul etti. ATSO Başkanı Davut Çetin, ziyarette İsveç Başkonsolosu’na Antalya ekonomisi, yatırım olanakları ve ATSO’nun faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Antalya ile İsveç arasındaki ticaret hacminin 10.6 milyon dolar düzeyinde olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın İsveç’e ihracatının yüzde 60’ını yaş sebze ve meyvenin oluşturduğunu bildirdi. Antalya’ya tatile gelen İsveçli turist sayısının 2016’da 145 bin iken geçen yıl 95 bine gerilediğine dikkat çeken Davut Çetin, “İsveçli turist sayısında bu yıl ilk dört ayda artış yaşanıyor. Umarım tüm yıl boyu artış sürecektir” ifadesini kullandı.

İsveç’in AR-GE, inovasyon ve tasarım konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden
olduğuna dikkat çeken Davut Çetin, “İsveç’le çok ticaretimiz yok ama birlikte yapabileceğimiz, ilişkilerimizi geliştirebileceğimiz çok alan var. Antalya olarak 2015-2016 yıllarında yaşadığımız krizden çok ders aldık. Yeni teknolojileri kentimize getirme konusunda İsveçli firmalar ile işbirliği yapabiliriz. Sadece ithalat – ihracat yapmak yeterli değil; dünyada en önemli şey bilgi, bilgi paylaşımı konusunda işbirliğine ihtiyacımız var. Antalya’da yaptığımız çalışmaların da etkisi ile AR-GE merkezi sayısı 1’den 15’e çıktı. Önümüzdeki dönemde hedefimiz kentimizi tasarım merkezleri ile de zenginleştirmek. İsveçli firmalardan bu anlamda destek alabiliriz” dedi.

İsveçli firmalar yakın takipteİsveç Başkonsolosu Therese Hydén “İsveçli firmalar Antalya’da başta hafif raylı sistem ve sağlık yatırımları olmak üzere birçok konuyla ilgileniyorlar. İsveçli firmaları Antalya’ya getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Antalya’daki firmaları İsveç’e götürüp, alım heyetleriyle karşılıklı buluşturabiliriz. İsveçli firmalar özellikle çevre dostu üretim ve atık yönetimi konusunda tecrübeli. Antalya’da çevre konusunda hassas bir kent; İsveç firmaları bu konuda katkı sunabilir. Antalya’da önümüzdeki günlerde IKEA’nın açılacak olmasından dolayı ayrıca gururluyum” dedi.

3. Havalimanı ve hastane yatırımları

İstanbul üçüncü havalimanı projesinde 12 İsveç firmasının 220 milyon Avroluk ihale aldığını kaydeden Başkonsolos, İsveçli firmaların Türkiye’de özellikle şehir hastanesi yatırımlarını yakından takip ettiklerini dile getirdi.

İsveç takımları Antalya’ya çekilebilir

Türkiye’ye ve Antalya’ya tatile gelecek İsveçli turist sayısında bu yıl artış olmasını öngördüklerini ifade eden Başkonsolos, İsveçli turistlerin özellikle spor ve kültür turizmi ağırlıklı tatili tercih ettiğine dikkat çekerek, Antalya’nın bu konudaki avantajlarının İsveç’te daha iyi tanıtılabilmesi halinde turist sayısının artacağına işaret etti.

Antalya’nın spor turizmi için çok uygun bir kent olduğunu vurgulayan Başkonsolos, “Futbol turizmini ilginç buluyorum. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ile tanıştım. Önümüzdeki aylarda Türkiye ve İsviçre Milli Takımları’nın dostluk maçı oynamaları gündeme geldi. Belki bu yolla İsveç takımlarını Antalya’ya çekebiliriz.”

İsveçli Emekli Turistler

İsveç Antalya Fahri Konsolosu Nil Sağır da geçtiğimiz yıllarda İsveç Emekliler Örgütü “PRO”’nun Antalya’da bir turizm firması ile yürüttüğü çalışma sonrası her yıl 1500 İsveçli emeklinin kış döneminde Antalya’da 15’er günlük paketler halinde tatil yaptığını belirtti. Bu tur programının çeşitli nedenlerle son iki yıldır durduğunu anlatan Sağır, “Antalya, İsveç’teki emekliler için gerçek bir tatil cenneti. İsveçli turistler Antalya’da vakit geçirmekten son derece mutlu oluyorlar. Bazı turistik tesisleri yaşlıların ve engellilerin kullanımına uygun hale getirip, kışın kapalı olan otelleri İsveçli emekli turistlere açabiliriz” dedi.

Toplantıda ayrıca İsveç’in yurt içi ve yurt dışı yatırım çalışmalarını yürüten ve 50 ülkede faaliyet gösteren Business Sweden Ofisi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Başkan Davut Çetin, ziyaretin anısına Başkonsolos Therese Hydén’a ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı bir tablo hediye etti.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSİAD: “Kayıp Ütopyalar ve Korkulan Distopyalar: Liberal Dünya Düzeninin Geleceği”
» İş dünyasından “Başarısızlık Zirvesi”
» “Şirketleri büyüten girişimciyi patron yapan” fuar kapılarını açtı
» TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi 2018’e Bilet Kazan!
» BTTO - BUİKAD Arasında İşbirliği Protokolü imzalandı
» Yöneticinin kişisel dönüşümü, inovasyona dönüşüyor
» KOBİ’ler için güçlü olmanın yolları
» E-ticarette rekabetin 4 kuralı
» "TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!" Girişimcilik Programına dönüşüyor
» Güler Sabancı: "Kızkardeşler Geleceğin Nasa’sını Türkiye’de Kurabilirler"
» BUİKAD İŞKUR ile işbirliği protokolü imzaladı
» TÜSİAD Türkiye Enerji Zirvesi’nde özel bir oturum düzenledi
» BUİKAD Kır çiçekleri için koştu
» İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak
» İhracattaki her üç topuk sesinden biri Egeli kadınlara ait
» Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
» TİM tarihinde ilk kez kadın konseyi oluşturuldu
» Shell&Turcas, Ankara’da kadınlarla güçleniyor
» İş hayatında artık “yeni yakalar” oluşuyor
» ​P G, geleceğin kadın liderlerini yetiştiriyor
» Sanayi sektöründe ‘kadın’ın önemi masaya yatırıldı
» Genç iş insanları cinsiyet eşitsizliğine "dur" diyor
» Kauçuk sektörü temsilcilerinden “pozitif ayrımcılık” talebi
» “BricaR Zirvesi” TÜSİAD evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek
» TÜSİAD Buenos Aires’te düzenlenecek B20 Zirvesi’ne katılıyor