İstanbul Tiyatro Festivali’nde Yıldız Koreograf Angelin Preljocaj’dan Büyüleyici Bir Çin Masalı Fresk

14 Kasım 2017 Salı 18:00
12
14
16
18

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 13-26 Kasım tarihleri arasında Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 18 Kasım Cumartesi akşamı büyüleyici bir dans gösterisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

Dans dünyasının hem klasik bale hem çağdaş dans eğitimi olan ender koreograflarından olan Fransız Angelin Preljocaj, bu kez Fresk (La Fresque) ile İstanbul Tiyatro Festivali seyircisinin başını döndürecek.

 

Ballet Preljocaj prodüksiyonu Fresk, Fransız Kültür Merkezi sponsorluğunda, Teatroskop veFranceDanse Orient-Express’in destekleriyle 18 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.30’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahnelenecek. Gösterinin ardından, kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren Angelin Preljocaj’a 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Onur Ödülü sunulacak.

 

Eserleri Milano La Scala, New York City Ballet ve Paris Operası repertuvarlarının ayrılmaz bir parçası haline gelen Preljocaj, son eseri Fresk’te koreografisini bir Çin masalının üzerine inşa ediyor.

Gösteri, yorgun düşmüş Chu ve Meng adındaki iki gezginin rüzgarlı ve yağmurlu bir günde küçük bir tapınağa sığınmalarıyla başlıyor. Bu huzurlu mekânda yaşayan bir münzevi, gezginleri tapınağın duvarına çizilmiş bir freske bakmaları için içeriye buyur ediyor. Chu, freskteki kiraz kırmızısı dudaklara sahip genç kızdan öylesine etkileniyor ki, kendini resmin içinde buluyor ve böylece masal başlıyor.

 

Sert, cesur, çağdaş ve sorgulayıcı bir dans gösterisi olduğu kadar masalsı, baş döndürücü ve meditatif bir görsel şölen olan Fresk, baleye ve modern dansa ilgi duymadığını düşünenlerin bile fikirlerini 80 dakika içinde baştan aşağı değiştirmeyi vadediyor.

 

 

 

Fresk’in müzikleri Air grubunun Nicolas Godin’inden, kostümleri ise ünlü moda tasarımcısı Azzedine Alaia’dan

 

Teknolojinin büyüsüne kapılıp giden bir dünyada resim sanatına adanmış güncel bir bale olan Fresk’in baştan sona bütün orijinal müzikleri, ünlü elektronik müzik ikilisi Air’den Nicolas Godin’e ait. Air’in bir üyesi olarak yaptığı yedi albümün ardından, yayınladığı ilk solo albümü Contrepoint ile modern pop, film müzikleri ve retro poptan esinlenen alışılagelmiş müzikal füzyonlarını Johann Sebastian Bach’ın klasik müzik formlarıyla birleştiren Nicholas Godin, 2003’te Air grubuyla, Angelin Preljocaj’in müzikal gösterisi Near Life Experience’nin de müziklerini yapmıştı.

 

Ustaca kesimleri ve sıradışı kumaş kombinasyonlarıyla, kadınlara asalet katarak gelenekteki modernliğin sözcüsü olan Azzedine Alaïa ise Fresk’e kostümleriyle renk katıyor. Tunus’ta Güzel Sanatlar Okulu’nu bitiren Azzedine Alaïa, 1950’lerin sonunda Paris’e geldi ve bu dönemde Louise de Vilmorin, Simone Zehrfuss ve Arletty’le tanıştı. 60’lı yıllarda Cécile de Rothschild, Claudette Colbert ve Greta Garbo’yla çalışan Azzedine Alaïa, 1980 yılında ilk hazır giyim koleksiyonunu Paris’te başarıyla sundu ve ilk mağazasını 1984’te açtı. 1989’da Jessye Norman’ın Fransız İhtilali’nin 200. Yılı kutlamalarında giydiği Fransız bayrağının renklerinden oluşan ünlü elbisesini tasarlayan Alaia, incilerle bezeli mini elbiseyi Tina Turner’a ithaf etmişti.

Yıldız Koreograf Angelin Preljocaj Hakkında

 

Paris’te doğan Angelin Preljocaj, dans hayatına klasik bale ile başladı, ardından modern dansa yönelerek Karin Waehner’in öğrencisi oldu. 1980’de Zena Rommett ve Merce Cunningham’la çalışmak üzere New York’a gitti. Fransa’ya dönerek çalışmalarına devam eden Preljocaj, burada koreograf Viola Farber ve Quentin Rouillier’nin derslerine girdi, Aralık 1984’te kendi topluluğunu kurmadan önce Dominique Bagouet ile çalıştı. Yapıtları, başta kendisine özgün eserler sipariş eden Paris Opera ve Balesi, La Scala ve New York Şehir Balesi olmak üzere birçok topluluğun repertuvarında yer alan sanatçı; Angelin Preljocaj(2003), Pavillon Noir (2006), Angelin Preljocaj, Topologie de l’invisible (2008) ve Angelin Preljocaj, de la création à la mémoire de la danse (2011) gibi birçok kitaba konu oldu. Gustave Caillebotte’un bir tablosundan esinlenen koreografisi Les Raboteurs’ı, 1988’de Cyril Collard’la birlikte filme çekti, bunu 2006’da Pierre Coulibeuf’le Pavillion Noir ve 2007’de Olivier Assayas’la Eldorado/Preljocaj izledi.

 

1991’de Le Postier ve Idées Noires adlı kısa filmlerini çeken sanatçının, uzun metrajlı filmleri; 1992 tarihli Un trait d’unìon’la aynı yıl “Vidéo-Danse” birincilik ödülü ve “Prag Video Festivali” (1993) ödülüne, 2003 tarihli Annonciation’la ise, yine aynı yıl “Grand Prix du Film d’Art” ödüllerine değer görüldü. 2009’da Blanche Neige’i (Pamuk Prenses); 2016’da ise Valérie Müller’le birlikte, Bastien Vivès’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Polina’yı yönetti.

 

1992’de Fransız Kültür Bakanlığı’ndan “Grand Prix National de la Danse” ödülünü alan Preljocaj; 1995’te Le Parc koreografisiyle “Benois de la Danse”, 1997’de Annonciation’la “Bessie Award” ve Romeo ve Jülyet ile “Les Victoires de la Musique” ve 2009’da Blanche Neige ile “Globe de Cristal” ödüllerine değer görüldü. “Officier des Arts et des Lettres”, “Chevalier de la Légion d’honneur” ve “Officier de l’ordre du Mérite” nişanlarıyla onurlandırılan sanatçı, 2014’te Samuel H. Scripps / Amerikan Dans Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

 

Preljocaj Balesi 24 daimi dansçısıyla, Ekim 2006’dan bu yana, Angelin Preljocaj’ın sanat yönetmenliğini yaptığı tamamıyla dansa tahsis edilmiş Pavillon Noir in Aix-en-Provence binasında çalışmalarına devam etmektedir.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma
» Fabrikadan yükselen müzik
» “Dali’nin Kadınları” Kapalı gişe...
» Klasik müziğin yıldızları gençler için çalıyor
» Sibel Can ‘Yeni Aşkım’
» ‘Bizim Hikayemiz’
» ‘Bir gencin kendisi gibi davranma arzusu’
» ‘Herhangi bir hedef kitlesi gözetmedim’
» “Çakallarla Dans 5 ”den rekor açılış
» Nuri Bilge Ceylan
» “Kış Masalları”
» "Çocukça Tiyatro" Başladı
» Atatürk 80. Ölüm Yıldönümünde Muğla’da büyük bir özlemle anıldı
» Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi
» ‘Pişti’ye yoğun ilgi
» İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin MÖTBE Konserleri
» R&B’nin Yükselen İsmi Tsar B ve Neoklasik Besteclerin Yıldız İsmi Federico Albanese Aralık’ta Salon’da
» ‘Hepsi anneme teşekkür edebilmek için’
» Deniz Uğur’un oyunu “Ve Öyle de Oldu”
» Dünya Hali